Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

„Rzeźnik Bałkanów” nareszcie usłyszał wyrok. Co stanie się z Radko Mladicem?

Ratko Mladić (fot. Evstafiev Mikhail, lic. CCA-SA 3.0)

fot.Evstafiev Mikhail, lic. CCA-SA 3.0 Ratko Mladić (fot. Evstafiev Mikhail, lic. CCA-SA 3.0)

Człowiek, który odpowiada między innymi za masakrę w Srebrenicy stanął przed trybunałem do spraw zbrodni wojennych w byłej Jugosławii. Lista zarzutów była długa, a – jak uznali sędziowie – wina niezaprzeczalna. Ratko Mladić został skazany.

Akt oskarżenia Mladicia zawierał ciężkich 11 zarzutów obejmujących zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Serbski generał został uznany za winnego 10 z tych zarzutów. Ten były serbski generał ponurą sławę zyskał w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie, która trwała w latach 1992–1995.

Była to najkrwawsza wojna w Europie od czasów zakończenia II wojny światowej, do czego w dużej mierze przyczynił się właśnie Ratko Mladić. Niezależni obserwatorzy podawali, że w czasie konfliktu zginęło nawet 200 000 osób. W czasie walk Serbowie dokonywali czystek etnicznych i według amerykańskiego raportu odpowiadają za 90% dokonanych wówczas zbrodni wojennych.

„Rzeźnik Bałkanów”

Ratko Mladić swoim okrucieństwem i bezwzględnością poczynań przyciągnął uwagę serbskiej wierchuszki, która postanowiła go użyć w celu przechylenia szali zwycięstwa w wojnie na swoją stronę. Generał kazał między innymi przeprowadzić oblężenie Sarajewa, w którym śmierć poniosło 10 000 osób. Odpowiada on także za masakrę w Srebrenicy, gdzie Serbowie zamordowali 8 000 muzułmańskich mężczyzn i chłopców, a następnie zbezcześcili ich zwłoki rozjeżdżając je buldożerami by w przyszłości utrudnić identyfikację ofiar.

Masowy grób ofiar masakry w Srebrenicy (fot. Adam Jones Adam63, CCA BY-SA 3.0)

fot.Adam Jones Adam63, CCA BY-SA 3.0 Masowy grób ofiar masakry w Srebrenicy (fot. Adam Jones Adam63, CCA BY-SA 3.0)

Po wojnie rodzina Ratko Mladicia upierała się, by zbrodniarza uznać za zmarłego. Jego bliscy twierdzili, że nie mieli od niego żadnych wieści od lat. Sąd odrzucił ich wniosek. W 2011 roku Ratko Mladić został schwytany i ekstradowany do Hagi, gdzie w 2012 roku stanął wreszcie przed międzynarodowym trybunałem. Oskarżano go między innymi o bezprawne uwięzienia, morderstwa, gwałty, napaści na tle seksualnym, tortury, pobicia, rozboje i nieludzkie traktowanie ludności cywilnej, bezprawne deportacje i transfery ludności cywilnej, nielegalny ostrzał cywilów, bezprawne przywłaszczenie i grabieże majątku oraz niszczenie miejsc kultu. 22 listopada 2017 roku jego proces zakończył się i skazano go na dożywocie.

Źródła informacji:

 1. „Jedne z najbardziej ohydnych zbrodni znanych ludzkości”. Mladić skazany za ludobójstwo, tvn24.pl.
 2. Ratko Mladić, kat Bośniaków i główny sprawca ludobójstwa w Srebrenicy, skazany na dożywocie, wyborcza.pl
 3. Ratko Mladić skazany na dożywocie. „Rzeźnik Bałkanów” będzie się odwoływał, dziennik.pl.
 4. Zapadł wyrok Międzynarodowego Trybunału ONZ ws. „rzeźnika Bałkanów” Ratko Mladicia, onet.pl.

Komentarze (4)

  • fikko Odpowiedz

   jedna mała planeta a wy się tam zarzynaliście za kawałek ziemi chociaż można było wywieść cywilów to wy ich woleliście zamordować jak świnie nawet dzieci więc proszę mi tu nie pierdo…lić ze to jest ok (tam 2 tyś. tu 8 tys) wkońcu dojdzie do 100 tyś. włączcie myślenie idioci !!!

 1. fikko Odpowiedz

  jedna mała planeta a wy się tam zarzynaliście za kawałek ziemi chociaż można było wywieść cywilów to wy ich woleliście zamordować jak świnie nawet dzieci więc proszę mi tu nie pierdo…lić ze to jest ok (tam 2 tyś. tu 8 tys) wkońcu dojdzie do 100 tyś. włączcie myślenie idioci !!!

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.