Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Po co nam wyssana z palca Wielka Lechia, skoro mieliśmy prawdziwe mocarstwo?

Michael Morys-Twarowski otwarcie mówi, co sądzi o micie Wielkiej Lechii.

fot.archiwum prywatne Michael Morys-Twarowski otwarcie mówi, co sądzi o micie Wielkiej Lechii.

„Przerażające jest, że tyle osób wierzy w te bzdury”. O czym mowa? O Wielkiej Lechii. Teorii, której absurd obnaża autor świeżo co wydanej książki o historycznych, a nie zmyślonych zwycięstwach Bolesława Chrobrego.

Mity o Wielkiej Lechii i słowiańskim imperium od jakiegoś czasu cieszą się zadziwiającym powodzeniem w niektórych kręgach polskiego społeczeństwa. Powstają o nich książki, artykuły, strony internetowe, filmy. Skąd taka popularność tego specyficznego tematu? Dlaczego Polacy zachwycają się imperium, które nigdy nie istniało, a niewiele wiedzą o prawdziwych sukcesach historycznych polskich władców? Na pytania te odpowiada Michael Morys-Twarowski, autor wydanej właśnie książki o zwycięstwach pierwszego polskiego króla Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego.

Paweł Stachnik: Ogromne imperium Ariów-Słowian w Europie i Azji, 48 polskich królów panujących przed Mieszkiem I, polskie państwo wymienione w Starym Testamencie, Sarmaci gromiący Persów i Rzymian. To tylko kilka z wielu elementów coraz bardziej popularnej w naszym kraju teorii o Wielkiej Lechii. Jak Pan ocenia to zadziwiające społeczne zjawisko?

Michael Morys-Twarowski: Byłoby śmiesznie, gdyby nie było strasznie. Każda dziedzina musi mieć swój odpowiednik zwolenników płaskiej Ziemi, ale przerażające jest, że tyle osób wierzy w te bzdury. Szkoda zwłaszcza osób, które nie interesowały się wcześniej historią i na dzień dobry zostały zainfekowane „turbosłowiańskim” wirusem. Po części to wina środowiska historycznego. Historycy-naukowcy zwykle nie dbają o warstwę literacką swoich tekstów, pisząc kolejne prace „na stopień naukowy” albo dla „punktów za publikacje”. Inną sprawą jest fakt, że uczelnie wcale nie dążą do tego, aby zatrudniać najlepszych historyków.

P.S.: Wydaje się, że Wielka Lechia to kolejny przejaw społecznej tęsknoty za Polską silną, rozległą i potężną. Tak jak odwoływanie się do Rzeczypospolitej Obojga Narodów, opisywanie bez końca sukcesów polskiego oręża czy wydawanie „Miesięcznika zwycięskiej historii Polski” (sic!). Tyle że nie ma to wiele wspólnego z prawdą historyczną. Czy więc w imię społecznego zapotrzebowania można się godzić na rozpowszechnianie nieprawdy?

M.M.-T.: Nie, tym bardziej, że po co zmyślać? Wiadomo, że każda społeczność czy naród woli wspominać rzeczy chwalebne, pozwalające czuć się dumnym z dokonań przodków czy poprzedników. Tymczasem dzieje Polski – w przeciwieństwie do powiedzmy dziejów Słowacji – obfitują w sukcesy militarne i elementy „mocarstwowe”. Jeżeli chcemy znaleźć historie „ku pokrzepieniu serc”, to mamy ich pod dostatkiem, tylko trzeba umieć je wyłuskać.

Kronika Prokosza, główne źródło dla wyznawców Wielkiej Lechii, to najprawdopodobniej fałszywka wykonana przez generała Franciszka Morawskiego dla żartu...Kronika Prokosza, główne źródło dla wyznawców Wielkiej Lechii, to najprawdopodobniej fałszywka wykonana przez generała Franciszka Morawskiego dla żartu...

fot.domena publiczna Kronika Prokosza, główne źródło dla wyznawców Wielkiej Lechii, to najprawdopodobniej fałszywka wykonana przez generała Franciszka Morawskiego dla żartu…

P.S.: Zwolennicy Wielkiej Lechii wykorzystują przy budowaniu swoich tez legendy, mity i fantazje niektórych kronikarzy. Niekiedy po prostu manipulują przekazami, jak we wspomnianym przypadku rzekomego wymienienia państwa polskiego w Starym Testamencie. Innym razem do rangi wiarygodnego źródła podnoszą ewidentny apokryf. Mam na myśli słynną Kronikę Prokosza.

