Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Najciekawsze i najdziwniejsze doniesienia ze świata historii z 2018 roku. Czy na pewno czytałeś je wszystkie?

Codziennie staramy się dostarczać Wam najnowsze i najciekawsze nowinki z historycznego światka. Przeczesujemy czeluści internetu, by serwowane przez nas wiadomości były jak najbardziej interesujące. Czasem jednak nawet nam brew unosi się ze zdziwienia.

W minionym roku, musimy przyznać, zdarzyło się to nie raz. Na przykład wtedy, gdy egiptolodzy rozszyfrowali papirus z poglądami Galena na kwestię wędrującej macicy, albo gdy okazało się, że lektura pewnych pozycji może być NAPRAWDĘ zabójcza. Co jeszcze nas zaskoczyło?

Styczeń 2018: Naukowcy myśleli, że pismo runiczne zniknęło wraz z wikingami. Średniowieczne inskrypcje (m.in. erotyczne) dowodzą, że jest inaczej

Rejon Bryggen, gdzie mieściło się przedstawicielstwo Hanzy w Bergen obfituje w znaleziska opatrzone runicznymi inskrypcjami. Do tej pory archeologowie znaleźli ich około 700. Teraz trafili na laskę, która zawiera zapis zabarwiony erotyzmem, z krótką historią zdrady małżeńskiej w tle.

Kijek z inskrypcją mężczyzny będącego kochankiem mężatki (fot. Svein Skare, University Museum of Bergen)

fot.Svein Skare, University Museum of Bergen Kijek z inskrypcją mężczyzny będącego kochankiem mężatki (fot. Svein Skare, University Museum of Bergen)

Styczeń 2018: Ręce precz od komunizmu! Brytyjczycy demonstrują przeciwko dekomunizacji w Polsce

Prowadzona na masową skalę dekomunizacja polskiej przestrzeni publicznej, będąca jednym ze sztandarowych projektów obecnego rządu, wywołuje skrajne emocje, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Teraz zareagowały na nią partie komunistyczne w różnych krajach. Brytyjscy komuniści będą demonstrować w obronie polskich towarzyszy.

Przerysowany fragment plakatu propagandowego z okresu II wojny światowej.

fot.Anna Pietrzyk Przerysowany fragment plakatu propagandowego z okresu II wojny światowej.

Luty 2018: Szekspir nie ma szczęścia do oprogramowania antyplagiatowego. Właśnie odkryto źródło, na którym „wzorował” się pisząc 11 swoich sztuk

Wiliam Szekspir jest jednym z najbardziej znanych pisarzy na świecie. Każdy w szkole słucha o jego dziełach, a twórcy od dawna inspirują się jego pomysłami. Oby tylko uczniowie nie naśladowali go w kwestii plagiatów.

Wiliam Szekspir (fot. domena publiczna)

Wiliam Szekspir (fot. domena publiczna)

 

Marzec 2018: Czy Islandczycy przeszli na chrześcijaństwo z powodu wybuchu wulkanu? Naukowcy z Cambridge twierdzą, że taka była konsekwencja ogromnej erupcji z X wieku

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge przebadali między innymi próbki islandzkich lodowców i przeanalizowali rysunek słojów drzew, co pozwoliło im ustalić datę wybuchu wulkanu Eldgjá. Jak się okazuje, erupcja z X wieku miała zaskakujące konsekwencje dla mieszkańców wyspy.

Erupcja wulkanu na Islandii (fot. Olikristinn, lic. CCA-SA 3.0 U)

Erupcja wulkanu na Islandii (fot. Olikristinn, lic. CCA-SA 3.0 U)

Maj 2018: Odkryto szkielet prawdopodobnie najbardziej pechowego pompejańczyka

Na terenie Pompejów stale prowadzone są prace archeologiczne. Tym razem naukowcy w jeszcze nieprzebadanym miejscu natrafili na szkielet człowieka, który był prawdopodobnie największym pechowcem w zniszczonym przez Wezuwiusza mieście.

