Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Druga bitwa pod Hrubieszowem (2-7 września 1920)

Ułani w pogoni za bolszewikami na obrazie Stanisława Kaczora-Batowskiego.

fot.domena publiczna Ułani w pogoni za bolszewikami na obrazie Stanisława Kaczora-Batowskiego.

Druga bitwa pod Hrubieszowem (2-7 września 1920) – podczas wojny polsko-bolszewickiej w rejonie miasteczka Hrubieszów (woj. lubelskie) toczyły się dwukrotnie walki.

W dniach 2–7 września 3 Armia gen. Władysława Sikorskiego uderzyła na oddziały „Konarmii”. Grupa gen. Stanisława Hallera zajęła miasto, jednak główne siły Budionnego wycofały się za Bug, unikając okrążenia i rozbicia. W oparciu o miasto kontynuowana była w następnych dniach operacja zaczepna w kierunku na Włodzimierz Wołyński.

Do wcześniejszych walk pod Hrubieszowem doszło w połowie sierpnia 1920 roku.

Autor hasła:

Dr hab. Zdzisław Zblewski – historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Wykładowca Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalista z zakresu dziejów Polski Ludowej i ruchów opozycyjnych tego okresu. Autor takich prac jak „Między wolną Polską a siedemnastą republiką” czy „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu”.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Wybrane bitwy ostatniej fazy wojny polsko-bolszewickiej. Starcia z sierpnia i września 1920 roku: