Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odkryto podręcznik ninja z XVIII wieku. Leżał spokojnie w… bibliotece

Park rozrywki Edo Japonia (fot. Danny Choo, lic. CC BY-SA 2.0)

fot.Danny Choo, lic. CC BY-SA 2.0 Park rozrywki Edo Japonia (fot. Danny Choo, lic. CC BY-SA 2.0)

Ninja, zwani też shinobi, byli budzącymi grozę japońskimi wojownikami, szkolonymi między innymi w sztuce kamuflażu, szpiegostwie i sztukach walki. Przede wszystkim byli jednak wyspecjalizowanymi zabójcami. Właśnie odnaleziono podręcznik ninja z XVIII wieku.

Jak donosi japoński dziennik „Mainichi”, w Miejskiej Bibiliotece Publicznej Hirosaki w prefekturze Aomori, na północy wyspy Honsiu, dokonano niezwykłego odkrycia.

Okazało się, że w księgozbiorze instytucji znajduje się datowana na XVIII wiek kopia podręcznika ninja. W tym regionie znaleziono podobny zabytek po raz pierwszy. Profesor farmacji z Uniwersytetu Aomori, 57-letni Shigeto Kiyokawa, członek uczelnianego klubu ninja, zajmującego się pokazami umiejętności tych legendarnych wojowników, dodaje, że jeden z budynków (prywatny dom) w mieście był przez nich wykorzystywany.

Podręcznik szpiega-zabójcy

Znaleziony podręcznik to liczący 12 stron manuskrypt zawiera wiele praktycznych informacji, jakie potrzebne były ninja. Jak czytamy w materiale przegotowanym przez „Mainichi”, znajdują się w nim wskazówki odnośnie wytwarzania broni i używania uroków (wierzono, że shinobi są do tego zdolni), mieszania prochu strzelniczego z tojadem w celu stworzenia proszku do oślepiania wrogów, czy tworzenia mikstury nasennej z popiołu z palenia suszonych ropuch i kaczek mandarynek.

Przedstawienie ninja w mandze (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Przedstawienie ninja w mandze (fot. domena publiczna)

Co ciekawe, w podręczniku można przeczytać instrukcję dla wojowników, aby zawsze zabezpieczali jedno wyjście z budynku, w którym nocują oraz podpierali drzwi matą tatami, by hałas zaalarmował ich o ewentualnym skradającym się intruzie.

Po przeanalizowaniu podręcznika znaleziono pewne podobieństwa z dziełami z innych regionów kraju. Jak tłumaczy profesor Kiyokawa, dzięki ich zbadaniu można powiedzieć, że prawdopodobnie został on spisany około 1756 roku przez grupę ninja Hayamichinomono, w celu przekazania ich wiedzy następnym pokoleniom. Wspomniani wojownicy służyli klanowi Hirosaki. Grupa tych shinobi została czasowo rozwiązana właśnie w okresie sporządzenia podręcznika, który miał pomóc zachować ich wiedzę.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.