Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

To miał być poznański Wawel. Powstał zamek Gargamela. Sprawdzamy ile wart jest nowo otwarty pałac

Średniowieczny zamek, powojenna rekonstrukcja czy fantazja architekta? Czym jest poznański zamek?

fot.Roman Sidorski Średniowieczny zamek, powojenna rekonstrukcja czy fantazja architekta? Czym jest poznański zamek?

To najbardziej obśmiany i najmłodszy zamek w Polsce. „Średniowieczna” budowla z pustaków. Kiczowaty nowobogacki pałac. Atrapa rodem z Disneylandu. Dopiero teraz udało się otworzyć go dla zwiedzających. Ale czy jest co oglądać?

Turyści nieznający historii Poznania ze zdziwieniem reagują na informację, że średniowieczny z pozoru zamek na Wzgórzu Przemysła (a więc tuż obok Starego Rynku) pochodzi w rzeczywistości z XXI wieku. Trudno im wytłumaczyć, że pod jasnoczerwoną cegłą kryją się pustaki, a cała budowla nie jest nawet rekonstrukcją zabytku zniszczonego w czasie wojny, lecz kreacją całkowicie współczesną. Dawna siedziba królów i starostów nigdy w ten sposób nie wyglądała.

Skąd ten zamek?

Dzieje zamku królewskiego w Poznaniu sięgają prawdopodobnie XIII wieku. Być może jego budowa zaczęła się za rządów króla Przemysła II, ale nie ma pewności; ukończył go dopiero Kazimierz Wielki. Był rezydencją monarszą i siedzibą starostów. W XVI wieku został rozbudowany dzięki staraniom starosty generalnego Wielkopolski Łukasza Górki i jego syna, Andrzeja.

Średniowieczna wieża uległa do tego czasu częściowemu zniszczeniu i nie górowała już nad resztą budowli. Została – jak się wydaje – wyłączona z użytkowania. Dwupiętrowa rezydencja zwieńczona była czterema prawdopodobnie renesansowymi szczytami. Fasadę wzbogacono o wsparty na arkadach ganek na pierwszym piętrze, na który wchodziło się po zewnętrznych schodach.

Zamek królewski w Poznaniu na najstarszym widoku miasta, ok 1617 r.

fot.domena publiczna Zamek królewski w Poznaniu na najstarszym widoku miasta, ok 1617 r.

Już w czasie potopu szwedzkiego zamek został poważnie zniszczony, a po wielkiej wojnie północnej na początku XVIII wieku popadł w ruinę, z której podniesiono tylko niewielką jego część. W 1783 roku na części starych murów ostatni starosta generalny Wielkopolski Kazimierz Raczyński ufundował nowy budynek archiwum. To on przetrwał do II wojny światowej i został zrekonstruowany po jej zakończeniu.

Zamek jako lekarstwo na kompleksy?

U progu XXI wieku zamek na wzgórzu Przemysła nie istniał już od blisko 300 lat. Szczątkowa ikonografia i nieliczne źródła pisane nie pozwalały na precyzyjne odtworzenie jego wyglądu. Stanu naszej wiedzy na jego temat nie sposób porównać np. z Zamkiem Królewskim w Warszawie, którego powojenną odbudowę umożliwiło istnienie bogatej dokumentacji z fotografiami wnętrz włącznie.

Już w latach PRL-u rozważano wzniesienie na Wzgórzu Przemysła zamku nawiązującego do dawnej rezydencji monarszej, ale pomysł za każdym razem upadał. Wszystko zmieniło się w 2002 roku.

Powstał Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu na czele z senatorem Włodzimierzem Łęckim, byłym wojewodą Wielkopolskim.

Inicjatorzy argumentowali na swojej stronie internetowej:

Komentarze (40)

   • Tomek Odpowiedz

    Zgadzam się z przedmówcą. Jednemu zamek będzie się podobał innemu nie. Podobnie jest z filharmonią w Szczecinie. Nie każdy nowoczesny budynek pasuje do budynków historycznych. Przykład to Arsenał na rynku w Poznaniu….

