Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Macierewicz blokuje harcerzy

Udający się do niewoli obrońcy Składnicy Wojskowej na Westerplatte.

fot.Domena Publiczna Udający się do niewoli obrońcy Składnicy Wojskowej na Westerplatte.

Na Westerplatte i w Wieluniu odbyły się uroczystości 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestniczyli w nich premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda. Antoni Macierewicz „Apelem Smoleńskim” ponownie wywołał skandal.

O godzinie 4:40 w Wieluniu rozpoczęły się uroczystości wybuchu II wojny światowej. O tej godzinie na niewielkie miasto spadły pierwsze niemieckie bomby. Celem ataku był szpital Wszystkich Świętych, w którym zginęły 32 osoby – pracownicy szpitala i pacjenci. Uważa się, że były to pierwsze ofiary światowego konfliktu.

Prezydent Duda przemawiając przed budynkiem dawnego szpitala, wyraził nadzieję, że wojna była „lekcją dla świata, do czego prowadzi nienawiść, do czego prowadzi buta, do czego prowadzi nieokiełznane w żaden sposób okrucieństwo”.

Atak na Wieluń był pierwszym aktem barbarzyństwa podczas tej wojny. Na miasto dokonano dwóch nalotów, pierwszy w wykonaniu Ju-87B i Do-17P, drugi wyłącznie siłami Stukasów. Choć istnieją wątpliwości co do liczby samolotów i czasu zrzucenia bomb, jest pewne, że na miasto spadło około 380 bomb o łącznej masie 46 ton. W wyniku nalotów zniszczeniu uległo 75% zabudowy miejskiej i zginęło od 1200 do 2000 osób.

Zniszczone, po niemieckich bombardowaniach, centrum Wielunia

fot.Domena Publiczna Zniszczone, po niemieckich bombardowaniach, centrum Wielunia

Westerplatte

O 4:45 na półwyspie Westerplatte rozpoczęła się uroczystość z udziałem premier Szydło i członków rządu. Około tej godziny 1 września 1939 roku rozpoczął się atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową. Powszechnie uważa się, że strzały oddane przez pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” w kierunku półwyspu były tymi, które rozpoczęły konflikt.

– Jesteśmy tu, aby oddać hołd polskim żołnierzom, by upamiętnić ich heroizm – mówiła pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża premier rządu.

Żołnierze Wojska Polskiego bronili się na półwyspie do 7 września. Poległo co najmniej 16 obrońców (niektóre relacje mówią o 20, inne o prawie 30), a 50 zostało rannych. Przeciwnik stracił około 300-400 zabitych i rannych.

Antoni Macierewicz (z prawej), minister Obrony Narodowej RP

fot.Domena Publiczna Antoni Macierewicz (z prawej), minister Obrony Narodowej RP

Skandal

Nie obyło się niestety bez skandalu. Jak poinformował „Gazetę Wyborczą”, prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, zgodnie z ustaleniami poczynionymi między MON i miastem, apele miał odczytać harcmistrz Artur Lemański, komendant hufca Gdańsk-Portowa.

Niestety do tego nie doszło. Jak twierdzi prezydent Adamowicz, na polecenie ministra Macierewicza zablokowano Lemańskiemu dostępu do mównicy. Apele przeczytał jeden z oficerów Żandarmerii Wojskowej.

– Niestety, porozumienie było pozorne. Nie zważając na okoliczności, i szacunek do miejsca, w którym odbywały się uroczystości rocznicowe ministerstwo postawiło na swoim – komentował na łamach „Wyborczej” Adamowicz.

Prócz zablokowania Lemańskiemu dostępu do mównicy, wbrew wcześniejszym ustaleniom, przeczytano cały, tak zwany Apel Smoleński. Władze miasta uznały takie traktowanie harcerstwa i władz samorządowych za skandal.

Źródło:

Komentarze (2)

  1. Maciej Odpowiedz

    Muszę czytać caly (mało odkrywczy) tekst żeby dotrzeć do faktu że Adamowicz poinformował o czymś Wyborczą… Doprawdy
    I jemu nie wierzę j wyborczej nie ufam! Tyle warta fa pisanina.

  2. Mefisto Odpowiedz

    Jak to fortuna kołem się toczy. Adamowicz, został zabity w czasie koncertu który zorganizował z Owsiakiem. Zabójcą okazał się wyborcą PO – kryminalista ( PO zawsze wygrywa wybory w więzieniach i aresztach śledczych ). Bezpośrednim motywem zbrodni było oglądanie przez zabojce telewizji wzywających do nienawiści i podziałów – TVNazi. Adamowicz zginął tylko dlatego ze chciał się uniezależnić od PO, ( kontrkandydatem przeciw Adamowiczowi, wystawionym przez PO był młody Wałęsa – syn agenta Bolka ). Jak to powiedział jeden z przedstawicieli PO – każdego kto jest w PO będziemy bronić jak niepodległości, natomiast każdy kto PO opuści będzie miał problem. Problem z Adamowiczem rozwiązał wyborca PO – kryminalista. To już druga zbrodnia z inspiracji TVNazi i Gazety Wyborczej. Pierwszą ofiarą tych SZCZUJNI padł asystent posła PiS pan Rosiak, którego zamordował wyborca i członek PO – Cyba. Te dwie zbrodnie to dzieło mowy nienawiści którą promuje Tusk, PO oraz ich telewizja – TVNazi i gazeta – Gazeta Wyborcza. Także śmierć Adamowicza poprzedziły ataki TVNazi i Gazety Wyborczej na jego osobę po tym jak opuścił szeregi PO. Czy to tylko przypadek ? Dziś po powrocie Tuska, PO, TVNazi i Gazeta Wyborcza znowu robią to co potrafią najlepiej – SZCZUJA na siebie Polaków, kogo zamorduje kolejny chory z nienawiści wyborca PO oglądający TVNazi, czytający Gazetę Wyborczą i słuchających MOWY NIENAWISCI – Tuska i PO ?

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.