Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Głównodowodzący UPA został patronem kijowskiej ulicy

Portret Generała Szuchewicza autorstwa Nila Chasewicza.

fot.Philipoff63, lic. CC BY-SA 3.0 Portret Generała Szuchewicza autorstwa Nila Chasewicza.

Akcja dekomunizacji ulic trwa nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie. Kijowska rada miasta przegłosowała właśnie zmianę patrona jednej z większych ulic stolicy. Zamiast radzieckiego generała będzie nim naczelny dowódca UPA, współodpowiedzialny za rzeź wołyńską.

1 czerwca 2017 roku większością głosów 69 radnych władze Kijowa podjęły decyzję o nazwaniu prospektu Generała Watutina imieniem Romana Szuchewycza. Wśród obecnych na sali podczas głosowania był syn Romana, Jurij, obecnie deputowany ukraińskiego parlamentu.

Dotychczasowy patron tej jednej z większych stołecznych ulic, radziecki generał Nikołaj Watutin, był dowódcą 1 Frontu Ukraińskiego. W 1944 roku zmarł od ran zadanych podczas zasadzki zorganizowanej przez oddział UPA. Zmianę nazwy planowano już od co najmniej roku.

Roman Szuchewycz był działaczem Ukraińskiej Organizacji Wojskowej, przewodniczącym referatu bojowego Krajowej Egzekutywy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i kapitanem 201 batalionu Schutzmannschaft. Wreszcie został generałem i naczelnym dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii, a także przewodniczącym Sekretariatu Generalnego Ukraińskiej Głównej Rady Wyzwoleńczej. Zginął w 1950 roku pod Lwowem, zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Jako naczelny dowódca UPA Szuchewycz uznawany jest za współodpowiedzialnego za przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej na Wołyniu w latach 1943-1944, w której zamordowano od kilkudziesięciu do ponad 100 tysięcy Polaków. Był również zastępcą dowódcy batalionu Nachtigall w służbie nazistowskich Niemiec, współodpowiedzialnym za pogromy lwowskich Żydów w 1941 roku.

Źródła informacji:

Komentarze (1)

  1. Studzianki Pancerne Odpowiedz

    Co robili rycerscy akowcy podczas rzezi wołyńskiej ,stali z bronią u nogi ? Ogień,Zubryd,Brygada Świętokrzyska i inni tzw bohaterowie wyklęci .

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.