Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Żydowscy miłośnicy sportu używali magicznego dopingu? Archeolodzy mają na to dowód

Wyścigi rydwanów w starożytnym Rzymie (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Wyścigi rydwanów w starożytnym Rzymie (fot. domena publiczna)

Odczytana niedawno niepozorna metalowa tabliczka z V lub VI wieku naszej ery miała, wedle zamiarów jej twórcy, zdrowo namieszać na hipodromie. Naukowcy wreszcie dowiedzieli się, kto przeklął konie drużyny niebieskiej i potraktował tabliczkę jak laleczkę voodoo. 

Ołowiana tabliczka o wymiarach 9 na 6 centymetrów została znaleziona w latach 30. XX wieku w Antiochii przez badaczy z Uniwersytetu w Princeton. Przez prawie sto lat niczego nie dało się z nią zrobić, ponieważ cienki metal zwinięty był w rulon. Dopiero niedawno rozwinięto go i wreszcie można było zająć się jego rozszyfrowywaniem.

Ku zaskoczeniu naukowców ich oczom ukazał się tekst zapisany nie greką lub łaciną, a w języku aramejskim. Jak powiedziała izraelskiemu serwisowi „Haaretz” Rivka Elitzur-Leiman, doktorantka z Uniwersytetu w Tel Awiwie, która uczestniczyła w pracach nad artefaktem, badacze byli tym zdumieni.

Biorąc pod uwagę datowanie i rejon pochodzenia znaleziska (Antiochia była w tym czasie częścią Bizancjum) nie spodziewali powiązań z kulturą żydowską. Tymczasem choć część lokalnych chrześcijan posługiwała się językiem aramejskim, użyty dialekt wskazuje wyraźnie, że tabliczkę stworzył właśnie Żyd.

Także sam tekst jest nietypowy – jest to bowiem magiczny urok związany z wyścigami rydwanów, który miał za zadanie pogrążyć na hipodromie „niebieskich”. Jak możemy przeczytać w materiale portalu „Haaretz”, zaklinacz wzywał boskiej interwencji z nadzieją, że konie wrogiej drużyny zapadną się w błocie oraz, że Bóg zainterweniuje jak w Biblii.

Haaretz pokazuje przekleństwo już po rozwinięciu zwoju (screen z serwisu Haaretz.com)

Haaretz pokazuje przekleństwo już po rozwinięciu zwoju (screen z serwisu Haaretz.com)

W Starym Testamencie w Księdze Liczb znajduje się fragment dotyczący proroka Baalama („Gdy oślica ujrzała znowu anioła Pana, położyła się pod Balaamem. Rozgniewał się więc Balaam bardzo i zaczął okładać oślicę kijem”, Liczb 22, 27). Być może antiocheński Żyd liczył na podobną pomoc?

To przekleństwo wykonane dla wzmocnienia efektu na ołowianej tabliczce, zostało następnie przybite pod torem (wbijanie w nie gwoździ miało zadziałać trochę podobnie jak w przypadku laleczek voodoo). Warto dodać, że ówcześni mieszkańcy świata rzymskiego podchodzili do wyścigów rydwanów bardzo poważnie. Jeden z najsłynniejszych cesarzy bizantyjskich, Justynian, nieomal został obalony w wyniku niszczącej rewolty wywołanej przez dwie przeciwne drużyny z hipodromu. Niestety nie wiadomo, czy klątwa rzucona przez Żyda zadziałała.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.