Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Mokrą (1–2 września 1939)

Panzerkampfwagen I- niemiecki czołg lekki. Tego typu pojazdy brał udział w bitwie.

fot.baku13/lic. CC BY-SA 3.0 Panzerkampfwagen I – niemiecki czołg lekki. Tego typu pojazdy brał udział w bitwie.

Bitwa pod Mokrą (1–2 września 1939) – starcie zbrojne w trakcie kampanii wrześniowej.

Wołyńska Brygada Kawalerii (dowódca – pułkownik dyplomowany Julian Filipowicz) osłaniająca styk armii „Łódź” z armią „Kraków” obsadziła zachodni skraj lasów kłobuckich na północny zachód od Częstochowy. Tam przez cały dzień 1 września powstrzymywała zmasowane ataki czołgów 4 Dywizji Pancernej, wchodzącej w skład 16 Korpusu Pancernego niemieckiej 10 Armii. Nieprzyjaciel dwukrotnie był bliski przełamania polskich pozycji obronnych, jednak mimo znacznych strat własnych (około 350–400 zabitych i rannych) Brygada opuściła pozycję dopiero w nocy z 1 na 2 września i wycofała się w kierunku miejscowości Ostrowy. Niemcy stracili około 40–50 zniszczonych i uszkodzonych czołgów.

Autor hasła:

Dr hab. Zdzisław Zblewski – historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Wykładowca Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalista z zakresu dziejów Polski Ludowej i ruchów opozycyjnych tego okresu. Autor takich prac jak „Między wolną Polską a siedemnastą republiką” czy „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu”.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Nasze artykuły o bitwie pod Mokrą (1939):

Legendę o szarżujących z szablą na czołgi kawalerzystach utrwalił między innymi Andrzej Wajda w filmie "Lotna".

Druga wojna światowa | 03.06.2018 | Autor:

Polscy kawalerzyści wcale nie szarżowali z szablą na czołgi. Jak wyglądało ich zwycięstwo pod Mokrą w pierwszym dniu II wojny światowej?

Uważasz, że obrona Polski w 1939 roku była pasmem katastrof, a Wehrmacht dosłownie rozjechał Wojsko Polskie jak walec drogowy? Nic bardziej mylnego. O tym, że pokonanie sąsiadów znad Wisły wcale nie będzie łatwe, Niemcy przekonali się już 1…

Kampania wrześniowa. Pierwsze bitwy wojny obronnej 1939 roku: