Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zatrważający wynik ankiet wśród niemieckich nastolatków. Ponad 40% z nich nie wie nic o Auschwitz

Wejście do obozu Auschwitz I w kwietniu 2014 roku.

fot.Agatefilm, lic. CC BY-SA 3.0 Wejście do obozu Auschwitz I w kwietniu 2014 roku.

Zaledwie 59 procent młodych Niemców jest świadomych, że Auschwitz-Birkenau było niemieckim obozem zagłady. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń – kolejne pokolenia naszych zachodnich sąsiadów mają coraz mniejszą wiedzę na temat polityki eksterminacji realizowanej przez swoich rodaków w czasie wojny. I to mimo że deklarują zainteresowanie historią…

W dniach 7 lipca – 31 sierpnia 2017 roku Instytut Badania Opinii Publicznej „Forsa” przeprowadził na zlecenie hamburskiej Fundacji Körbera sondaż dotyczący nauczania historii. W ankiecie wzięła udział reprezentatywna grupa ponad 1500 Niemców w wieku 14 i więcej lat, z których 1/3 stanowili uczniowie. Niepokojące wyniki opublikowano w czwartek.

Z badania wynika, że zaledwie 59 procent niemieckich uczniów wie, czym był obóz koncentracyjny w Auschwitz. Najgorzej stan wiedzy przedstawia się w najmłodszej grupie – zaledwie 47 procent młodzieży w wieku 14-16 lat ma jakiekolwiek pojęcie o obozie zagłady. Wśród wszystkich grup wiekowych świadomych znaczenia Auschwitz jest 86 procent respondentów.

Sven Tetzlaff, historyk z zespołu nadzorującego badanie, wyraził szczególne zaniepokojenie niską świadomością historyczną najmłodszych uczestników ankiety. „Musimy zatrzymać ten trend” – podkreśla.

Trzy czwarte uczniów uważa, że zainteresowanie ich rówieśników historią nie jest zbyt duże. Jednocześnie aż 56 procent z nich twierdzi, że interesuje się historią. Młodzież docenia przy tym jakość lekcji historii, na jakie uczęszcza. 75 procent osób objętych badaniem uważa, że ​​treści zostały przedstawione w zrozumiały sposób. Wyniki zaprezentowano na odbywającej się w dniach 28-30 września 2017 roku konferencji „Nauczanie historii w XXI wieku”, zorganizowanej przez Niemieckie Stowarzyszenie Dydaktyki Historycznej.

Wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych w Niemczech w kontekście przeprowadzonych badań nabierają zupełnie nowego znaczenia. 12,4% głosów zdobyła w nich eurosceptyczna i konserwatywna partia AfD. Lider partii we wrześniu 2017 roku w publicznym wystąpieniu stwierdził, że zbrodnie z czasów II wojny światowej nie odzwierciedlają dzisiejszej tożsamości Niemiec. W trakcie przemówienia stwierdził jeszcze, że Niemcy mają prawo być dumni z osiągnięć żołnierzy niemieckich na frontach II wojny światowej tak samo jak Francuzi są dumni z Napoleona.

Źródła informacji:

  1. Sondaż: 4 na 10 młodych Niemców nie wie, co to Auschwitz, Wprost.
  2. Barbara Cöllen, Sondaż: 40 proc. uczniów w Niemczech nic nie wie o KL Auschwitz, Deutsche Welle.
  3. Deutsche wollen aus Geschichte lernen, Körber Stiftung.

Komentarze (2)

  1. Marta Odpowiedz

    interesujace byloby dodanie do tego badania informacji jaki procent z pytanych byl wyznania muzulmanskiego. Warto na to zwrocic uwage poniewaz wsrod muzulmanow propagowany jest poglad ze holocaustu nie bylo, a liczba Zydow zamordowanych przez Nazistow jest przesadzona.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.