Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Historie, które naprawdę warto poznać. Nasze najpopularniejsze teksty 2017 roku

Te teksty czytaliście najchętniej w 2017 roku.

fot.C. Baier/domena publiczna Te teksty czytaliście najchętniej w 2017 roku.

Ważne i często wzbudzające kontrowersje tematy. Burzliwe dyskusje i dziesiątki tysięcy odsłon. Takie właśnie były nasze najpopularniejsze teksty w 2017 roku.

Poniższa lista zawiera publikacje „TwojejHistorii.pl”, które w 2017 roku zebrały najwięcej odsłon.

Pozycje uszeregowaliśmy według łącznej liczby odsłon tekstów. Dane mogą się nieznacznie różnić od wyświetlanych dynamicznie nad każdym artykułem.

Najpopularniejsze materiały roku 2017 to:

25. Sześć milionów głodujących. Jak wyglądało życie zwykłych Polaków w II Rzeczpospolitej? (19 870 wyświetleń)

Na wsi bez pracy pozostawały trzy miliony ludzi. W mieście o kolejne trzy miliony obywateli już głodowały. Nędza pustoszyła robotnicze dzielnice, dewastowała życie miasteczek, niszczyła i tak wątłą klasę średnią. A to wszystko w pięknej Drugiej Rzeczpospolitej.

Ubodzy chłopcy posilający się kromką chleba.

fot.domena publiczna Ubodzy chłopcy posilający się kromką chleba.

24. Dlaczego to właśnie Polakom udało się złamać szyfry Enigmy? (20 474 wyświetleń)

Brytyjczycy już nawet nie próbowali odczytywać niemieckich depesz. Inni, zniechęceni niepowodzeniem tradycyjnej kryptologii, także składali broń. Polacy podeszli do problemu od zupełnie innej strony… i skrócili wojnę o dobrych kilka lat.

Marian Rejewski stał się w rodzinnej Bydgoszczy prawdziwym bohaterem. Jego pomnik odsłonięto w 2005 roku, w stulecie jego urodzin.

fot.Wojsyl/CC BY-SA 3.0 Marian Rejewski stał się w rodzinnej Bydgoszczy prawdziwym bohaterem. Jego pomnik odsłonięto w 2005 roku, w stulecie jego urodzin.

23. Ilu zabitych ma na sumieniu Józef Piłsudski? (20 624 wyświetleń)

Krwawy zamach, polityczne morderstwa, brutalne tłumienie strajków i otwarcie obozu koncentracyjnego. Ilu ludzi straciło życie przez polskiego bohatera narodowego? I czy wszystkimi grzechami Sanacji wolno obciążać jej twórcę?

Krakowski strajk generalny został brutalnie spacyfikowany. Zginęło około 10 osób.

fot.domena publiczna Krakowski strajk generalny został brutalnie spacyfikowany. Zginęło około 10 osób.

22. Czy Władysław Bartoszewski naprawdę był profesorem? (20 999 wyświetleń)

Jego krytycy twierdzą, że przywłaszczył sobie tytuł naukowy, na który nigdy nie zapracował. Apologeci odpowiadają, że cała afera jest czysto polityczną manipulacją. A jak wygląda rzeczywistość?

Władysław Bartoszewski z autorem książki „Pędzę jak dziki tapir Bartoszewski w 93 odsłonach”.

fot.Marcin Barcz/Wydawnictwo WAM Władysław Bartoszewski z autorem książki „Pędzę jak dziki tapir Bartoszewski w 93 odsłonach”.

21. Niewolnice swoich mężów. Jak naprawdę w przedwojennej Polsce traktowano kobiety? (21 002 wyświetleń)

Pracowały na kilka etatów. W ciągu dnia zarabiały w biurach, szpitalach, nierzadko w cudzych domach, by wieczorem powrócić do własnych czterech ścian i zacząć pracę od początku. Oprać, wypucować, nakarmić… O wszystkim musiały pamiętać i wszystko było na ich głowie.

Poleska kobieta w drodze na targ. Zabiera wszystko, co może spieniężyć, by kupić niezbędne rzeczy jak nafta czy sól.

fot.domena publiczna Poleska kobieta w drodze na targ. Zabiera wszystko, co może spieniężyć, by kupić niezbędne
rzeczy jak nafta czy sól.

20. Kto naprawdę sfinansował rewolucję październikową? (21 646 wyświetleń)

„Wjazd Lenina do Rosji pomyślny. Pracuje w ścisłej zgodzie z naszymi życzeniami”. Notatkę tej treści sporządzono w kwietniu 1917 roku. Ale jej autor zdecydowanie przeliczył się w swoich ocenach.

Zdjęcie z X Zjazdu WKP(b), na którym widać między innymi Lenina i Trockiego.

fot.domena publiczna Zdjęcie z X Zjazdu WKP(b), na którym widać między innymi Lenina i Trockiego.

19. 10 najbardziej zasłużonych masonów w dziejach Polski (22 059 wyświetleń)

Kontrolowali polskie uniwersytety, a nawet elementarze. Mieli wtyki przy Okrągłym Stole i w przedwojennej endecji. Czy naprawdę rządzili Polską? Pytamy jednego z najlepszych w kraju specjalistów od masonerii.

Konstytucję Trzeciego Maja nazywano „masońską”. Na zdjęciu fragment obrazu Jana Matejki.

fot.domena publiczna Konstytucję Trzeciego Maja nazywano „masońską”. Na zdjęciu fragment obrazu Jana Matejki.

18. Była jedyną kobietą w dziejach Polski, która rządziła samodzielnie, nie oglądając się na żadnego mężczyznę. Co dobrego zrobiła dla kraju? (24 339 wyświetleń)

Cała dekada naszych dziejów stała pod jej znakiem. Tytułowała się królową, ale dzierżyła władzę równą królom. I nie wahała się z niej korzystać. Dlaczego dzisiaj zupełnie nie pamiętamy o jej osiągnięciach?

Elżbieta Łokietkówna wraz z rodziną. Fragment obrazu „Gniew Felicjana Zacha” pędzla Somy Orlai-Petricha. Druga połowa XIX wieku. Królowa widoczna pośrodku.

fot.domena publiczna Elżbieta Łokietkówna wraz z rodziną. Fragment obrazu „Gniew Felicjana Zacha” pędzla Somy Orlai-Petricha. Druga połowa XIX wieku. Królowa widoczna pośrodku.

17. Była jedną z największych polskich feministek. Dlaczego nigdy o niej nie słyszałaś? (24 823 wyświetleń)

W młodości wzbudzała oburzenie. Pod koniec życia mawiano o niej: “staroświecka guwernantka i nudna moralizatorka”. Pośmiertnie stała się bohaterką obyczajowego skandalu. Czy wiesz o kim mowa?

"Nos gruby, usta pospolite, wzrost trzy lub cztery stopy, słowem to mały potworek ta twoja Narcyska" - pisała Żmichowska o samej sobie do brata. Chociaż nie była idealną pięknością, posiadała wiele innych, cenniejszych zalet.

fot.domena publiczna „Nos gruby, usta pospolite, wzrost trzy lub cztery stopy, słowem to mały potworek ta twoja Narcyska” – pisała Żmichowska o samej sobie do brata. Chociaż nie była idealną pięknością, posiadała wiele innych, cenniejszych zalet.

16. Sześciu polskich władców, którzy absolutnie nikogo nie obchodzą. Kto jest na szarym końcu listy? (26 843 wyświetleń)

Są w tym gronie jedne z najbarwniejszych postaci w polskich dziejach. Twarde dane nie pozostawiają jednak wątpliwości: tymi królami i książętami nikt się nie interesuje.