M.M.-T.: Z Kroniką Prokosza sytuacja jest ciekawa. Nieco skracając historię: w 1824 roku generał Franciszek Morawski wysłał do Biblioteki Towarzystwa Królewsko-Warszawskiego zbiór notatek i wypisów, między innymi z kronik Kadłubka, Długosza i Kromera, przeplatanych oczywistymi bzdurami. Hipolit Kownacki, wydawca równie pracowity, co naiwny, zrobił ekstrakt z tego zbioru, pochodzący z rzekomej kroniki Prokosza, ogłosił drukiem, a nawet przetłumaczył na łacinę. Wszystko wskazywało, że jest to falsyfikat z XVIII wieku, historycy zorientowali się od razu. Tymczasem prawda jest ciekawsza od fikcji, bo najprawdopodobniej ów zbiór notatek był dziełem generała Morawskiego, znanego żartownisia, który chciał się ponabijać z Wincentego Krasińskiego (ojca wieszcza – Zygmunta Krasińskiego), namiętnie szukającego prawdziwych i zmyślonych przodków. Z dzisiejszej perspektywy możemy powiedzieć, że żart zdecydowanie wymknął się spod kontroli.

O czasach, kiedy Polska naprawdę była mocarstwem, Michael Morys-Twarowski pisze w swojej najnowszej książce "Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego" (CiekawostkiHistoryczne.pl 2017).

O czasach, kiedy Polska naprawdę była mocarstwem, Michael Morys-Twarowski pisze w swojej najnowszej książce „Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego” (CiekawostkiHistoryczne.pl 2017). Kup teraz 35% taniej.

P.S.: Propagatorzy słowiańskiego imperium twierdzą, że wskutek spisku historyków, archeologów, Kościoła i innych wrogich sił, prawda o Wielkiej Lechii jest ukrywana. Domagają się wprowadzenia jej do podręczników szkolnych. W jaki sposób odpierać ich argumenty?

M.M.-T.: Zwolennika danego poglądu można przekonać argumentami, wyznawców już niestety nie. Kolejne nonsensowne twierdzenia były już obalane wielokrotnie; wystarczy chociażby zerknąć na rzeczowe komentarze profesora Marka Wilczyńskiego, zamieszczone pod jednym z „turbolechickich” filmików na Youtube’ie. Myślę, że warto pójść o krok do przodu i powinniśmy – mam na myśli osoby zajmujące się naukowo historią – po prostu pisać tak, aby ludzie chcieli nas czytać. Nie chodzi mi o uciekanie się do taniej sensacji, ale przecież nie brakuje książek łączących w sobie walory naukowe i literackie.

Komentarze (73)

 1. wr Odpowiedz

  Ok mogę się zgodzić, że historia Polski zaczęła się od 996 roku. Mam tylko jedno pytanie jak wybrano Mieszka I na Księcia Polski? I kto go wybrał? Królowie Niemieccy, Włoscy, czy jeszcze inni? A może ludność która tutaj zamieszkiwała? I jeśli tak to ilu książąt , lub królów było przed nim?
  I co pan sądzi o obrazie który znajduje się na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie znajdują się wizerunki królów przed-chrześcijańskich?

  • Nasz publicysta |Rafał Kuzak Odpowiedz

   Ale nikt nie twierdzi, że historia Polski zaczęła się w 966 roku. To dziadek i ojciec Mieszka stworzyli podwaliny pod jego późniejsze podboje oraz sukcesy Chrobrego. Mamy na to bardzo wiele dowodów dzięki znaleziskom archeologicznym, które pokazują jak tworzyło się państwo pierwszych Piastów.