Szkielet z Pompejów przygnieciony ogromnym głazem. (Fot. screen materiału przygotowanego przez theguardian.com)

fot.screen materiału przygotowanego przez theguardian.com Szkielet z Pompejów przygnieciony ogromnym głazem. (Fot. screen materiału przygotowanego przez theguardian.com)

Maj 2019: Żydowscy miłośnicy sportu używali magicznego dopingu? Archeolodzy mają na to dowód

Odczytana niedawno niepozorna metalowa tabliczka z V lub VI wieku naszej ery miała, wedle zamiarów jej twórcy, zdrowo namieszać na hipodromie. Naukowcy wreszcie dowiedzieli się, kto przeklął konie drużyny niebieskiej i potraktował tabliczkę jak laleczkę voodoo. 

Wyścigi rydwanów w starożytnym Rzymie (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Wyścigi rydwanów w starożytnym Rzymie (fot. domena publiczna)

Maj 2018: Średniowieczny zamek zamieniony w wielkiego trzmiela? Lokalni mieszkańcy oburzeni

Promocja sztuki przybiera na świecie najróżniejsze formy. Na przykład… wielkiego średniowiecznego trzmiela, w którego zamieniona została piękna cytadela w Carcassonne. Mieszkańcy nie są zadowoleni.

Praca Variniego na cytadeli w Carcassonne (fot. James Kevin McMahon, lic. CC BY-SA 4.0)

fot.James Kevin McMahon, lic. CC BY-SA 4.0 Praca Variniego na cytadeli w Carcassonne (fot. James Kevin McMahon, lic. CC BY-SA 4.0)

Czerwiec 2018: Majowie zamiast pieniędzy używali… czekolady

Są takie dni, gdy niejeden człowiek oddałby za czekoladę wszystkie pieniądze świata. Jak pokazują najnowsze badania cywilizacja Majów miała do tej sprawy nieco inne podejście. Zamiast płacić za czekoladę, to właśnie jej używali jako środka płatniczego.

Czekolada (fot. webandi, lic. CC0)

fot.webandi, lic. CC0 Czekolada (fot. webandi, lic. CC0)

Czerwiec 2018: Ofiary z ludzi w rytualnym kręgu? Niezwykłe odkrycie niemieckich archeologów pod Magdeburgiem

Na początku lat 90. w pobliżu Magdeburga znaleziono pozostałości prehistorycznych kręgów. Dopiero niedawno zostały one gruntownie przebadane, a to co odkryli archeolodzy, może powodować zimny dreszcz. Podejrzewają, że znaleźli ślady masakry lub ofiary z ludzi.

`Megalityczny krąg w Pömmelte (fot. Pixaline, lic. CC0)

fot.Pixaline, lic. CC0 Megalityczny krąg w Pömmelte (fot. Pixaline, lic. CC0)

Czerwiec 2018: Marzy ci się remont? Dzięki duńskim naukowcom możesz pomalować swój dom używając do tego wikińskiej palety kolorystycznej

Kolory od zarania dziejów pełnią niezwykle istotną rolę w społeczeństwie. Symbolizując między innymi żałobę, niewinność, czy nadzieję, wysyłają jasne komunikaty, zarówno dziś, jak i setki lat temu. Duńscy naukowcy dają nam możliwość poznania barw używanych do różnych celów przez wikingów.

Wikingowie w Walhalli (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Wikingowie w Walhalli (fot. domena publiczna)

Lipiec 2018: Pliniusz Starszy nie zmyślał. W Morzu Śródziemnym w czasach rzymskich pływały wieloryby i rodziły tam młode

Do tej pory relacja Pliniusza Starszego dotycząca obecności wielorybów w Morzu Śródziemnym w okolicy Gibraltaru uważana była za mało wiarygodną. Tymczasem najnowsze badania archeologiczne pokazują, że kronikarz nie zmyślał, a Rzymianie być może parali się wielorybnictwem.

Wal biskajski (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Wal biskajski (fot. domena publiczna)

Lipiec 2018: Galen nie wierzył w wędrującą macicę jako powód histerii u kobiet. Jak pokazuje nowe odkrycie, uważał, że za zaburzeniami stoi brak seksu

Naukowcy odszyfrowali właśnie starożytny papirus zawierający teorię Galena na temat tego, skąd bierze się kobieca histeria. Jak się okazuje, medyk powątpiewał w popularny pogląd, że jej źródłem jest wędrująca macica. Zamiast tego winił… brak seksu.