Najmniej popularny polski władca na XIX-wiecznej litografii.

fot.domena publiczna Najmniej popularny polski władca na XIX-wiecznej litografii.

15. Targowica. Co każdy powinien wiedzieć o konfederacji, która stała się symbolem zdrady? (26 901 wyświetleń)

Caryca Katarzyna II utrzymywała, że tylko wspiera „prawdziwych polskich patriotów” w walce z gwałcącym wolność „rewolucyjnym sejmem”. Przywódcy Targowicy myśleli o własnym interesie. A król? Nie miał złudzeń i sam przystąpił do konfederacji targowickiej.

"Wieszanie zdrajców" obraz Jana Piotra Norblina.

fot.domena publiczna „Wieszanie zdrajców” obraz Jana Piotra Norblina.

14. Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google (27 480 wyświetleń)

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych Polaków? Przedstawiamy jedyny w swoim rodzaju ranking oparty na twardych danych. Wyniki zaskakują.

Najpopularniejszy polski monarcha Kazimierz Wielki na obrazie Leopolda Löfflera.

fot.domena publiczna Najpopularniejszy polski monarcha Kazimierz Wielki na obrazie Leopolda Löfflera.

13. Po co nam wyssana z palca Wielka Lechia, skoro mieliśmy prawdziwe mocarstwo? (28 413 wyświetleń)

„Przerażające jest, że tyle osób wierzy w te bzdury”. O czym mowa? O Wielkiej Lechii. Teorii, której absurd obnaża autor świeżo co wydanej książki o historycznych, a nie zmyślonych zwycięstwach Bolesława Chrobrego.

Polska była w czasach Chrobrego mocarstwem. I w przeciwieństwie do rojeń o Wielkiej Lechii mamy na to twarde dowody.

fot.Kazimierz Wilczyński/domena publiczna Polska była w czasach Chrobrego mocarstwem. I w przeciwieństwie do rojeń o Wielkiej Lechii mamy na to twarde dowody.

12. Tylko nam generał Ścibor-Rylski opowiada pełną historię swojej współpracy z UB (29 317 wyświetleń)

Gdy w wyszukiwarce Google wpiszemy hasło „Ścibor-Rylski, współpraca z UB”, otrzymamy ponad 4 000 wyników. To najstarszy stopniem żyjący żołnierz Powstania Warszawskiego. Prawicowe media nazywają go jednak wprost zdrajcą. Generałowi nie dano szansy, by w pełni uzasadnił powody swego działania. Aż do teraz.

Gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski w gronie najbliższych na przyjęciu zorganizowanym z okazji jego setnych urodzin.

fot.prywatne zbiory p. Marii Milewskiej Gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski w gronie najbliższych na przyjęciu zorganizowanym z okazji jego setnych urodzin.

11. Jak naprawdę wyglądały i funkcjonowały średniowieczne polskie zamki? (31 313 wyświetleń)

W potocznym wyobrażeniu średniowieczne zamki kojarzą się z budowlami obronnymi o wysokich murach najeżonych blankami, z rozmieszczonymi na ich obwodzie basztami, oraz wysokimi wieżami stojącymi na dziedzińcu. Taka forma nierzadko ma więcej wspólnego ze światem bajek niż z naszą wiedzą na temat średniowiecznej architektury.

Zamek w Malborku to jedna z głównych średniowiecznych atrakcji Polski… choć wcale nie budowali go Polacy. Na zdjęciu Zamek Wysoki.

fot.Wisniowy, domena publiczna Zamek w Malborku to jedna z głównych średniowiecznych atrakcji Polski… choć wcale nie budowali go Polacy. Na zdjęciu Zamek Wysoki.

10. Ostatnie chwile Komendanta. Jak umierał Józef Piłsudski? (32 343 wyświetleń)

Przejmująca relacja osobistego adiutanta Komendanta. Jak wyglądały ostatnie godziny Józefa Piłsudskiego? Kto był u jego boku? Czy znamy ostatnie słowa Marszałka?

