Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odkryto wikińską zabawkę sprzed tysiąclecia

Wikingowie już od najmłodszych lat przygotowywani byli do morskich podróży.

fot.domena publiczna Wikingowie już od najmłodszych lat przygotowywani byli do morskich podróży.

Czym bawiły się skandynawskie dzieci w czasach wikingów? Nowe światło rzuca drewniany model statku, znaleziony w podczas wykopalisk w środkowej Norwegii. I to pochodzący z czasów, gdy północą Europy trząsł półkrwi Polak!

Świetnie zachowany drewniany stateczek-zabawka został znaleziony w suchej studni w nadmorskiej gminie Ørland w środkowej Norwegii. Został wyrzeźbiony w stylu przypominającym drakkary. Ma podniesiony dziób i otwór, do którego najpewniej przymocowany był maszt. Stanowi replikę statków, którymi Wikingowie obecni byli na wszystkich europejskich wybrzeżach. Jak się zdaje, służył dzieciom do zabawy w bitwę morską lub w podróże po odległych krainach.

W tej samej i pobliskiej studni znaleziono też fragmenty skórzanych butów, datowanych na lata 1015-1028 – panowanie Olafa II Świętego, poprzednika na norweskim tronie Kanuta Wielkiego, wnuka Mieszka I. Król Olaf to jedna z najważniejszych postaci w historii Norwegii. Jest on uważany za głównego chrystianizatora kraju

Odkryto też niedaleko powyższych znalezisk pozostałości siedmiu gospodarstw co najmniej 500 lat starszych, niż łódeczka i buty. Dalsze badania przeprowadzone na tych domostwach mogą przynieść większe zrozumienie dla tego, jak żyli Skandynawowie w epoce żelaza.

Informacje o wykopaliskach podali archeolodzy pracujący w Muzeum Uniwersytetu NTNU (Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet).

Źródła informacji:

  1. Mindy Weisberger, 1,000-Year-Old Toy Viking Boat Unearthed in Norway, Portal Livescience.
  2. Sylwia Sułkowska, Śladami św. Olafa po Norwegii, Strona Polskiego Radia.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.