Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Rewolucja w historii? ONZ odtajnia dokumenty dotyczące hitlerowskich zbrodni

Lista Żydów w krajach europejskich, użyta podczas konferencji w Wannsee.Dziesiątki tysięcy dokumentów przemyconych z krajów okupowanych przez Hitlera już od tego tygodnia dostępne dla wszystkich. Były one używane jako dowody podczas procesów norymberskich. Dzięki nim każdy z nas będzie mógł dowiedzieć się więcej o obozach zagłady i ludobójstwie.

Archiwum Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Zbrodni Wojennych (UNWCC) zostanie otwarte już w piątek 21 kwietnia 2017 roku w The Wiener Library for the Study of the Holocaust and Genocide w Londynie (wraz z katalogiem online).

Przemycone głównie z terenów okupowanej Polski i Czechosłowacji akta wojenne, ujawniające wczesne dowody na Holokaust i istnienie obozów śmierci, były wykorzystywane do ścigania zbrodni hitlerowskich. Dokumenty zbierane były już od stycznia 1942 roku. Archiwum zostało zamknięte pod koniec lat 40. XX wieku, gdy Komisja zakończyła swoje prace, a Niemcy Zachodnie stały się cennym sojusznikiem USA. Od teraz dostępne będzie dla opinii publicznej (a nie jedynie dla badaczy, którzy musieli uzyskać specjalne zezwolenia i nie mogli wykonywać kopii).

Wiadomo już, że w aktach szczegółowo udokumentowano warunki panujące w Auschwitz i Treblince. Stanowią one też dowód na to, że gwałty jako zbrodnie wojenne ścigano zaraz po zakończeniu II wojny światowej (a nie dopiero po konflikcie na Bałkanach, jak dotychczas sądzono).

Wiener Library została założona w Amsterdamie w 1934 roku, aby monitorować przejawy antysemityzmu. W przededniu II wojny światowej zgromadzone archiwa zostały przesłane do Londynu.

Po szczegółowe informacje, jak można skorzystać z dokumentów, zapraszamy na stronę Wiener Library.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.