Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Ofiary z ludzi w rytualnym kręgu? Niezwykłe odkrycie niemieckich archeologów pod Magdeburgiem

`Megalityczny krąg w Pömmelte (fot. Pixaline, lic. CC0)

fot.Pixaline, lic. CC0 Megalityczny krąg w Pömmelte (fot. Pixaline, lic. CC0)

Na początku lat 90. w pobliżu Magdeburga znaleziono pozostałości prehistorycznych kręgów. Dopiero niedawno zostały one gruntownie przebadane, a to co odkryli archeolodzy, może powodować zimny dreszcz. Podejrzewają, że znaleźli ślady masakry lub ofiary z ludzi.

Kręgi w miejscowości Pömmelte, znajdującej się w odległości około 20 kilometrów od Magdeburga zostały odkryte na początku lat 90.

Wówczas z powietrza zauważono ślady starożytnej konstrukcji. Jest to typowy kromlech, czyli megalityczna kolista konstrukcja o średnicy od kilku do kilkudziesięciu metrów. Najbardziej znanym zabytkiem tego rodzaju jest Stonehenge.

Przez długi czas nie prowadzono na obszarze kręgów w Pömmelte szczegółowych badań, jednak gdy naukowcy wreszcie zaczęli prace, natrafili na makabryczne znalezisko.

W obrębie posiadających wspólny środek kręgów znaleziono złamane czaszki i kości ludzkie zakopane w jamach razem z naczyniami, kośćmi zabitych zwierząt i żarnami. Jak wynika z oględzin, szkielety należały do ludzi młodych. Wygląd i ułożenie kości wskazują na to, że ostatnie chwile tych osób były brutalne, a ich ciała zepchnięto lub zrzucono do dołu. Jeden ze znalezionych nastolatków miał związane ręce.

Niemieckie Stonhenge (fot. Torsten Maue, lic. CCA SA 2.0 G.)

fot. Torsten Maue, lic. CCA SA 2.0 G Niemieckie Stonhenge (fot. Torsten Maue, lic. CCA SA 2.0 G.)

Archeolodzy podejrzewają, że pochowani w dołach posłupowych zostali złożeni w ofierze. Wskazują na to artefakty znalezione w dołach. Jeden z dołów posłupowych wypełniony był popiołem, który jak wskazują badacze, prawdopodobnie pochodzi z drewnianych słupów datowanych na ten sam okres, co ofiara. Portal livescience.com cytuje wypowiedź Andre Spatziera, archeologa z Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków w Badenii-Wirtembergii. Jak stwierdza naukowiec:

Wygląda na to, że pod koniec użytkowania, około 2050 roku p.n.e., wyjęli słupy, złożyli ofiary w dołach posłupowych i prawdopodobnie spalili całe drewno i wrzucili je na powrót do jamy. Tak więc zlikwidowali wszystkie widoczne ślady.

Spatzier wyjaśnił jeszcze, że kręgi w Pömmelte używane były prawdopodobnie jako miejsce rytualne. Podobnie jak w Stonehenge, przy budowie kromlechu uwzględniono przesilenie i równonoc. Cztery wejścia do kręgu ustawiono tak, by uwzględniały pozycje słońca pomiędzy równonocą i przesileniem.

Źródła informacji:

  1. ‚German Stonehenge’ Yields Grisly Evidence of Sacrificed Women and Children, livescience.com [dostęp 29.06.2018].
  2. The ring sanctuary of Pömmelte, Germany: a monumental, multi-layered metaphor of the late third millennium BC, „Antiquity”, t. 92, zeszyt 363, [dostęp 29.06.2018].

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.