Galen (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Galen (fot. domena publiczna)

Lipiec 2018: Odkryto podręcznik ninja z XVIII wieku. Leżał spokojnie w… bibliotece

Ninja, zwani też shinobi, byli budzącymi grozę japońskimi wojownikami, szkolonymi między innymi w sztuce kamuflażu, szpiegostwie i sztukach walki. Przede wszystkim byli jednak wyspecjalizowanymi zabójcami. Właśnie odnaleziono podręcznik ninja z XVIII wieku.

Park rozrywki Edo Japonia (fot. Danny Choo, lic. CC BY-SA 2.0)

fot.Danny Choo, lic. CC BY-SA 2.0 Park rozrywki Edo Japonia (fot. Danny Choo, lic. CC BY-SA 2.0)

Lipiec 2018: Czytanie tych książek mogło być zabójcze. W Danii znaleziono pełne trucizny woluminy

W „Imieniu róży” Umberto Eco pojawiła się książka, która była zabójcza dla swych czytelników. Śmiercionośną toksynę przyjmowało się śliniąc palec, by przewrócić stronę. Jak pokazuje najnowsze odkrycie w Danii, takie rzeczy mogą się wydarzyć nie tylko w umyśle pisarza.

Efekty styczności z zieloną farbą zawierającą arsen (fto. Wellcome Library, London, lic. CCA 4.0 I)

fot.Wellcome Library, London, lic. CCA 4.0 I Efekty styczności z zieloną farbą zawierającą arsen (fto. Wellcome Library, London, lic. CCA 4.0 I)

Sierpień 2018: Czy zachodniopomorski pochówek antywampiryczny to tak naprawdę kości kobiety, która padła ofiarą procesu o czary?

W 2014 roku naukowcy odnaleźli w Kamieniu Pomorskim kości człowieka. Szkielet był niekompletny oraz nosił ślady praktyk magicznych. Po pierwszych analizach uznano, że jest to pochówek antywampiryczny, jednak najnowsze badania pokazują, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.

Wampir (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Wampir (fot. domena publiczna)

Sierpień 2018: Starożytne testy ciążowe i traktat o nerkach. Nowe spojrzenie na medycynę w starożytnym Egipcie? Dzięki tym papirusom to możliwe

Uniwersytet w Kopenhadze posiada interesującą kolekcję papirusów, która w dużej części nadal nie została opublikowana. Zawierają one teksty między innymi o medycynie, botanice, czy astrologii. Naukowcy wreszcie zaczęli je przekładać, ujawniając, że starożytni Egipcjanie wiedzieli więcej niż przypuszczaliśmy.

Papirus, zdjęcie poglądowe (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Papirus, zdjęcie poglądowe (fot. domena publiczna)

Październik 2018: Starożytni Egipcjanie nosili skarpetki w kolorowe paski! Dzięki naukowcom z British Museum wiemy nawet, jak je farbowali

Starożytnych Egipcjan wyobrażamy sobie raczej w sandałach i płóciennej przepasce na biodrach, co najwyżej w dłuższej szacie. Tymczasem, jak pokazały wykopaliska z lat 1913-1914, mieszkańcy kraju faraonów nosili także skarpetki. I to w kolorowe paski.

Screen materiału przygotowanego przez Smithsonian.

Screen materiału przygotowanego przez Smithsonian.

Listopad 2018: Orgazm zamiast znicza? Zdaniem norweskiego profesora Etruskowie wierzyli, że jest niezbędny aby wyprawić zmarłych na drugą stronę

Norweski profesor archeologii klasycznej, który ze swej chłodnej ojczyzny kilkadziesiąt lat temu przeniósł się do słonecznej Italii odkrył coś zaskakującego. Jego zdaniem Etruskowie wyprawiali swoich zmarłych na tamten świat z pomocą seksu, tańca i krwawych rytuałów.

Scena erotyczna z etruskiego grobowca (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Scena erotyczna z etruskiego grobowca (fot. domena publiczna)

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.