Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odkryto podręcznik ninja z XVIII wieku. Leżał spokojnie w… bibliotece

Park rozrywki Edo Japonia (fot. Danny Choo, lic. CC BY-SA 2.0)

fot.Danny Choo, lic. CC BY-SA 2.0 Park rozrywki Edo Japonia (fot. Danny Choo, lic. CC BY-SA 2.0)

Ninja, zwani też shinobi, byli budzącymi grozę japońskimi wojownikami, szkolonymi między innymi w sztuce kamuflażu, szpiegostwie i sztukach walki. Przede wszystkim byli jednak wyspecjalizowanymi zabójcami. Właśnie odnaleziono podręcznik ninja z XVIII wieku.

Jak donosi japoński dziennik „Mainichi”, w Miejskiej Bibiliotece Publicznej Hirosaki w prefekturze Aomori, na północy wyspy Honsiu, dokonano niezwykłego odkrycia.

Okazało się, że w księgozbiorze instytucji znajduje się datowana na XVIII wiek kopia podręcznika ninja. W tym regionie znaleziono podobny zabytek po raz pierwszy. Profesor farmacji z Uniwersytetu Aomori, 57-letni Shigeto Kiyokawa, członek uczelnianego klubu ninja, zajmującego się pokazami umiejętności tych legendarnych wojowników, dodaje, że jeden z budynków (prywatny dom) w mieście był przez nich wykorzystywany.

Podręcznik szpiega-zabójcy

Znaleziony podręcznik to liczący 12 stron manuskrypt zawiera wiele praktycznych informacji, jakie potrzebne były ninja. Jak czytamy w materiale przegotowanym przez „Mainichi”, znajdują się w nim wskazówki odnośnie wytwarzania broni i używania uroków (wierzono, że shinobi są do tego zdolni), mieszania prochu strzelniczego z tojadem w celu stworzenia proszku do oślepiania wrogów, czy tworzenia mikstury nasennej z popiołu z palenia suszonych ropuch i kaczek mandarynek.

Przedstawienie ninja w mandze (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Przedstawienie ninja w mandze (fot. domena publiczna)

Co ciekawe, w podręczniku można przeczytać instrukcję dla wojowników, aby zawsze zabezpieczali jedno wyjście z budynku, w którym nocują oraz podpierali drzwi matą tatami, by hałas zaalarmował ich o ewentualnym skradającym się intruzie.

Po przeanalizowaniu podręcznika znaleziono pewne podobieństwa z dziełami z innych regionów kraju. Jak tłumaczy profesor Kiyokawa, dzięki ich zbadaniu można powiedzieć, że prawdopodobnie został on spisany około 1756 roku przez grupę ninja Hayamichinomono, w celu przekazania ich wiedzy następnym pokoleniom. Wspomniani wojownicy służyli klanowi Hirosaki. Grupa tych shinobi została czasowo rozwiązana właśnie w okresie sporządzenia podręcznika, który miał pomóc zachować ich wiedzę.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.