Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Najważniejsze, najciekawsze i najbardziej absurdalne. 20 doniesień z 2017 roku, które warto przypomnieć

Mały gazeciarz (fot. domena publiczna).

fot.domena publiczna Mały gazeciarz (fot. domena publiczna).

Kontrowersyjne wypowiedzi Macierewicza i Andrzeja Dudy, występujących w roli ekspertów od historii XX wieku. Wątpliwa polityka historyczna polskiej policji. Nowo odkryte dokumenty, ustawa godząca w środowisko detektorystów i wyrok dla rzeźnika Bałkanów. Przypominamy 20 szczególnie istotnych wiadomości z ostatniego roku.

Wśród poruszanych przez nas tematów znajdowały się zarówno te dotyczące odkryć archeologicznych po drugiej stronie globu, jak i nawiązania historyczne padające z ust rodzimych polityków. Było sporo kontrowersji, czasem nieco oburzenia, wyczerpujące odpowiedzi na prośby o komentarz oraz niejednokrotnie niewygodne pytania. Zapraszamy na przegląd naszych najciekawszych newsów historycznych.

Kwiecień 2017: Hitler wcale nie gazował Żydów. Czy to oficjalne stanowisko amerykańskich władz?

„Nawet ktoś tak odrażający jak Hitler nie upadł tak nisko, aby użyć broni chemicznej” – powiedział Sean Spicer. Rzecznik prezydenta USA Donalda Trumpa porównywał Baszara al-Asada do Adolfa Hitlera, zapominając o zbrodni Holokaustu. I to nie pierwsza jego kontrowersyjna wypowiedź.

Słynny z gaf rzecznik Sean Spicer w lutym 2017.

Kwiecień 2017: Rewolucja w historii? ONZ odtajnia dokumenty dotyczące hitlerowskich zbrodni

Dziesiątki tysięcy dokumentów przemyconych z krajów okupowanych przez Hitlera już od tego tygodnia dostępne dla wszystkich. Były one używane jako dowody podczas procesów norymberskich. Dzięki nim każdy z nas będzie mógł dowiedzieć się więcej o obozach zagłady i ludobójstwie.

Lista Żydów w krajach europejskich, użyta podczas konferencji w Wannsee.

Maj 2017: Osuszyli morze, by wydobyć szczątki polskich bohaterów

Aby umożliwić wydobycie wraku samolotu z czasów II wojny światowej, Holendrzy zdecydowali się osuszyć fragment Morza Północnego. W 1941 roku w samolocie tym zginęli Polscy piloci.

Bombowce Vickers Wellington w czasie lotu bojowego.

Czerwiec 2017: Głównodowodzący UPA został patronem kijowskiej ulicy

Akcja dekomunizacji ulic trwa nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie. Kijowska rada miasta przegłosowała właśnie zmianę patrona jednej z większych ulic stolicy. Zamiast radzieckiego generała będzie nim naczelny dowódca UPA, współodpowiedzialny za rzeź wołyńską.

Portret Generała Szuchewicza autorstwa Nila Chasewicza.

Czerwiec 2017: „Trzeba będzie inaczej spojrzeć na historię ziem polskich”. Scytowie na Podkarpaciu

Pierwsza osada kultury scytyjskiej na ziemiach polskich odkryta we wsi Chotyniec na Podkarpaciu. Wał obronny, mierzący ponad 3 metry przetrwał 2500 lat. Jest tylko częścią ogromnego grodziska, którego powierzchnia była większa niż kilka boisk do piłki nożnej. Co to dla nas oznacza?

Fragment scytyjskiego grodziska w Chotyńcu widzianego z lotu ptaka.

Lipiec 2017: Alianci prowadzili eksperymenty na własnych obywatelach. Dziesiątki tysięcy ofiar gazu musztardowego

12 lipca 1917 roku, czyli prawie 100 lat temu, pierwszy raz użyto w bitwie gazu musztardowego. Choć podczas II wojny światowej nie przeprowadzano ataków z jego zastosowaniem, to właśnie z tego okresu pochodzą zapomniani poszkodowani. Dopiero teraz zaczyna się mówić o nich głośno.

Tak australijscy żołnierze chronili się przed atakami gazowymi w okopach Ypres 27 września 1917 roku.

Sierpień 2017: Prawie 100-letni księgowy z obozu Auschwitz-Birkenau trafi do więzienia

Kiedy 75 lat temu rozpoczął pracę w Auschwitz-Birkenau, był zdziwiony, na czym polegał proces eksterminacji. Zaakceptował go i traktował swoje zajęcie jak każdą inną pracę. Teraz poniesie za to karę.

Oskar Gröning przed 1945 rokiem.

Sierpień 2017: Andrzej Duda: Stratedzy oddali bitwę pod opiekę Maryi

Prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia wygłoszonego w Święto Wojska Polskiego stwierdził, że Bitwa Warszawska nie została przypadkowo stoczona w święto Matki Boskiej Zielnej. Jak w rzeczywistości wyglądało planowanie strategiczne w 1920 roku?

Prezydent Andrzej Duda

Sierpień 2017: Jakich zbrodni NKWD jeszcze nie znamy? Masowy grób na Ukrainie

Iwano-Frankiwsk w zachodniej Ukrainie. W ostatnich dniach podczas codziennych prac komunalnych znaleziono tu masowy grób w niedbale wykopanym rowie. Kim są ofiary?

Iwano-Frankiwsk miało burzliwą historię. Do 1939 polski Stanisławów, przechodził kolejno pod okupację radziecką i niemiecką, by w końcu stać się jednym z miast niepodległej Ukrainy.