 1. And Luk Odpowiedz

  Autor chciał być ostry jak brzytwa. Z tekstu przeziera niestety tylko tępota powtarzanych od lat publicystycznych dyrdymałów.

 2. Anonim Odpowiedz

  Totalna bzdura. Zamek wygląda świetnie a do tego kapitalnie prezentuje się na tle całego miasta – i jeszcze na pewno będzie jego wizytówką. Brawo za pomysł i chęci rekonstrukcji. Oby więcej takich inicjatyw.

  • Inka Inkainka K-ska Odpowiedz

   Mieszkam od lat w Poznaniu i abaolutnie nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że pasuje do reszty miasta. Sztucznosc tego potworka bije po oczach na kilometry odległości (wybija się na tle miasta dla obserwujących od strony Cytadeli). I zgadzam się z autorem, że dużo lepiej byłoby postawić nowoczesny budynek z nowocześnie przygotowaną ekspozycją. W podziemiach budynku moznaby udostępnić zwiedzającym wgląd do zabezpieczonych resztek średniowiecznych fundamentów. A tak, to nie wiem co kierowało twórcami. Ani miłość historyczna ani estetyka.

   • de_ent Odpowiedz

    to fakt, do mentalności mieszkańców Poznania bardziej z sensem byłoby postawić supermarket z alkoholem albo nowe więzienie ale mnie się ten budynek podoba

 3. brodz1k Odpowiedz

  Czy jest ahistoryczny?
  Tak.
  Czy większość ludzi ma o tym jakiekolwiek pojęcie?
  Nie.

  A co do reszty to: de gustibus non disputandum est

 4. Piotrek.O Odpowiedz

  Wszystko to wygląda na jakąś nowobogacką, nieprzemyślaną zachciankę. Szkoda, że w tak historycznym miejscu. A jeszcze bardziej żal, że bez odpowiedniego przygotowania

 5. Anonim Odpowiedz

  A ja zazdroszczę Poznaniowi. Bardzo bym chciał, żeby w Opolu odbudowane zostały obydwa zamki Piastów, choćby z pustaków. I nawet po części z tych samych powodów narodowych: żeby byle Warszawiak mi tu nie przyjeżdżał i nie mówił, że Opole to Niemcy. A jeśli według autora to jest leczenie kompleksów to i tak mniejszych niż kompleksy autora.

  • Anonim Odpowiedz

   Ta jasne, Warszawiacy mówią że Opole to Niemcy. Sami Opolanie (nie wszyscy oczywiście) tak twierdzą. RAŚ to chyba nie w Warszawie powstał?

  • Gisch Odpowiedz

   Anonimie, naprawdę myślisz że wybudowanie w Opolu pseudohistorycznego molocha podniosłoby rangę miasta i uczyniło je „bardziej polskim”? Kto tu ma kompleksy?

  • Ami Odpowiedz

   Tak, lepiej bylo postawic tam „apartamenty” lub inne gowno opitolone styropianem. Albo zostawic wzruszajacych kilka kamieni z fundamentu ktore kiedys tam byly.

 6. szysza Odpowiedz

  Recenzja świetna przyjemnie się to czytało zapewne gdy będe w Poznaniu odwiedze to muzem.I tak niestety dużo osób nawet nie będzie miało pojęcia że jest to mało historyczna budowla więc nie ma o co sie spierać ale sam bym wolał coś na miare 21 wieku wkomponowanego w reszte budowli miasta aniżeli ”zamek” który z historią ma mało wspólnego.

 7. Adam Odpowiedz

  Fajnie, że tak się zachwycają tym potworkiem ludzie, którzy nie muszą go oglądać, jak dominuje nad starym miastem. Ładny prezent miastu zrobili na wiele lat…
  A plusem punktu widokowego jest też to, że nie widać z niego samego zamku…

 8. Ktoś Odpowiedz

  Jedno jest pewne: za bezpowrotne zniszczenie cennego stanowiska archeologicznego bez uprzedniego dokładnego przebadania należałoby całą ekipę odpowiedzialną za budowę tego potworka postawić pod jego murem. To jest zwykłe barbarzyństwo i skrajny kretynizm.

