Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odkryto szkielet prawdopodobnie najbardziej pechowego pompejańczyka

Szkielet z Pompejów przygnieciony ogromnym głazem. (Fot. screen materiału przygotowanego przez theguardian.com)

fot.screen materiału przygotowanego przez theguardian.com Szkielet z Pompejów przygnieciony ogromnym głazem. (Fot. screen materiału przygotowanego przez theguardian.com)

Na terenie Pompejów stale prowadzone są prace archeologiczne. Tym razem naukowcy w jeszcze nieprzebadanym miejscu natrafili na szkielet człowieka, który był prawdopodobnie największym pechowcem w zniszczonym przez Wezuwiusza mieście.

Prowadzący wykopaliska w Pompejach archeolodzy natrafili na nieprzebadanym dotychczas stanowisku o nazwie Regio V na ciekawy szkielet. Kości w nietypowym ułożeniu odkryto na pierwszym piętrze jednego z badanych budynków. Zaczęto kopać wokół nich w poszukiwaniu głowy. Okazało się, że owszem, znajduje się ona na miejscu, jest jednak przygnieciona kilkuset kilogramowym blokiem skalnym, który zmiażdżył pompejańczykowi czaszkę i część klatki piersiowej.

Prawdopodobnie mężczyzna nie zginął jednak z powodu przygniecenia, a raczej w zetknięciu z tak zwaną chmurą gorejącą, która powstała w wyniku erupcji Wezuwiusza. Wybuchom wulkanów towarzyszy fala zmieszanych trujących gazów i popiołów, których temperatura może osiągać nawet 700-1000 °C, a prędkość przemieszczania nawet 150 km/h. Zabija brutalnie, powodując niesamowite cierpienie.

Zdaniem naukowców właściciel szkieletu, jak wskazuje ułożenie jego kości, zginął w trakcie próby ucieczki. Po wstępnych analizach zauważono na jego piszczelach ślady zmian chorobowych, jakie mogły być przyczyną kłopotów z przemieszczaniem się. To mogło mu uniemożliwić ewakuację przy pierwszych zwiastunach kataklizmu. Po rozważeniu wszystkich wymienionych czynników może nam się nasunąć jeden wniosek – to jedna z najbardziej brutalnych, a jednocześnie pechowych śmierci, jakie można sobie wyobrazić.

Źródła informacji:

  1. Archaeologists uncover remains of man crushed as he fled Pompeii, edition.cnn.com [dostęp 30.05.2018].
  2. Pompeii: New Find Shows Man Crushed Trying to Flee Eruption, nytimes.com [dostęp 30.05.2018].
  3. Pompeii Man Had a Really, Really Bad Day 2,000 Years Ago, livescience.com [dostęp 30.05.2018].

Komentarze (1)

  1. Tofik Odpowiedz

    Wspomniany pechowiec nie jest jedyną ofiarą trujących wyziewów wulkanicznych. Wielu mieszkańców miasta zginęło wówczas nie tyle z powodu samej lawy czy odłamków skalnych, co właśnie chowając się we własnych domach. Chcieli chronić siebie i swój dobytek, a ostatecznie to była przyczyna ich śmierci.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.