Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Średniowieczny zamek zamieniony w wielkiego trzmiela? Lokalni mieszkańcy oburzeni

Praca Variniego na cytadeli w Carcassonne (fot. James Kevin McMahon, lic. CC BY-SA 4.0)

fot.James Kevin McMahon, lic. CC BY-SA 4.0 Praca Variniego na cytadeli w Carcassonne (fot. James Kevin McMahon, lic. CC BY-SA 4.0)

Promocja sztuki przybiera na świecie najróżniejsze formy. Na przykład… wielkiego średniowiecznego trzmiela, w którego zamieniona została piękna cytadela w Carcassonne. Mieszkańcy nie są zadowoleni.

Mija dwadzieścia lat, odkąd cytadela w Carcassonne została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Z tej okazji francuski krajowy fundusz zabytków zapłacił szwajcarskiemu artyście, aby ten ozdobił średniowieczną fortecę. Nowy wygląd kompleksu może przyprawić o prawdziwy ból głowy.

Za nowy wizerunek średniowiecznej twierdzy odpowiada Félice Varini, szwajcarski artysta znany z prac dekonstruujących perspektywę, których kanwą są pomieszczenia lub inne przestrzenie (budynki, mury, ulice). Tworzy on z pomocą technik rzutowania szablonów.

Dla Carcassonne Varini wymyślił projekt, którego zdecydowanie nie da się przegapić. Są to ogromne, koncentryczne, wściekle żółte kręgi schodzące się w kierunku bramy. Ich właściwy kształt widać, gdy z drogi prowadzącej do wjazdu do cytadeli spogląda się na wprost, ale spojrzenie z innej perspektywy może przyprawić o zawrót głowy.

Screen tweeta komentującego dzieło sztuki na cytadeli Carcassonne.

Screen tweeta komentującego dzieło sztuki na cytadeli Carcassonne.

Lokalni mieszkańcy nie są zachwyceni tym, że cytadela została ozdobiona w ten sposób. Podobno już przygotowali petycję, w której domagają się usunięcia wizji artystycznej Variniego. Prasa, komentując sprawę, przytacza wypowiedź pewnego sklepikarza. Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez „mercurynews.com”, stwierdził on:

To niegodne. I drogie. Już teraz nie mamy środków na utrzymanie lub naprawę cytadeli

Nie wiadomo, ile kosztowała instalacja artystyczna na zamku. Praca Variniego, która ma nie powodować żadnych uszkodzeń zabytku (przymocowana jest do murów na lekkim aluminium) będzie wisieć do września, kiedy to zgodnie z planem zostanie usunięta. Jeden z celów śmiałego projektu artystycznego zdecydowanie został osiągnięty: o jednej z najczęściej odwiedzanych francuskich atrakcji turystycznych mówi się na całym świecie.

Źródła informacji:

  1. Artist ‚Vandalizes’ Medieval French Castle Of Carcassonne, informationliberation.com.
  2. Landmark’s dizzying paint job: Is this for real?, mercurynews.com.
  3. Druga najczęściej odwiedzana francuska atrakcja wygląda teraz jak strzelnica. Turystyczny koszmarek?, fly4free.pl.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.