   • Jerzy Krajewski Odpowiedz

    W tygodniku „Do Rzeczy” nr 37/2017 jest artykuł Marcina Bartnickiego pt. „Wojny pierwszych Piastów”, który wyjaśnia skąd wziął się książę Mieszko I. Otóż jego przodkowie w latach 20. i 30. X wieku podbili Wielkopolskę (Cytat z artykułu: „w pierwszej połowie X w. 77 grodów z ok. 90 istniejących w Wielkopolsce zostało spalonych, a zamieszkująca je ludność opuściła siedziby”). To potwierdza stawianą przeze mnie od kilkunastu lat hipotezę, że Wielkopolska została podbita przez Wikingów (Normanów), którzy zorganizowali bandę (gang. mafię) bogacącą się na łapaniu Słowian i sprzedawaniu ich w niewolę do krajów arabskich, Bizancjum i Persji. Większość europejskich państwa (Niemcy, Francja, Rosja, Polska, Czechy, Węgry). można napisać, że Europa, została zbudowana z pieniędzy z handlu słowiańskim niewolnikami. Poniżej jest link do dobrze udokumentowanego artykuł o niewolnictwie. Polecam.
    Choć autor próbuje dowieść, że Piastowie mieli pieniądze z handlu bursztynem, a nie niewolnikami. Ja z tą jego tezą nie zgadzam się. Moim zdaniem, państwo polskie zostało zbudowane z pieniędzy ze sprzedaży w niewolę złapanych mieszkańców ziem polskich.

    Następnie przez tysiąc lat w Polsce było niewolnictwo.

    • malkontent

     Do Jerzy Krajewski jeśli ” do rzeczy ” to wszydtko jasne, co za głupota i idiotyzm , absolutny brak faktów historycznych i zwyczajne zmyślanie. Faktem jest, że Kijów został podbity przez wikingów i to jest dowód posredni, że nigdy im się nie udało zdobyc kraju Polan. Skoro musieli az tak daleko szukać wolnego świata skoro mieli pod nosem Polan, mieli ale powaznego przeciwnika na którego fakt czasem najeżdżali ale nigdy ich nie podbili., Mieszko jest potomkiem Siemomysła, dziadkiem był Lestek a pradziadkiem Siemowit zmarły około 900 roku. Dalej pamięć nie sięgała a imiona typowo słowiańskie, gdyby były pochodzenia normańskiego brzmienie byłoby inne i przede wszystkim byłaby ta tak charakterystyczna składnia odnoszaca sie do ” son ” czyli Mieszko Siemomysłason !!! Siemomysł Lestkason !!!! i tak dalej. Prosze kolegi nie przekazuj wiedzy skalanej wiarą a nie faktami.

    • Captain Nemo

     brzmi tak tak jakbym czytał Kacpra Pobłockiego…tylko nie wiem kto od kogo czerpał

 2. p.s. Odpowiedz

  bzdura i manipulacja żeby nas dalej kontrolować i trzymać w niewiedzy. Na szczęście zaczynamy się budzić i takie kłamstwa nie maja ju znad nami władzy.

  • Ja Odpowiedz

   Oczywistym jest ze autor to antypolski hadziaj. Zwykły sprzedawczyk który historii uczy się z książek szkolnych pozostałych po wszystkich latach rozbiorów i niszczenia polskości jak i jej historii.

   • Zwykły człowiek Odpowiedz

    Wielka lechia :) hahahaha megalomania i jednoczesnie ta tragiczno smieszna niewiedza polaczków cebulaczków przeraza poraza i zarazem żenuje ,wielka ale małpoludia raczej czego pozostałosci widac nawet w 21 wieku,ziemia jest jest płaska i szczepionki to wymysł masonskich żydo cyklistów,pozdro:)

    • Jaksa z Kopanicy

     Cieciu malinowy, cebulaczka to masz w majtkach a Polacy to dla ciebie ” Polscy Panowie”.

 3. Dr. Odpowiedz

  Co za brednie. Jeśli mam ma mnie przekonać tem artykuł to chyba już wole wierzyc w turboslowian. Od razu widać, że cały ten artykuł to oczywiste kłamstwo, ma służyć wyłącznie promocji książki tego pana, kosztem ośmieszenia nie lubianej dla niego teorii o tzw Wilkiej Lechii. Problem polega na tym, że argumentacja, która stosują autorzy nie dosc, że jest mocno dyskusyjna historycznie to momentami jest wbrew zdrowemu rozsądkowi i stawia zapytanie o powagę tego człowieka. Za to argumenty w stylu, że historycy, ktorzy maja inny punkt widzenia są w jakikolwiek sposób gorsi od tego pana, ktory na sile próbuje sprzedać tę swoją książkę sa zwyczajnie załosne. Facet naiwnie wierzy we wszystko co napisał niemiecki biskup szczerze nienawidzący Polaków Thietmar a jednocześnie całkowicie odrzuca zapiski polskiego kronikarza Kadłubka. Naiwnie przyjmuje XIX-wieczną niemiecką retorykę z czasów wojny kulturowej, a odrzuca na wstępie wszystko co nie pasuje do jego teorii. Zakłada naiwnie, że Mieszka wylądował z księżyca i zlepili z lokalnych dzikusów państwo, ktorzy tez niewiadoma skad sie znaleźli na tych ziemiach. Problem polega na tym że przeczą temu praktycznie każda możliwe dowody od archeologicznych, poprzez kroniki, aż do badań genetycznych. Pozostaje wiec pytanie na czym pan z obcobrzmiacym nazwiskiem opiera swoje wywody poza czymś co można nazwać poprawnością polityczną? Oczywiście teorie zwolenników turboslowian wydają sie mocno przejaskrawione ale od tego jest historia aby sprawdzić jak było naprawdę tymczasem autor nie zadaje sonie nawet najmniejszego trudu aby to zrobić, zamiast tego woli wyśmiewać oferując w zamian powielanie bredni, ktore przegrywają z dowodami naukowymi od wielu lat. Tak czy inaczej to co robi autor nie można nazwać badaniami naukowymi. Po co wiec kupować jego książkę, tylko po to aby ycayac bzdury podobne do tych z tego artykułu? Nie warto

