Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Najważniejsze, najciekawsze i najbardziej absurdalne. 20 doniesień z 2017 roku, które warto przypomnieć

Mały gazeciarz (fot. domena publiczna).

fot.domena publiczna Mały gazeciarz (fot. domena publiczna).

Kontrowersyjne wypowiedzi Macierewicza i Andrzeja Dudy, występujących w roli ekspertów od historii XX wieku. Wątpliwa polityka historyczna polskiej policji. Nowo odkryte dokumenty, ustawa godząca w środowisko detektorystów i wyrok dla rzeźnika Bałkanów. Przypominamy 20 szczególnie istotnych wiadomości z ostatniego roku.

Wśród poruszanych przez nas tematów znajdowały się zarówno te dotyczące odkryć archeologicznych po drugiej stronie globu, jak i nawiązania historyczne padające z ust rodzimych polityków. Było sporo kontrowersji, czasem nieco oburzenia, wyczerpujące odpowiedzi na prośby o komentarz oraz niejednokrotnie niewygodne pytania. Zapraszamy na przegląd naszych najciekawszych newsów historycznych.

Kwiecień 2017: Hitler wcale nie gazował Żydów. Czy to oficjalne stanowisko amerykańskich władz?

„Nawet ktoś tak odrażający jak Hitler nie upadł tak nisko, aby użyć broni chemicznej” – powiedział Sean Spicer. Rzecznik prezydenta USA Donalda Trumpa porównywał Baszara al-Asada do Adolfa Hitlera, zapominając o zbrodni Holokaustu. I to nie pierwsza jego kontrowersyjna wypowiedź.

Słynny z gaf rzecznik Sean Spicer w lutym 2017.

Kwiecień 2017: Rewolucja w historii? ONZ odtajnia dokumenty dotyczące hitlerowskich zbrodni

Dziesiątki tysięcy dokumentów przemyconych z krajów okupowanych przez Hitlera już od tego tygodnia dostępne dla wszystkich. Były one używane jako dowody podczas procesów norymberskich. Dzięki nim każdy z nas będzie mógł dowiedzieć się więcej o obozach zagłady i ludobójstwie.

Lista Żydów w krajach europejskich, użyta podczas konferencji w Wannsee.

Maj 2017: Osuszyli morze, by wydobyć szczątki polskich bohaterów

Aby umożliwić wydobycie wraku samolotu z czasów II wojny światowej, Holendrzy zdecydowali się osuszyć fragment Morza Północnego. W 1941 roku w samolocie tym zginęli Polscy piloci.

Bombowce Vickers Wellington w czasie lotu bojowego.

Czerwiec 2017: Głównodowodzący UPA został patronem kijowskiej ulicy

Akcja dekomunizacji ulic trwa nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie. Kijowska rada miasta przegłosowała właśnie zmianę patrona jednej z większych ulic stolicy. Zamiast radzieckiego generała będzie nim naczelny dowódca UPA, współodpowiedzialny za rzeź wołyńską.

Portret Generała Szuchewicza autorstwa Nila Chasewicza.

Czerwiec 2017: „Trzeba będzie inaczej spojrzeć na historię ziem polskich”. Scytowie na Podkarpaciu

Pierwsza osada kultury scytyjskiej na ziemiach polskich odkryta we wsi Chotyniec na Podkarpaciu. Wał obronny, mierzący ponad 3 metry przetrwał 2500 lat. Jest tylko częścią ogromnego grodziska, którego powierzchnia była większa niż kilka boisk do piłki nożnej. Co to dla nas oznacza?

Fragment scytyjskiego grodziska w Chotyńcu widzianego z lotu ptaka.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.