Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zatrważający wynik ankiet wśród niemieckich nastolatków. Ponad 40% z nich nie wie nic o Auschwitz

Wejście do obozu Auschwitz I w kwietniu 2014 roku.

fot.Agatefilm, lic. CC BY-SA 3.0 Wejście do obozu Auschwitz I w kwietniu 2014 roku.

Zaledwie 59 procent młodych Niemców jest świadomych, że Auschwitz-Birkenau było niemieckim obozem zagłady. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń – kolejne pokolenia naszych zachodnich sąsiadów mają coraz mniejszą wiedzę na temat polityki eksterminacji realizowanej przez swoich rodaków w czasie wojny. I to mimo że deklarują zainteresowanie historią…

W dniach 7 lipca – 31 sierpnia 2017 roku Instytut Badania Opinii Publicznej „Forsa” przeprowadził na zlecenie hamburskiej Fundacji Körbera sondaż dotyczący nauczania historii. W ankiecie wzięła udział reprezentatywna grupa ponad 1500 Niemców w wieku 14 i więcej lat, z których 1/3 stanowili uczniowie. Niepokojące wyniki opublikowano w czwartek.

Z badania wynika, że zaledwie 59 procent niemieckich uczniów wie, czym był obóz koncentracyjny w Auschwitz. Najgorzej stan wiedzy przedstawia się w najmłodszej grupie – zaledwie 47 procent młodzieży w wieku 14-16 lat ma jakiekolwiek pojęcie o obozie zagłady. Wśród wszystkich grup wiekowych świadomych znaczenia Auschwitz jest 86 procent respondentów.

Sven Tetzlaff, historyk z zespołu nadzorującego badanie, wyraził szczególne zaniepokojenie niską świadomością historyczną najmłodszych uczestników ankiety. „Musimy zatrzymać ten trend” – podkreśla.

Trzy czwarte uczniów uważa, że zainteresowanie ich rówieśników historią nie jest zbyt duże. Jednocześnie aż 56 procent z nich twierdzi, że interesuje się historią. Młodzież docenia przy tym jakość lekcji historii, na jakie uczęszcza. 75 procent osób objętych badaniem uważa, że ​​treści zostały przedstawione w zrozumiały sposób. Wyniki zaprezentowano na odbywającej się w dniach 28-30 września 2017 roku konferencji „Nauczanie historii w XXI wieku”, zorganizowanej przez Niemieckie Stowarzyszenie Dydaktyki Historycznej.

Wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych w Niemczech w kontekście przeprowadzonych badań nabierają zupełnie nowego znaczenia. 12,4% głosów zdobyła w nich eurosceptyczna i konserwatywna partia AfD. Lider partii we wrześniu 2017 roku w publicznym wystąpieniu stwierdził, że zbrodnie z czasów II wojny światowej nie odzwierciedlają dzisiejszej tożsamości Niemiec. W trakcie przemówienia stwierdził jeszcze, że Niemcy mają prawo być dumni z osiągnięć żołnierzy niemieckich na frontach II wojny światowej tak samo jak Francuzi są dumni z Napoleona.

Źródła informacji:

  1. Sondaż: 4 na 10 młodych Niemców nie wie, co to Auschwitz, Wprost.
  2. Barbara Cöllen, Sondaż: 40 proc. uczniów w Niemczech nic nie wie o KL Auschwitz, Deutsche Welle.
  3. Deutsche wollen aus Geschichte lernen, Körber Stiftung.

Komentarze (2)

  1. Marta Odpowiedz

    interesujace byloby dodanie do tego badania informacji jaki procent z pytanych byl wyznania muzulmanskiego. Warto na to zwrocic uwage poniewaz wsrod muzulmanow propagowany jest poglad ze holocaustu nie bylo, a liczba Zydow zamordowanych przez Nazistow jest przesadzona.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.