Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Naukowcy myśleli, że pismo runiczne zniknęło wraz z wikingami. Średniowieczne inskrypcje (m.in. erotyczne) dowodzą, że jest inaczej

Bergen (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Bergen (fot. domena publiczna)

Rejon Bryggen, gdzie mieściło się przedstawicielstwo Hanzy w Bergen obfituje w znaleziska opatrzone runicznymi inskrypcjami. Do tej pory archeologowie znaleźli ich około 700. Teraz trafili na laskę, która zawiera zapis zabarwiony erotyzmem, z krótką historią zdrady małżeńskiej w tle.

Zanim zaczęto znajdować runy w Bergen w zachodniej Norwegii, przypuszczano, że pismo runiczne wymarło około XI wieku, wraz z końcem ery wikingów (w 1066 roku zginął król Harald III Srogi, zwany ostatnim wikingiem) i chrystianizacją. Tymczasem znaleziska z Bergen pokazują, że pismo runiczne przetrwało przynajmniej do XIV wieku.

Przybyły wraz z chrześcijaństwem alfabet łaciński był zarezerwowany dla wyższych warstw społeczeństwa. W związku z czym zwykło się przyjmować, że reszta ludności żyła jako analfabeci. Przykłady pisma runicznego z Bergen są dowodem na to, że jest to błędny pogląd, a wielu zwykłych ludzi potrafiło wyrażać swoje myśli i poglądy z pomocą alfabetu innego niż łaciński.

Nie tylko do zapisywania imion

Wśród różnych odkryć archeologicznych, pokazujących, że pisma runicznego używano nie tylko do notowania imion, czy najważniejszych wydarzeń, są też znaleziska pokazujące zupełnie inne zastosowanie. Badacze zgromadzili drążki z inskrypcjami romantycznymi i erotycznymi.

Kijek z inskrypcją mężczyzny będącego kochankiem mężatki (fot. Svein Skare, University Museum of Bergen)

fot.Svein Skare, University Museum of Bergen Kijek z inskrypcją mężczyzny będącego kochankiem mężatki (fot. Svein Skare, University Museum of Bergen)

Wśród nich jest na przykład jedenastocentymetrowa z napisem „Proszę, kochaj mnie” oraz dwudziestoczterocentymetrowy drewniany kij z wyrytym napisem „Kowal spał z Vigdis z rodu Sneldebein”. Trzydziestotrzycentymetrowy drążek zawiera długą inskrypcję, która brzmi „Kocham żonę tego człowieka tak bardzo, że ogień wydaje się zimny. I jestem kochankiem tej kobiety.”

Źródła informacji:

 1. Erotic Medieval Runic Inscriptions Found in Bergen, ancient-origins.net.
 2. Several Erotic Medieval Runic Inscriptions Found in Bergen, thornews.com.

Komentarze (4)

 1. Maciek Odpowiedz

  Wspaniałe odkrycia. Ponadto, gościom odwiedzającym tę stronę, proponuję zaznajomić się z wykładem Pana Kossakowskiego na temat Polskich zapisów runicznych. Film na YT „Polskie runy wyjaśnione – Winicjusz Kossakowski”.

 2. Anonim Odpowiedz

  Pasjonujące, ciekawe ( pierwszy raz usłyszałam o tym piśmie z angielskiego kryminału) zawsze można w życiu coś ciekawego się dowiedzieć, nawet z banalnego kryminału…

 3. Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

  Bardzo Panom dziękujemy za te komentarze. Mamy nadzieję, że każdy kolejny news również Panów zainteresuje. Pozdrawiamy serdecznie.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.