Marszałek Józef Piłsudski na łożu śmierci w pokoju, w którym umarł.

fot.domena publiczna Marszałek Józef Piłsudski na łożu śmierci w pokoju, w którym umarł.

9. Dlaczego to Biały Orzeł jest polskim godłem? Norman Davies tłumaczy niezwykłość naszego narodowego symbolu (33 818 wyświetleń)

Dla Rzymian był nosicielem gromu. W Walii dał nazwę najwyższemu spośród szczytów. W Polsce – stał się symbolem narodzin całego państwa. Z czego wynika niezwykłość Orła – nie tylko tego Białego?

fot.CC0 / agabali0 Orzeł. Polski, serbski, niemiecki, rosyjski, bizantyjski, francuski…

fot.CC0 / agabali0 fot.CC0 / agabali0 Orzeł. Polski, serbski, niemiecki, rosyjski, bizantyjski, francuski…

8. Nie tylko akowców czekała kara śmierci. Tak komuniści traktowali swoich bohaterów (34 346 wyświetleń)

Postaci takich, jak ten wychowany w przedwojennej Polsce oficer, jest pewnie wiele. W wojennej rozgrywce postawił na złego konia: uwierzył w ZSRR i związał się z wojskiem Berlinga. Wierna służba nie uchroniła go przed szykanami w stalinowskiej Polsce. Zrobiono z niego wariata… a później zapomniano.

Michał Rola-Żymierski wizytuje 1 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w 1947 roku. Tadeusz Wicherkiewicz dowodził pułkiem od 1945 roku do aresztowania w 1948 roku.

fot.domena publiczna Michał Rola-Żymierski wizytuje 1 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w 1947 roku. Tadeusz Wicherkiewicz dowodził pułkiem od 1945 roku do aresztowania w 1948 roku.

7. Bezpieka aresztowała Antoniego Macierewicza. Czy donosił wtedy na kolegów? (34 552 wyświetleń)

Trafić do więzienia w Polsce II połowy lat 60. nie było trudno. Panowała jednak prosta zasada – nie podawać konkretów, nazwisk i liczb, które mogłyby sprowadzić kłopoty nie tylko na samego aresztowanego, ale też na jego kolegów. Ta prosta sztuka nie udała się Antoniemu Macierewiczowi. Zdaniem szanowanego historyka złożył on obciążające zeznania i po 4 miesiącach zakończył odsiadkę.

Czy po aresztowaniu przez SB w 1968 roku Antoni Macierewicz powiedział za dużo?

fot.Tomasz Michalak /FOTONOVA Czy po aresztowaniu przez SB w 1968 roku Antoni Macierewicz powiedział za dużo?

6. Amerykanie odtajnili dokumenty w których Bush obiecuje ZSRR, że Polska nigdy nie zostanie przyjęta do NATO (40 322 wyświetleń)

Przywódcy pogrążonego w kryzysie Związku Radzieckiego chcieli zapewnień, że USA nie wykorzysta ich kłopotów dla rozszerzenia własnych wpływów. Nie były to łatwe dyskusje, ale Amerykanie wprost zadeklarowali, że nie przyjmą Polski do NATO.

Reagan, Bush i Gorbaczow w Nowym Jorku w 1988 roku.

fot.domena publiczna Reagan, Bush i Gorbaczow w Nowym Jorku w 1988 roku.

5. Czy przed śmiercią Józef Piłsudski postradał zmysły? Ponury obraz ostatnich tygodni życia marszałka (45 734 wyświetleń)

Rydz-Śmigły już w 1932 roku mówił o Piłsudskim, że to „człek nienormalny”. Wiosną 1935 roku prawdy nie dało się dłużej bagatelizować. Postępowała zatrważająca degrengolada umysłowa Komendanta.

