Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

„Trzeba będzie inaczej spojrzeć na historię ziem polskich”. Scytowie na Podkarpaciu

Fragment scytyjskiego grodziska w Chotyńcu widzianego z lotu ptaka.

fot.Uniwersytet Rzeszowski Fragment scytyjskiego grodziska w Chotyńcu widzianego z lotu ptaka.

Pierwsza osada kultury scytyjskiej na ziemiach polskich odkryta we wsi Chotyniec na Podkarpaciu. Wał obronny, mierzący ponad 3 metry przetrwał 2500 lat. Jest tylko częścią ogromnego grodziska, którego powierzchnia była większa niż kilka boisk do piłki nożnej. Co to dla nas oznacza?

„Trzeba będzie inaczej spojrzeć na historię ziem polskich” stwierdził prof. Sylwester Czopek, kierownik zespołu badawczego. Do tej pory sądziliśmy, że wiele wynalazków dotarło do nas z zachodu razem z Celtami około IV w p.n.e.

Teraz okazuje się, że na przykład koło garncarskie było używane na terytorium dzisiejszej Polski dużo wcześniej i pojawiło się za sprawą Scytów. Może się okazać, że rozwój cywilizacyjny nastąpił dzięki wschodnim sąsiadom, a nie zachodnim, jak do tej pory sądzono.

Archeologowie z Uniwersytetu Rzeszowskiego znaleźli w Chotyńcu wiele zabytków scytyjskich datowanych metodą radiowęglową na wczesną epokę żelaza (ok. IX/VIII – V w. p.n.e.). Naukowcy zlokalizowali w grodzie zolnik, ważne dla siedzib Scytów miejsce kulturowo-obrzędowe.

Scytowie pod koniec VIII wieku p.n.e. opanowali północne okolice Morza Czarnego. Prowadzili koczowniczo-wojowniczy tryb życia, podporządkowując sobie osiadłe plemiona. Być może jedno z takich plemion zamieszkiwało Chotyniec ponad 2,5 tysiąca lat temu.

Badania potrwają jeszcze wiele lat. Naukowcy mają szansę odkryć bardzo cenne przedmioty i ukazać nam nieznaną historię naszych ziem.

Źródła:

Komentarze (2)

  1. Czytacz Odpowiedz

    Uprzedzeni ci nasi naukowcy. Bo „cywilizację i kulturę” to nam albo z zachodu albo ze wschodu musieli „nieść”, a „ubogacać” z północy. Kolejny z cyklu „Idźmy na wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja. Wyginęli?”. Zadaję pytanie, skąd w odległych i niezależnych od siebie starożytnych cywilizacjach mit o potopie? Drugie pytanie skąd w odległych i niezależnych od siebie cywilizacjach wysoka znajomość astronomii i matematyki? Do dzieła panowie naukowcy!

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.