Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Najciekawsze i najdziwniejsze doniesienia ze świata historii z 2018 roku. Czy na pewno czytałeś je wszystkie?

Codziennie staramy się dostarczać Wam najnowsze i najciekawsze nowinki z historycznego światka. Przeczesujemy czeluści internetu, by serwowane przez nas wiadomości były jak najbardziej interesujące. Czasem jednak nawet nam brew unosi się ze zdziwienia.

W minionym roku, musimy przyznać, zdarzyło się to nie raz. Na przykład wtedy, gdy egiptolodzy rozszyfrowali papirus z poglądami Galena na kwestię wędrującej macicy, albo gdy okazało się, że lektura pewnych pozycji może być NAPRAWDĘ zabójcza. Co jeszcze nas zaskoczyło?

reklama

Styczeń 2018: Naukowcy myśleli, że pismo runiczne zniknęło wraz z wikingami. Średniowieczne inskrypcje (m.in. erotyczne) dowodzą, że jest inaczej

Rejon Bryggen, gdzie mieściło się przedstawicielstwo Hanzy w Bergen obfituje w znaleziska opatrzone runicznymi inskrypcjami. Do tej pory archeologowie znaleźli ich około 700. Teraz trafili na laskę, która zawiera zapis zabarwiony erotyzmem, z krótką historią zdrady małżeńskiej w tle.

Kijek z inskrypcją mężczyzny będącego kochankiem mężatki (fot. Svein Skare, University Museum of Bergen)

fot.Svein Skare, University Museum of Bergen Kijek z inskrypcją mężczyzny będącego kochankiem mężatki (fot. Svein Skare, University Museum of Bergen)

Styczeń 2018: Ręce precz od komunizmu! Brytyjczycy demonstrują przeciwko dekomunizacji w Polsce

Prowadzona na masową skalę dekomunizacja polskiej przestrzeni publicznej, będąca jednym ze sztandarowych projektów obecnego rządu, wywołuje skrajne emocje, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Teraz zareagowały na nią partie komunistyczne w różnych krajach. Brytyjscy komuniści będą demonstrować w obronie polskich towarzyszy.

Przerysowany fragment plakatu propagandowego z okresu II wojny światowej.

fot.Anna Pietrzyk Przerysowany fragment plakatu propagandowego z okresu II wojny światowej.

Luty 2018: Szekspir nie ma szczęścia do oprogramowania antyplagiatowego. Właśnie odkryto źródło, na którym „wzorował” się pisząc 11 swoich sztuk

Wiliam Szekspir jest jednym z najbardziej znanych pisarzy na świecie. Każdy w szkole słucha o jego dziełach, a twórcy od dawna inspirują się jego pomysłami. Oby tylko uczniowie nie naśladowali go w kwestii plagiatów.

Wiliam Szekspir (fot. domena publiczna)

Wiliam Szekspir (fot. domena publiczna)

 

Marzec 2018: Czy Islandczycy przeszli na chrześcijaństwo z powodu wybuchu wulkanu? Naukowcy z Cambridge twierdzą, że taka była konsekwencja ogromnej erupcji z X wieku

reklama

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.