 9. jd80 Odpowiedz

  Co do zalania betonem wykopalisk, to się zgadzam, że niedopuszczalne. Na placu kolegiackim badają dziurę w ziemi i badają. Większość moich znajomych biadoli nad zamkiem, ja nie. Za 50 lat nikt nie będzie pamiętał pustaków i turyści będą zadowoleni. A zamek niezaprzeczalnie atrakcyjny jest.
  P.S. Gdy odwiedziła mnie koleżanka z Czech i popatrzyła na pałac cesarski, powiedział, że czuje się jak w Hollywood, patrząc na atrapy budowli. Mamy kolejną atrapę ale mamy.

 10. mariner Odpowiedz

  18 mln to spora sumka do przelkniecia wiec pau ludzi siegnelo po nia.W sumie zamek kosztowal grubo wiecej.Zrobiono rzeczywiscie Disneyland w samym sercu miasta :) choc plusem jest to ze wreszczie Muzeum ma gdzie eksponowac swe zbiory.Uwazam ze lepiej by wygladal nowoczesny budynek z betonu i szkla , nawiazujacy do Muzeum Narodowego ktore jest o rzut beretem niz to ” cudo” oparte na guscie paru cwaniakow od wyrywania pieniedzy z budzetu .Inwestycja bylaby wtopiona w podobne budynki a i z pewnoscia tansza. Mozna bylo posluzyc sie stylizacja jaka robia Amerykanie.Zaznaczaj obrys domniemanego budynku konstrukcjaazurowa ze spawanych rur a reszte wypelniaja jak im sie podoba.Budynek taki nie udawalby niczego! a Muzeum mogloby miec wieksza powierzchnie do wystawiania a tak powstal kich-slicz! :)Gargamel to komplement dla tego cuda architektury !

 11. Qurarra Odpowiedz

  Haniebny dowód chorej wyobraźni, megalomanii i lokalnego pseudo-patriotyzmu.
  Oby jak najszybciej rozpadł się w pył ten nowy „zabytek” przynoszący wstyd Poznaniowi.

 12. S Odpowiedz

  Zzamek można przebudować, wieżę zburzyć :) Ale zalanie stanowisk archeologicznych… to debilizm w czystej postaci… Wcześniej Poznaniacy rozebrali mury miejskie… na cegły… bez komentarza…. brak słów…

 13. TOnZ O/P Odpowiedz

  Od momentu wydania decyzji administracyjnej, za odbudowę zamku odpowiedzialne było Muzeum Narodowe w Poznaniu i jej dyrektor, jeśli coś „zalał” betonem to zgodnie z dokumentacja zatwierdzoną przez konserwatora zabytków, w taki sposób by nie zniszczyć „stanowisk archeologicznych”. Powtarzanie więc bzdur skończy się pewnie procesem, szkalowanie to też przestępstwo. Jeśli autor wie coś więcej o możliwym przestępstwie – należny to zgłosić do prokuratora a nie epatować czytelników informacjami, które nie maja nic wspólnego z rzeczywistością. Rzeczywiście jednak nie podjęto prac badawczych na dziedzińcu na którym zalega ponad metrowej grubości warstwa gruzu. Za zamkiem zlokalizowano … parking. W części autentycznych piwnic umieszczono serwerownie… można by wymieniać. Ale niedopuszczalny jest propagandowy tekst, który dowodzi… braku wiedzy.

 14. Piotr Odpowiedz

  Rozumiem, że autorowi nie podoba się zamek i może określić go Zamkiem Gargamela. Rozumiem powtórzyć to drugi, może trzeci raz. Ale dziesięć takich sformułowań na w sumie nie jakiś długi artykuł to lekko bije po oczach

 15. Romek Odpowiedz

  Wieża Eiffla także nie podobała się, przez wiele lat. Nawet były próby jej zburzenia. „Zamek” jest i już.