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @Dr: przekonać do innych racji może przede wszystkim siła kontrargumentów. Pan zarzuca autorowi książki wyssanie z palca swoich teorii, a Pan sam przywołuje Kadłubka, w którego opisy jeśli Pan bezgraniczne wierzy to wątpliwe jest krytykowanie kogoś kto sięgnął i do innych historyków… Jeszcze małe sprostowanie: to nie artykuł historyczny tylko wywiad z autorem. Dziękujemy za anty-reklamę książki, ale nie wydaje się Panu, że może niech każdy sam decyduje czy powinien sobie ją zakupić i przeczytać?

 4. Alster Odpowiedz

  Szkoda że znów i w kolejnym artykule , nie pisze się nic o państwie przed 996, nie istniało wcześniej? Boom i jest Polska – to jest dopiero śmieszne…

  • Gall Anonim Odpowiedz

   A co mają napisać skoro nie ma źródeł pisanych, co ma wymyślać tak jak wy to robicie? Po pierwsze to Gall Anonim pisze o czterech Popiel, Siemowit, Lestek, Siemomysł i tych władców większość historyków uznaje za władców historycznych a to, dlatego że Gall w swojej kronice zaznacza wyraźnie, że: „Lecz dajmy pokój rozpamiętywaniu dziejów ludzi, których wspomnienie zaginęło w niepamięci wieków i których skaziły błędy bałwochwalstwa, a wspomniawszy ich tylko pokrótce, przejdźmy do głoszenia tych spraw, które utrwaliła wierna pamięć”. Z tekstu jasno wynika, że Gall miał wiedzę na temat imion poprzedników Mieszka I. Resztę władców takich jak Lech i inni wymyślił Kadłubek w XII wieku. Historycy w cale nie twierdzą, że tu nie było nic wręcz przeciwnie twierdzą, że były jakieś organizacje plemienne a nawet przed państwowe tyle, że nie wiadomo, jakie i jak to było zorganizowane. Proponuję wziąć fachową literaturę a nie brednie z forów internetowych i jakiś stron pseudo historycznych to się waść dowiesz i przestaniesz opowiadać bzdury.

   • dodo Odpowiedz

    ale swietny tekst gall’a przytoczony: nie historia, a dzieje sa przed okresem panowania mieszka. sa to dzieje ludzi, ktorzy nie byli chrzescijanami i najwazniejsze „wspomnienie zaginelo w niepamieci wiekow”! – czyli sa to wieki, nie 3-4 wladcow przed mieszkiem, ale wieki! i przyczyna brak wspomnienia na ich temat, to nie tylko niepamiec ale niewlasciwa orientacja polityczno-religijna

  • Corvus Frugilegus Odpowiedz

   Żaden historyk nie twierdzi że Polska „nagle” powstała w 966 roku. Początki państwa sięgają najprawdopodobniej lat 30 X wieku, kiedy to według badań archeologicznych zaczęto budowę wielu grodów w Wielkopolsce. To właśnie dziadek lub ojciec Mieszka I stworzył podwaliny pod przyszłe Państwo. Chrzest pomógł w scentralizowaniu władzy, niemu młode państwo Piastów zawdzięcza rozwój technologiczny,a przede wszystkim – pismo.

