Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Starożytni Egipcjanie nosili skarpetki w kolorowe paski! Dzięki naukowcom z British Museum wiemy nawet, jak je farbowali

Screen materiału przygotowanego przez Smithsonian.

Screen materiału przygotowanego przez Smithsonian.

Starożytnych Egipcjan wyobrażamy sobie raczej w sandałach i płóciennej przepasce na biodrach, co najwyżej w dłuższej szacie. Tymczasem, jak pokazały wykopaliska z lat 1913-1914, mieszkańcy kraju faraonów nosili także skarpetki. I to w kolorowe paski.

Przez ponad sto lat skarpetka znaleziona na starożytnym śmietnisku w Antinoupolis, pochodzącym z czasów rzymskiego panowania w Egipcie, nie została gruntownie przebadana. Dostępne wcześniej metody wymuszałyby ingerencję w delikatną strukturę zabytku. Teraz naukowcy z British Museum wykorzystali do jego analizy obrazowanie wielospektralne.

Ta nieinwazyjna technika rejestracji obrazu pozwala na uwidocznienie inaczej niewidocznych treści i barw. Wykorzystuje się ją w badaniu zabytkowych dzieł sztuki i dokumentów. Dzięki niej odczytano między innymi kopię Kodeksu Archimedesa. Pergamin, na którym zapisano ją w średniowieczu, z oszczędności wyprano i wykorzystano dla tekstu liturgicznego.

Jak powiedziała brytyjskiemu „Guardianowi” dr Joanne Dyer, obrazowanie wielospektralne jest znacznie tańsze, mniej destrukcyjne i czasochłonne niż inne metody. W dodatku nie narusza obiektu. Dawniej, by dokonać badań, jakie właśnie przeprowadzono należałoby pobrać fragmenty materiału z pochodzącej z około 300 roku n.e. skarpetki. Jak tłumaczy naukowczyni:

Odkrycie, że różnokolorowe paski znajdujące się na dziecięcej skarpetce zostały stworzone przy użyciu zaledwie trzech naturalnych barwników było ekscytujące.

Materiał pofarbowany marzanną barwierską (fot. Bellelay, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Bellelay, lic. CC BY-SA 3.0 Materiał pofarbowany marzanną barwierską (fot. Bellelay, lic. CC BY-SA 3.0)

Z badań wynika, że Egipcjanie użyli korzenia marzanny barwierskiej dla uzyskania czerwieni i jej różnych odcieni, urzetu barwierskiego, z którego pozyskiwano indygo oraz rezedy żółtawej dla żółtego barwnika. Mieszając te trzy kolory otrzymywali wszystkie inne, których poszukiwali. Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez „Smithsonian”, starożytni wytwórcy wyprodukowali przędzę wełnianą w siedmiu kolorach. Do stworzenia kolorowego prążkowanego wzoru użyli wszystkich.

Warto podkreślić, że Egipcjanie używali skarpetek, choć różniły się one nieco od tych, jakie dzisiaj widujemy na sklepowych półkach. Jak zaznaczają dziennikarze „Smithsonian”, ludzie mieszkający nad Nilem preferowali wzór z oddzielonym dużym palcem, pozwalający na wygodne wkładanie sandałów.

Źródła informacji:

  1. 1,700-Year-Old Sock Spins Yarn About Ancient Egyptian Fashion, smithsonianmag.com [dostęp 10.10.2018].
  2. Imaging tool unravels secrets of child’s sock from ancient Egypt, theguardian.com [dostęp 10.10.2018].

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.