Józef Piłsudski na dworcu w Warszawie, 2 lutego 1935 roku.

fot.domena publiczna Józef Piłsudski na dworcu w Warszawie, 2 lutego 1935 roku.

4. Do diabła z wami, Polacy. Czy Anglicy naprawdę nie zaprosili naszych żołnierzy na Paradę Zwycięstwa? (51 590 wyświetleń)

Jedno jest pewne. Na londyńskich obchodach pierwszej rocznicy zwycięstwa nad Hitlerem Polaków zabrakło. Do dzisiaj można spotkać się z przekonaniem, że nie zostali oni zaproszeni przez niewdzięcznych Brytyjczyków. Czy to kolejny przypadek historycznego mitotwórstwa?

Król Jerzy VI pozdrawia uczestników Parady Zwycięstwa. Zabrakło wśród nich Polaków.

fot.domena publiczna Król Jerzy VI pozdrawia uczestników Parady Zwycięstwa. Zabrakło wśród nich Polaków.

3. To miał być poznański Wawel. Powstał zamek Gargamela. Sprawdzamy ile wart jest nowo otwarty pałac (57 895 wyświetleń)

To najbardziej obśmiany i najmłodszy zamek w Polsce. „Średniowieczna” budowla z pustaków. Kiczowaty nowobogacki pałac. Atrapa rodem z Disneylandu. Dopiero teraz udało się otworzyć go dla zwiedzających. Ale czy jest co oglądać?

Zamek Gargamela od frontu. Widać m.in. krużganek zwieńczony absurdalnym krenelażem.

fot.Roman Sidorski Zamek Gargamela od frontu. Widać m.in. krużganek zwieńczony absurdalnym krenelażem.

2. W tej wsi Niemcy zastrzelili i spalili żywcem 204 Polaków. Jak Armia Krajowa odpowiedziała na obrzydliwą zbrodnię? (76 344 wyświetleń)

Okupant wymordował wieś znaną z pomocy partyzantom. W odwecie Armia Krajowa zorganizowała jedną ze swoich szczególnie brawurowych akcji.

Dwa miesiące po opisywanych tu wydarzeniach por. Jan Piwnik wita księdza Mariana Majewskiego ps. „Robak”, który przybył do obozu partyzantów AK.

fot.Tadeusz Rylski „Ostoja”, lic. CC BY-SA 4.0 Dwa miesiące po opisywanych tu wydarzeniach por. Jan Piwnik wita księdza Mariana Majewskiego ps. „Robak”, który przybył do obozu partyzantów AK.

1. Niemcy otworzyli Auschwitz, a on wciąż nawoływał, że Żydów trzeba się z Polski pozbyć. Dzisiaj nazywają go żołnierzem wyklętym (90 477 wyświetleń)

Nawet dla narodowców był zbyt wielkim radykałem. Władysława Sikorskiego nazywał szefem masońskiego rządu. I to wcale nie komuniści jako pierwsi oskarżyli go o popieranie hitlerowskich Niemiec. Już w Londynie mówiono, że Adam Doboszyński próbuje uzasadniać nazistowskie zbrodnie.

36 spośród bojówkarzy, którzy pod wodzą Adama Doboszyńskiego opanowali na kilka godzin Myślenice, stanęło przed Sądem Okręgowym w Krakowie. Na zdjęciu grupa oskarżonych na ławce w parku.

fot.domena publiczna 36 spośród bojówkarzy, którzy pod wodzą Adama Doboszyńskiego opanowali na kilka godzin Myślenice, stanęło przed Sądem Okręgowym w Krakowie. Na zdjęciu grupa oskarżonych na ławce w parku.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (1)

    1. funny shooter 2 Odpowiedz

     Doceniam twój fantastyczny post. Dziękujemy za udostępnienie tego posta; sprawiło mi przyjemność to przeczytać. Często czytam krótsze eseje i wyjaśniam motywacje autorów, tak jak to zrobiłem z tym.

    Dodaj komentarz

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.