Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Minister Macierewicz twierdzi, że za Holokaust odpowiadają Sowieci. Ambasada rosyjska odpowiada: Nie będziemy tego komentować

Antoni Macierewicz. (Zdjęcie opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0 pl, autor: Adrian Grycuk)

fot.Adrian Grycuk Antoni Macierewicz. (Zdjęcie opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0 pl, autor: Adrian Grycuk)

17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę Antoni Macierewicz wygłosił stanowcze przemówienie. Obwinił w nim Rosję o wybuch II wojny światowej i wszystkie nieszczęścia z nią związane, w tym holokaust. Ambasada Rosji powstrzymuje się od komentarza.

Uroczystości upamiętnia inwazji ZSRR na Polskę rozpoczęły się o godz. 13.00. Na Placu Apelowym Muzeum Katyńskiego w Warszawie odprawiona została msza święta w intencji ofiar II wojny światowej. Bezpośrednio po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty w Epitafium Katyńskim. Następnie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z Rodzinami Katyńskimi.

Szef MON przemawiał w Muzeum Katyńskim na terenie Warszawskiej Cytadeli, na ołtarzu polowym. Nie szczędził naszym wschodnim sąsiadom gorzkich słów. Wprost stwierdził, że wina za wybuch II wojny światowej po równo spoczywa na przywódcach III Rzeszy i ZSRR.

Nie ma pełnej świadomości, nie tylko na świecie, ale czasami mam wrażenie, że i w Polsce, że bez układu Ribbentrop – Stalin, bez systematycznego, ciągłego działania Rosji sowieckiej nie byłoby tragedii II wojny światowej, nie byłoby rozbioru Europy, nie byłoby tych milionów mordowanych w obozach śmierci, mordowanych w niemieckich lagrach, nie byłoby tej największej katastrofy świata, która wciąż ciąży nad nami wszystkimi, gdyby nie układ Hitler – Stalin, gdyby nie dążenie rosyjskie do zawładnięcia Europą i światem.

Ponoszą winę za Holokaust!

Minister Macierewicz w swoim przemówieniu nie poprzestał jednak na tym. Stwierdził, że żołnierz polski w 1939 roku walczył dzielnie z agresją ze strony Niemiec i tylko radziecki atak jest winien temu, że Rzeczpospolita przegrała. Gdyby nie inwazja ze wschodu, losy wojny potoczyłyby się zupełnie inaczej. Szef MON z dumą podkreślił, że to stanowisko przenika powoli do podręczników. Największe kontrowersje może jednak budzić to, że Macierewicz w swoim przemówieniu zrzuca na Rosję Radziecką winę za holokaust.

Wciąż nie ma świadomości na świecie, że nie byłoby holocaustu. Tak, nie byłoby holocaustu i warto sobie z tego wreszcie zdać sprawę, gdyby nie pakt Ribbentrop – Mołotow, gdyby nie sojusz rosyjsko-niemiecki, gdyby nie agresja rosyjska 17 września 1939 roku. Ta agresja, która tak naprawdę zaczęła się co najmniej 23 sierpnia 1939 roku, wtedy kiedy Stalin błogosławił podpis Ribbentropa i Mołotowa o rozbiorze Polski, ale przecież nie tylko Polski, o podziale całej Europy, o likwidacji Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, 1/3 Rumunii.

Spotkanie Józefa Stalina z Joachimem von Ribbentropem w Moskwie 23 sierpnia 1939 roku. (zdjęcie opublikowane na licencji CCA-BY SA 3.0, źródło: Bundesarchiv, Bild 183-H27337).

fot.Bundesarchiv Spotkanie Józefa Stalina z Joachimem von Ribbentropem w Moskwie 23 sierpnia 1939 roku. (zdjęcie opublikowane na licencji CCA-BY SA 3.0, źródło: Bundesarchiv, Bild 183-H27337).

Musimy zdawać sobie z tego sprawę, że bez wspólnoty działania rosyjsko – niemieckiego nie byłoby nie tylko straszliwych zniszczeń Warszawy i innych miast Polski, nie tylko ruiny prawie całej Europy, nie tylko straszliwych zniszczeń ludności polskiej, nie tylko łagrów niemieckich i rosyjskich, ale nie byłoby też tej zbrodni, która po dzień dzisiejszy jest symbolem II wojny światowej, nie byłoby holocaustu także.

O ustosunkowanie się do wypowiedzi ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z 17 września poprosiliśmy Ambasadę Rosji w Polsce. Gdy skontaktowaliśmy się z rzecznikiem Ambasady, panem Władimirem Aleksandrowem, poprosił nas o odrobinę cierpliwości i pozostawienie danych kontaktowych. Po godzinie otrzymaliśmy informację, że Ambasada Rosji w Polsce nie zamierza komentować słów ministra Macierewicza.

Źródła informacji:

 1. Ambasada Rosji w Polsce
 2. Ministerstwo Obrony Narodowej (transkrypcja przemówienia Ministra Macierewicza)

Komentarze (11)

 1. cc Odpowiedz

  Nie lubie maciera,ale tu ma racje,z tym ze nie do konca Rosjanie a sowieci.To nie byla juz Biala ROsja po 1919 tylko czerwone scierwo

 2. Maciej Odpowiedz

  Prawda, szczera prawda!!!
  Winny jest oczywiście Marks i jego chore idee.
  Ale to w Rosji rozpoczęla sięrewolucja komunistyczna i to na bazie rosyjskiego imperium powstało ZSRS!!! O tym trzeba pamiętać…współczujác jednocześnie szeregowym Rosjanom którzy od Komunistów (internacjonalistyczna szajka szubrawców) dostali jeszcze bardziej w tyłek niż my!

 3. manjaa Odpowiedz

  Nie lubię Macierewicza ale Stalin szykował się do wojny dość długo i precyzyjnie. To nie była decyzja chwili.

 4. Rafal Odpowiedz

  Kłamliwy tytuł, Macierewicz powiedział że to współpraca między ZSRR a 3 rzeszą doprowadziła do takiego tragicznego rozwoju zdarzeń.

  Stalin od pierwszej pięciolatki parł w stronę zbrojeń. Armia czerwona nie szykowała się do obrony tylko do ataku, pochód na zachód był wpisany w ideologie komunizmu.
  Holocaust nie był planowany od początku wojny, Himmler zamierzał wysiedlić żydów daleko poza granice rzeszy.
  Po tym jak nie udało się ustalić pokoju z Wielką Brytanią, po przyłączeniu się USA do wojny i spowolnieniu operacji barbarossa wynik wojny był niepewny. Więc Hitler zdecydował się na ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej.

 5. Dex Odpowiedz

  Ja powiem więcej: pakt między III Rzeszą a ZSRR nie wyczerpuje tematu odpowiedzialności Związku Radzieckiego za holokaust. Niezbitym argumentem bezspornie potwierdzającym tę tezę jest co innego. Otóż Stalin zmusił Hitlera do ludobójstwa bezczelnie przeganiając wrogie wojska ze swojego terytorium i wygrywając wojnę. Co biedny Adolf miał w tej sytuacji zrobić? Przecież nie planował eksterminacji od początku. Klęski w Rosji doprowadziły go do desperackiej ostateczności. A kto wie czy i ciężko pracujące pszczółki z IPN nie dokonały sensacyjnego odkrycia w postaci jeszcze bardziej super tajnego aneksu do paktu (niż ten tajny zwyczajny) w którym zapewne stoi jak byk, że jak podpiszemy porozumienie to robimy ostateczne rozwiązanie.

  Zniżając się do poziomu wypróżnień Macierewicza ja mogę powiedzieć, że za wybuch wojny, jej tragedię z holokaustem włącznie odpowiedzialna jest na całej linii Polska i jej pakty z Francją i Anglią. Było trzeba ich nie podpisywać, potulnie wykonywać żądania Hitlera to i Ribbentrop-Mołotow byłby niepotrzebny. Winni tego paktu są wyłącznie Polacy i całej późniejszej rozpierduchy.