Wrzesień 2017: Rocznica wybuchu II wojny światowej. Macierewicz blokuje harcerzy

Na Westerplatte i w Wieluniu odbyły się uroczystości 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestniczyli w nich premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda. Antoni Macierewicz „Apelem Smoleńskim” ponownie wywołał skandal.

Udający się do niewoli obrońcy Składnicy Wojskowej na Westerplatte.

Wrzesień 2017: Biuro Analiz Sejmowych stwierdza: Reparacje nam się należą!

Sejmowe Biuro Analiz na wniosek posła PiS przygotowało raport dotyczący możliwości dochodzenia rekompensat za straty materialne i osobowe poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej. Ewentualne roszczenia mają być wysuwne wobec Niemiec.

Zdjęcie pochodzi z domeny publicznej.

Wrzesień 2017: Minister Macierewicz twierdzi, że za Holokaust odpowiadają Sowieci. Ambasada rosyjska odpowiada: Nie będziemy tego komentować

17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę Antoni Macierewicz wygłosił stanowcze przemówienie. Obwinił w nim Rosję o wybuch II wojny światowej i wszystkie nieszczęścia z nią związane, w tym holokaust. Ambasada Rosji powstrzymuje się od komentarza.

Antoni Macierewicz. (Zdjęcie opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0 pl, autor: Adrian Grycuk)

Wrzesień 2017: Zatrważający wynik ankiet wśród niemieckich nastolatków. Ponad 40% z nich nie wie nic o Auschwitz

Zaledwie 59 procent młodych Niemców jest świadomych, że Auschwitz-Birkenau było niemieckim obozem zagłady. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń – kolejne pokolenia naszych zachodnich sąsiadów mają coraz mniejszą wiedzę na temat polityki eksterminacji realizowanej przez swoich rodaków w czasie wojny. I to mimo że deklarują zainteresowanie historią…

Wejście do obozu Auschwitz I w kwietniu 2014 roku.

Październik 2017: Zginęli na służbie z rąk UPA. Teraz Policja pozbywa się tablicy upamiętniającej obrońców posterunku zabitych w 1945 roku

Ustawa dekomunizacyjna zbiera swoje żniwo w Bieszczadach. Znikają informacje o milicjantach walczących z UPA, którzy zginęli na służbie. Decyzja przyszła z góry – słyszymy w miejscowym komisariacie.

Oddział Milicji Obywatelskiej na pogórzu dynowskim w okresie walk z UPA. (fot. domena publiczna)

Październik 2017: Za poszukiwania z wykrywaczem do więzienia? Nowelizacja ustawy o ochronie zabytków, z którą powinni się zapoznać detektoryści

Od 1 stycznia 2018 roku zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o ochronie zabytków. Jeden z artykułów mówi o karach grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia za poszukiwanie z urządzeniami elektronicznymi. Co to oznacza dla właścicieli wykrywaczy tłumaczy nam redaktor naczelny magazynu „Odkrywca”.

Człowiek poszukujący skarbów z wykrywaczem metali. (fot. Ben Kerckx, lic. CC0).

Październik 2017: Polski profesor twierdzi, że żołnierze wyklęci i członkowie UPA to… dokładnie to samo

W czasie III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski profesor Uniwersytetu Warszawskiego biorący udział w wydarzeniu podzielił się w trakcie dyskusji panelowej kontrowersyjnym poglądem. Jego zdaniem żołnierze wyklęci i OUN-UPA to dokładnie to samo.

Złoty krzyż zasługo UPA. Już samo wymówienie nazwy tej ukraińskiej formacji budzi w wielu agresję.

 

Październik 2017: W ręce przemyskich muzealników trafił unikatowy zbiór dokumentów kontrwywiadu AK. Mamy reprodukcje

Do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej trafił niezwykły zbiór dokumentów z okresu II wojny światowej, wśród których znajdują się listy konfidentów gestapo, wyrok Sądu Podziemnego oraz listy członków poszczególnych plutonów AK. Nam Muzeum udostępniło kilka reprodukcji.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, budynek przy placu Berka Joselewicza. (fot. Goku122, li. GFDL)

Październik 2017: Rząd w Kijowie odpowiada na zburzenie pomnika UPA. Co stanie się z mogiłami Polaków pomordowanych na Wołyniu?

Problemy z poszukiwaniem polskich ofiar drugiej wojny światowej na Ukrainie narastają od wielu miesięcy. Kijów nie zezwala na prowadzenie żadnych ekshumacji. Nadzieja na zmianę tej sytuacji pojawiła się wraz z wizytą Piotra Glińskiego na Ukrainie. Rząd w Kijowie stawia jednak twarde warunki.

To wszystko, co zostało z pomnika UPA w Hruszowicach. (fot. archiwum prywatne)

Listopad 2017: „Rzeźnik Bałkanów” nareszcie usłyszał wyrok. Co stanie się z Radko Mladicem?

Człowiek, który odpowiada między innymi za masakrę w Srebrenicy stanął przed trybunałem do spraw zbrodni wojennych w byłej Jugosławii. Lista zarzutów była długa, a – jak uznali sędziowie – wina niezaprzeczalna. Ratko Mladić został skazany.

Ratko Mladić (fot. Evstafiev Mikhail, lic. CCA-SA 3.0)

Październik 2017: Agenci CBA w domu znanego historyka, który postawił się PiS-owi. Czy to nowy sposób uprawiania polityki historycznej?

28 listopada Paweł Machcewicz wysłał do mediów i do znajomych wiadomość, że w jego warszawskim domu zjawiło się dwóch agentów CBA. Historyk przebywa za granicą i jak sam stwierdza, obawia się, co stanie się gdy wróci do Polski.

Paweł Machcewicz (fot. Rudolf H. Boettcher (1rhb), lic. CCA-SA 4.0 Int.)

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.