Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Komarowem, Komarów (31 sierpnia 1920)

Bitwa pod Komarowem była ostatnią wielką bitwą kawaleryjską XX wieku.

fot.domena publiczna Bitwa pod Komarowem była ostatnią wielką bitwą kawaleryjską XX wieku.

Bitwa pod Komarowem, Komarów (31 sierpnia 1920) – bitwa stoczona w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

Wezwana ponaglającymi rozkazami dowódcy Armii Czerwonej Siergieja Kamieniewa „Konarmia” Siemiona Budionnego (ok. 5 tys. szabel) pędziła spod Lwowa w kierunku Warszawy dla wsparcia wojsk Michaiła Tuchaczewskiego i umożliwienia im odzyskania inicjatywy operacyjnej. Odparta pod Zamościem, została zagrożona okrążeniem i musiała otworzyć sobie drogę odwrotu. W tej sytuacji w pobliżu wsi Komarów (występującej też pod nazwą Komorów, pow. zamojski) doszło do bitwy kawaleryjskiej między 2 dywizjami „czerwonych kozaków” Budionnego a polskimi pułkami ułanów i szwoleżerów z 2 dywizji jazdy płk. Juliusza Rómmla.

Toczona przez cały dzień na znacznej przestrzeni i słabo tylko koordynowana z obu stron, mająca skutkiem tego postać szeregu mniejszych starć, szarż, ucieczek i pościgów, zakończyła się taktycznym sukcesem polskiej jazdy. „Konarmia”, której marsz ku Warszawie był i tak spóźniony, cofnęła się na Wołyń.

Starcie pod Komarowem, choć z pewnością nie najważniejsze w wojnie polsko-bolszewickiej, stanowiło jej najbardziej malowniczy epizod. Była to równocześnie ostatnia wielka bitwa kawaleryjska w dziejach wojskowości.

Autor hasła:

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Materiały portalu CiekawostkiHistoryczne.pl poświęcone bitwie pod Komarowem (1920):

Do walki w wojnie polsko-bolszewickiej wzywały Polaków liczne plakaty propagandowe.

artykuł | 09.07.2018 | Autor:

Bitwa pod Komarowem. Największe starcie polskiej kawalerii w XX wieku

Mimo zwycięstwa nad bolszewikami, odniesionego w bitwie warszawskiej, na froncie południowym walka wciąż trwała. Moment zwrotny naszedł 31 sierpnia 1920 roku, kiedy pod Komarowem starło się około ośmiu tysięcy kawalerzystów. Jak garstce Polaków udało się pokonać siejącą postrach Armię Konną Siemiona Budionnego?

Wybrane bitwy ostatniej fazy wojny polsko-bolszewickiej. Starcia z sierpnia i września 1920 roku: