Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Ręce precz od komunizmu! Brytyjczycy demonstrują przeciwko dekomunizacji w Polsce

Sierp i młot. Symbol komunistyczny. (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Sierp i młot. Symbol komunistyczny. (fot. domena publiczna)

Prowadzona na masową skalę dekomunizacja polskiej przestrzeni publicznej, będąca jednym ze sztandarowych projektów obecnego rządu, wywołuje skrajne emocje, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Teraz zareagowały na nią partie komunistyczne w różnych krajach. Brytyjscy komuniści będą demonstrować w obronie polskich towarzyszy.

Jak możemy przeczytać na stronie wydarzenia na Facebooku, z pomocą którego uczestnicy zwołują się na demonstrację przed polską ambasadą, rząd Polski zakazał uprawnionej, demokratycznej działalności, uprawianej przez komunistów. Dalej Brytyjczycy nazywają IPN „policją historyczną Prawa i Sprawiedliwości” oraz wyliczają, jakie ślady komunizmu rząd chce usuwać (pomnik Dąbrowszczaków, upamiętnienia Armii Ludowej i Gwardii Ludowej, czy pisarzy takich jak Tuwim, Brzechwa i Broniewski). Komuniści z New Communist Party of Britain przypominają też zabitych polskich i radzieckich żołnierzy, którzy zginęli w walce z Niemcami. Przede wszystkim jednak martwi ich los polskich działaczy, z których czterech otrzymało wyrok 9 miesięcy w zawieszeniu za szerzenie ideologii komunistycznej w internecie i w ich gazetce.

W listopadzie 2017 roku dekomunizację oraz skazywanie polskich towarzyszy potępiło 66 partii komunistycznych z całego świata, które zgromadziły się w Sankt Petersburgu. Protesty odbyły się między innymi przed Polską ambasadą w Atenach, Moskwie i Berlinie. Na chwilę obecną zainteresowanie udziałem w proteście, jaki ma się odbyć 18 stycznia o 15 przed polska ambasadą w Londynie wyraziło na Facebooku 8 osób.

Źródła informacji:

  1. Party of Labour of Austria, Letter of protest to the Embassy of Poland, solidnet.org/.
  2. Protest against anti-communist persecution of the Communist Party of Poland, cprf.ru.
  3. Protest against persecution of Polish communists, wydarzenie zorganizowane na Facebooku przez New Communist Party of Britain.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.