Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Pierwsza bitwa pod Hrubieszowem (12-13 sierpnia 1920)

Dowódca 3 Dywizji Piechoty Legionów Leon Berbecki. Tutaj na zdjęciu z połowy lat 30.

fot.domena publiczna Dowódca 3 Dywizji Piechoty Legionów Leon Berbecki. Tutaj na zdjęciu z połowy lat 30.

Pierwsza bitwa pod Hrubieszowem (12-13 sierpnia 1920) – podczas wojny polsko-bolszewickiej w rejonie miasteczka Hrubieszów (woj. lubelskie) toczyły się dwukrotnie walki.

W nocy z 12 na 13 sierpnia 3 Dywizja Piechoty Legionów, wchodząca w skład 3 Armii przegrupowującej się do uderzenia znad Wieprza, rozpoczęła uwieńczone powodzeniem natarcie na miasteczko. Przez cały następny dzień z powodzeniem broniła go przed próbami odbicia ze strony sowieckich VII i XXV dywizji strzelców.

Do kolejnego starcia pod Hrubieszowem doszło w pierwszych dniach września 1920 roku.

Autor hasła:

Dr hab. Zdzisław Zblewski – historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Wykładowca Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalista z zakresu dziejów Polski Ludowej i ruchów opozycyjnych tego okresu. Autor takich prac jak „Między wolną Polską a siedemnastą republiką” czy „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu”.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Wybrane starcia z okresu bitwy warszawskiej 1920 roku: