Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Minister Macierewicz twierdzi, że za Holokaust odpowiadają Sowieci. Ambasada rosyjska odpowiada: Nie będziemy tego komentować

Antoni Macierewicz. (Zdjęcie opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0 pl, autor: Adrian Grycuk)

fot.Adrian Grycuk Antoni Macierewicz. (Zdjęcie opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0 pl, autor: Adrian Grycuk)

17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę Antoni Macierewicz wygłosił stanowcze przemówienie. Obwinił w nim Rosję o wybuch II wojny światowej i wszystkie nieszczęścia z nią związane, w tym holokaust. Ambasada Rosji powstrzymuje się od komentarza.

Uroczystości upamiętnia inwazji ZSRR na Polskę rozpoczęły się o godz. 13.00. Na Placu Apelowym Muzeum Katyńskiego w Warszawie odprawiona została msza święta w intencji ofiar II wojny światowej. Bezpośrednio po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty w Epitafium Katyńskim. Następnie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się z Rodzinami Katyńskimi.

Szef MON przemawiał w Muzeum Katyńskim na terenie Warszawskiej Cytadeli, na ołtarzu polowym. Nie szczędził naszym wschodnim sąsiadom gorzkich słów. Wprost stwierdził, że wina za wybuch II wojny światowej po równo spoczywa na przywódcach III Rzeszy i ZSRR.

Nie ma pełnej świadomości, nie tylko na świecie, ale czasami mam wrażenie, że i w Polsce, że bez układu Ribbentrop – Stalin, bez systematycznego, ciągłego działania Rosji sowieckiej nie byłoby tragedii II wojny światowej, nie byłoby rozbioru Europy, nie byłoby tych milionów mordowanych w obozach śmierci, mordowanych w niemieckich lagrach, nie byłoby tej największej katastrofy świata, która wciąż ciąży nad nami wszystkimi, gdyby nie układ Hitler – Stalin, gdyby nie dążenie rosyjskie do zawładnięcia Europą i światem.

Komentarze (6)

 1. cc Odpowiedz

  Nie lubie maciera,ale tu ma racje,z tym ze nie do konca Rosjanie a sowieci.To nie byla juz Biala ROsja po 1919 tylko czerwone scierwo

 2. Maciej Odpowiedz

  Prawda, szczera prawda!!!
  Winny jest oczywiście Marks i jego chore idee.
  Ale to w Rosji rozpoczęla sięrewolucja komunistyczna i to na bazie rosyjskiego imperium powstało ZSRS!!! O tym trzeba pamiętać…współczujác jednocześnie szeregowym Rosjanom którzy od Komunistów (internacjonalistyczna szajka szubrawców) dostali jeszcze bardziej w tyłek niż my!

 3. manjaa Odpowiedz

  Nie lubię Macierewicza ale Stalin szykował się do wojny dość długo i precyzyjnie. To nie była decyzja chwili.

 4. Rafal Odpowiedz

  Kłamliwy tytuł, Macierewicz powiedział że to współpraca między ZSRR a 3 rzeszą doprowadziła do takiego tragicznego rozwoju zdarzeń.

  Stalin od pierwszej pięciolatki parł w stronę zbrojeń. Armia czerwona nie szykowała się do obrony tylko do ataku, pochód na zachód był wpisany w ideologie komunizmu.
  Holocaust nie był planowany od początku wojny, Himmler zamierzał wysiedlić żydów daleko poza granice rzeszy.
  Po tym jak nie udało się ustalić pokoju z Wielką Brytanią, po przyłączeniu się USA do wojny i spowolnieniu operacji barbarossa wynik wojny był niepewny. Więc Hitler zdecydował się na ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.