 16. Anonim Odpowiedz

  „Nasz człowiek w Poznaniu i specjalista od tematów wschodnich: od Kozaków i Łukaszenki, po Józefa Stalina. ” Tyle przeczytałem o R. Sidorskim. Czy jest Poznaniakiem, może tylko importowanym? Może tylko kozacko – stalinowskim dzikusem, który plwa na moje Miasto?

 17. hhenio@o2.pl Odpowiedz

  Ktoś powiedział, że dobra architektura jest wtedy, gdy tydzień po demontażu rusztowań wydaje się, że ten dom był zawsze.
  Nie miałem takiego wrażenia.

 18. Koneser Odpowiedz

  Każdy wykształcony człowiek widzi, że tzw. zamek Przemysła to atrapa. Czas nie nada mu patyny, ale publika się do niego przyzwyczai, a dużo osób powie, że jest ładny. Pomysłodawcy projektu chcieli by obiekt był piękny, okazały,wielki, godny dumnego i bogatego Poznania III RP. Niestety zamek poznański taki nigdy nie był, więc poprawiono rzeczywistość historyczną. Wieża była niska i w trudnych warunkach geologicznych zawaliła się, więc wybudowano wielką i podlano ją dobrze betonem. W innych rozwiązaniach przyjęto podobne reguły. Zamek miał być pomnikiem wielkiej historii Poznania, spełniać funkcje reprezentacyjne i muzealne. Trudno to wszystko pogodzić ze sobą. Można było odtworzyć skromny gotycko-renesansowy zamek zbliżony do wyglądu na mapie ale by był „autentykiem” powinien być wybudowany zgodnie z zasadami techniki budowlanej z tego okresu czasu (jest taka grupa budowniczych we Francji), taki zamek nie spełniałby wymogów nowoczesnego muzeum, gdyż sam byłby zabytkiem – rekonstrukcją autentyku (patrz zamek w Trokach i inne zamki litewskie). Można też było tak jak w Gdańsku odtworzyć historyczne mury zewnętrzne, a w środku urządzić nowoczesne muzeum. Zrobiono wszystkiego po trochu i wyszło jak wyszło. Ja w przeciwieństwie do autora jestem przeciwnikiem budowania w takim miejscu „nowoczesnego” dziwadła architektonicznego. Takowe już jest na rynku w Poznaniu. Poznań to bogate miasto, więc zbiory muzeum są imponujące (pięknie o tym pisze autor), ale niestety „zamek” się nie udał.

 19. Gisch Odpowiedz

  Na pewno (m.in. przez chęć zbudowania szybko i niskim kosztem) zmarnowano przestrzeń i pieniądze. Budynek historyzujący można było wybudować dużo zgrabniej i zgodniej historycznie, wiele uwag z artykułu dotyczących tego jest trafnych.
  Natomiast absolutnie nie pasowałby tu nowoczesny moloch, jak szczecińska filharmonia. To smutne, że takie odrażające obiekty (niezależnie jak komfortowe i dobrze zaprojektowane są wewnątrz) zyskują aprobatę.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Informujemy, że nasza strona może dostosowywać treści reklamowe do Twoich zainteresowań i preferencji. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przechowywanie plików cookies oraz podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym poprzez profilowanie przez Lubimyczytać.pl sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (61-885), ul. Półwiejska 17/15 oraz naszych zaufanych partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i innych podobnych technologiach stosowanych w serwisie przez Lubimyczytać.pl sp. z o.o. i zaufanych partnerów w celu marketingowym, obejmującym w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w tym serwisie oraz w Internecie.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w ustawieniach.

Informujemy także, że poprzez korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień prywatności w Twojej przeglądarce wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu końcowym plików cookies i innych podobnych technologii służących do dopasowywania treści marketingowych i reklam.

Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych, w tym o Twoich uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.