  A może się mylę i zbyt pochopnie oceniam świętej pamięci ministra obrony? Autorka także? Może nie poznaliśmy się na geniuszu Antoniego? Nie potrafimy poruszać się po meandrach jego mózgu stosującego nieszablonowe myślenie, ironię, przenośnie, niebagatelne skróty myślowe które przysłaniają cały sens? Może trzeba nam tęgich głów, mędrców i filozofów którzy by nam maluczkim wyjaśnili co autor tak naprawdę ma na myśli? Czy na studiach będzie wykładana kiedyś antoniologia? kto wie czy [***] to tylko maska ukrywająca prawdziwe intencje takich wypowiedzi Macierewicza? Czy to rżnięcie głupa to tak naprawdę sprytnie wymyślona prowokacja mająca zachęcić nas, zwykłych obywateli do stawiania mądrych pytań i wysnuwania mądrych wniosków? Być może wielki nauczyciel Antonii naumyślnie ośmieszając pogląd o odpowiedzialności ZSRR za holokaust próbuje w ten sposób przekazać nam wiedzę nt. paktu, że podpisując go szef radzieckiej dyplomacji Mołotow wzorował się na szefie dyplomacji polskiej Becku? Że Stalin zajmując Kresy postąpił zgodnie z interesem swojego kraju oddalając w ten sposób wojska niemieckie od serca Rosji o kilkaset kilometrów dzięki czemu później Moskwa nie stała się łupem Hitlera co by zapewne nastąpiło? Może próbuje nam przypomnieć trafne słowa Churchilla brzmiące: 17 września Stalin stanął tam gdzie musiał? Antonii Macierewicz – [***]? Trudno orzec.

  [Komentarz został edytowany przez Redakcję w celu usunięcia treści obraźliwych]

  • Darek Odpowiedz

   Dex, żal mi Ciebie, człowieku. Nie rozumiem, co musi się w Tobie dziać, że wypisujesz takie dyrdymały. Wskaż choć jedną nieprawdę, której dopuścił się Antoni Macierewicz, a potem używaj sobie do woli. Tylko proszę, bez rynsztokowych metafor.

 6. Racjonalista Odpowiedz

  Macierewicz mówiąc o tym że Polska przegrała bo Sowieci zaatakowali Polskę 17 września Polskę nie mówi o tym że w tym dniu ,Wódz Naczelny Rydz Śmigły i Prezydent Mościcki przekroczyli granicę z Rumunią .Czyli uciekli z Polski nie pisze ten znawca zagadnień wojskowych, dlaczego Wódz Naczelny uciekł już 6 września 1939 roku z Warszawy . Dlaczego stale zmieniał miejsce dowodzenia, uciekając do granicy z Rumunią .Komik Macierewicz, lansuje jakąś urojoną wersje wojny zwycięskiej z Niemcami .Polacy wszędzie przegrywali i cały czas się cofali , wyjątek stanowiło przeciwuderzenie Armii Poznań gen Kutrzeby ,bardzo skuteczne ale ze wzg na złą koordynację z innymi jednostkami nie w pełni wykorzystane .Był to jeden, jedyny sukces Armii Polskiej, dotyczący skutecznego kontrataku .Polacy w dniu 17 września już się tylko bronili (jednostki wojskowe odnotowały bardzo wysokie straty osobowe i sprzętowe) – WOJNA BYŁA JUŻ WTEDY PRZEGRANA.Odnośnie wersji dotyczącej wygranej wojny z Niemcami, to Armia Polska w opracowanej strategi nie zakładała, że wygra wojnę z Niemcami.Armia miała dać opór (4 tygodnie), sojusznicy Francja i Anglia miały zaatakować Niemcy z drugiej strony .Samoloty lecąc z Francji miały bombardować Niemcy i lądować w Polsce i z powrotem lecieć do Francji .Macierewicz słynie z tego, że ogłasza różne wersje wydarzeń, które mogą zastanawiać myślącego człowieka czy to nie jest osobnik chory psychicznie ,,mitoman”. Różne wersje jego słynnego raportu to studium osobliwości , powinno być to tematem do pracy naukowej z terminologi medycznej z dziedziny psychiatrii .Odnośnie Holokaustu to ten komik powinien wiedzieć że Niemcy już u siebie jeszcze przed podpisaniem słynnego Paktu Ribbentrop Mołotow mieli odpowiednie plany dotyczące Żydów .Po dojściu Hitlera do władzy, w 1933 roku zaczęły powstawać pierwsze obozy koncentracyjne ,podstawą do tworzenia obozów było rozporządzenie ,,O ochronie narodu i państwa ” z 28 lutego 1933 roku.Adolf Hitler w ,,Mein Kampf ” uwzględniał podział ras ludzkich .Rasa przywódcza Nordycka , inne to ,,szkodnicy” Żydzi i,, podludzie” Polacy ,Rosjanie inaczej Słowianie.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.