Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

1 września. W 1939 od inwazji na Polskę zaczęła się II wojna światowa

Najważniejsze rocznice

Niemcy po przekroczeniu granicy niszczyli wszelkie symbole państwa polskiego.

fot.Bundesarchiv / CC-BY-SA 3.0 Niemcy po przekroczeniu granicy niszczyli wszelkie symbole państwa polskiego.

1 września 1939 roku o świcie rozpoczęła się inwazja wojsk niemieckich na Polskę. Wybuchł konflikt, który wkrótce przekształcił się w wojnę o zasięgu światowym.

Szacuje się, że w jednostkach uczestniczących w napaści służyło około 1,5 miliona żołnierzy. Przeciwko nim Rzeczpospolita – która ogłosiła powszechną mobilizację dopiero 30 sierpnia – wystawiła około milionową armię. Do III Rzeszy przyłączyła się także Słowacja, jednak jej wojska tylko symbolicznie uczestniczyły w działaniach wojennych.

Zacięte walki już od pierwszego dnia wojny rozgorzały na prawie całej granicy polsko-niemieckiej. Jednocześnie Luftwaffe atakowała cele w głębi terytorium Polski, przede wszystkim miasta i linie komunikacyjne, powodując znaczne straty wśród ludności cywilnej.

Niemcy od samego początku dysponowali znaczną przewagą. Polskie wojsko było zacofane pod względem technicznym i organizacyjnym. W wielu miejscach napastnicy natrafili jednak na niespodziewany opór Polaków. Sam Hitler był najbardziej zaskoczony trwającą aż tydzień obroną Westerplatte.

Obrona Polski przed napaścią niemiecką, a od 17 września także radziecką, potrwała do 5 października, gdy po bitwie pod Kockiem ostatnie polskie oddziały – Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” pod dowództwem generała Franciszka Kleeberga – złożyły broń. Wcześniej, 28 września, III Rzesza i ZSRR podpisały traktat graniczny, dzieląc podbity kraj między siebie.