   • stanisłw Odpowiedz

    pismo powstało a Lechia skąd się wzięła.?Jeśli byli Sparki. Rzymianie a co było przed tym sięgającym wiele tysięcy lat.Historia a czy Polska ma historię?Jeśli ktoś mówi ze jest historykiem to jakim? śmiechu warte.Mówią o piramidach to wielka bzdura, a w piramidach zawarta jest prawda skąd pochodzimy i wszystko z tym związane ale tym rządzącym zależy na tym. żeby zniewalać ludzi.

  • Mła Odpowiedz

   A np Macedonia też nie istniała przed Aleksandrem Wielkim? Odpowiadając na pytanie jako scentralizowane państwo nie, jako coś w rodzaju związku plemion tak.

 5. Sławomir Zdun Odpowiedz

  Najfajniejsze jest , że ów autor korzystał z wiarygodnych przekazów a inni którzy wierzą w Wielką Lechię korzystali z przekazów osób z bujną wyobraźnią. A ja twierdzę, że jest odwrotnie. Hehehe. Dla uczciwości warto byłoby by obie strony się spotkały i porozmawiamy a nie jakiś ktoś będzie decydować które przekazy są wiarygodne a które nie. To tak jakby za 1000 lat ktoś oglądał jedynkę i TVN. Propaganda była 1000 lat temu jest i teraz.

 6. Maciej Cieślak Odpowiedz

  Jeżeli to wszystko bzdury to proszę o wyjaśnienie jak się sprawa ma z opisem Scytów u Herodota. Nie jestem Historykiem ale to nie znaczy że nie umiem czytać miedzy wierszami. Temat jest ciekawy i wart wnikliwej analizy, a stanowisko jakie prezentuje autor jest bardziej formą jego oceny. Od razu widać również negatywny ładunek emocjonalny który towarzyszy przedstawianiu jego poglądów. Zachęcam do tego aby głębiej zbadać temat zajrzeć do źródeł i upublicznić konkretne tezy które w sposób jednoznaczny wskażą na to że jest to teoria pozbawiona wartości.

 7. Ktoś na kim Ci nie zależy Odpowiedz

  Przyganiał kocioł garnkowi. Autor wspomnianej książki przecież trafia w te same albo bardzo zbliżone środowiska.

 8. abartk Odpowiedz

  Witam, można wierzyć lub nie w takie a nie inne powstanie państwa Lachów, bo tak byliśmy nazywani i do tej pory w krajach ościennych jesteśmy nazywani lachy na równi ze słowem Polacy- kto podróżuje ten wie, Sobieskiego nazywano Lwem Lechistanu Nie Polski a przecież był to już prawie koniec XVIIw. Nie twierdzę że byliśmy Państwem od Renu po Ural, ale wiele badań zarówno archeologicznych jak również DNA wskazuje że przed Mieszkiem byliśmy tutaj. Ludzie którzy zajmują się badaniem przyczyn i rozwojem powstających Państw wiedzą że nie da się stworzyć potęgi w ciągu jednego pokolenia- takiej która 6 lat po pojawieniu się na mapach roznosi w puch armię branderburgii czyt. cesarską. Kolejne pytanie – dlaczego takie potęgi jak Macedonia Rzym rozrastały się w kierunku tylko równoleżnikowym a nie szli dalej na północ? przecież cenniejszy od złota był bursztyn – wiec skoro na północ od Dunaju nie było nic tylko lasy i dzikie zwierzęta to dlaczego tego nie kolonizowali-. Kolejna sprawa wierzeń- wiele obrządków przetrwało do dziś w naszej katolickiej kulturze pomimo 1000 lat chrystianizacji, dlaczego uczymy się mitologi innych i jest to dobre ale mitologia Słowian to już są zabobony gusła i igranie z demonem? To tylko kilka pytań, które piszę a jest ich o wiele więcej. Szukam odpowiedzi, czytam różnych autorów, wiele z pośród programów które są, nie wnoszą nic merytorycznego, również rozmowy w stylu – jesteś niemieckim pachołkiem albo masz dziwnie nie polskie nazwisko to nie jest rozmowa. Przestańmy się wreszcie kłócić a zacznijmy współpracować- bo tak jak autor tej książki mówi nie szukajmy daleko bo powodów do dumy na przestrzeni 1000 lat mamy ogrom- ważne aby z tej historii móc pobrać naukę na dzień dzisiejszy aby nie dać się rozgrywać obcym nie zależnie czy są obok za rzeką czy za wielką wodą. Pozdrawiam wszystkich szukających odpowiedzi :)

  • ToSIn Odpowiedz

   To, że Sobieski został nazwany Lwem Lechistanu nie ma związku z istnieniem imperium Lechickiego przed Mieszkiem. To była po prostu alternatywna nazwa Polski stosowana szczególnie na Bliskim Wschodzie. Podobnie Polacy nazywają swoich zachodnich sąsiadów Niemcami, a nie Deutschlandami.

   Oczywiście, że badania genetyczne wskazują, że przed Mieszkiem na tych terenach żyli ludzie pochodzenia słowiańskiego, przecież Mieszka nie przyniósł bocian.

   Rzymianie nie zajęli terenów dzisiejszej Polski, ponieważ na południu (na terenie Śląska) żyli m. in. Celtowie. Ponadto poza bursztynem były tu głównie lasy. Po co podbijać tak wielki obszar, który później będzie trzeba utrzymać, skoro można stworzyć szlak handlowy.
   A o mitologii Słowian nie uczymy się w szkołach, ponieważ mało jest źródeł na ten temat oraz prawdopodobnie każde plemię miało swój panteon bóstw. Swaróg czy Perun byli bogami Słowian wschodnich, a nie zachodnich.

   Ja jestem psychologiem, więc nie będę wykładał tutaj historii, od tego są historycy. No chyba, że ktoś uważa, że wszyscy naukowcy kłamią, ponieważ mają problem ze zrozumieniem czym jest metoda naukowa.

   W przeciwieństwie do reszty komentujących wydajesz się osobą, z którą można dyskutować, więc nie traktuj mojej odpowiedzi jako hejtu.

   Pozdrawiam.

 9. Jarek Jarek Odpowiedz

  Zdecydowanie wolę być „Turbosłowianinem” niż jak wy „Turbogermaninem” i wierzyć że nasze Państwo powstało z niczego, dopiero od momentu kiedy się tu zalęgł kościół. Hitler, Himler i Goebbels kopali, szukali i znaleźli wiele dowodów na poparcie swoich Aryjskich roszczeń. Problem w tym że zagrabili naszą historię żeby stworzyć własną. Ale wy wolicie wierzyć że wszyscy byli w stanie zbudować państwo tylko nie my. My potrzebowaliśmy Wikingów albo Watykanu, a w czasach np: Cezara to dinozaury tu biegały. Brawo, chociaż nie wiem jak można nazywać się historykiem mając takie podejście. I to nie my mamy kompleksy, tylko wy.

  [komentarz został edytowany przez Redakcję w celu usunięcia fraz obraźliwych]

  • Gavron88 Odpowiedz

   1. Nikt nie twierdzi że Polska powstała z niczego. Przestań powtarzać wymyślone kłamstwa.
   2.Nie, nie znaleźli nic. Stworzyli sobie ideologię i wybierali sobie te odkrycia które można było pod tą ideologię interpretować. Nie zawłaszczyli cudzej historii, tylko wymyślili nową.
   3. Przecież Państwo sami stworzyliśmy. Znasz ty w ogóle historię własnego kraju?
   4. Najwidoczniej nie tylko te kompleksy macie, ale usprawiedliwiacie je swoją własną niewiedzą. Jeszcze nie widziałem turbolechity który znałby historię Polski. Żałosne.

 10. Jarek Jarek Odpowiedz

  Michael Morys o polskiej historii :D:D :D Jeszcze posłuchajmy Goebelsa i Himmlera, co mają do powiedzenia. Aaa wiem, Przecież tu od zawsze byli germanie hahahaha.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @Jarek Jarek: Szanowny Panie, taki komentarz nie jest ani śmieszny, ani wartościowy merytorycznie.

 11. Baltic Proa Odpowiedz

  Nie pamiętam już czy było to w programie Discovery Chanel czy National Geographic
  Pokazane było co się stanie z naszym obecnym dorobkiem po 50, 100, 500, 1000, 5000, 10000 latach gdyby ludzie nagle zniknęli.
  Po 1000 latach jest las porastający usypane wieżowce w pagórki, a do 5000 lat dotrwają jedynie nasze tamy na rzekach. 10000 znika wszystko pożarte przez przyrodę.
  A mowa jest tu o betonie, stali, szkle, plastikach.
  Gdy kultura bazowała jedynie na drewnie i kamieniu oraz ceramice, to ślady po niej zniknęły pożarte przez przyrodę jeszcze szybciej.

 12. XII Wojewodów Odpowiedz

  Nie chodzi o żadną wiarę!!!!!!!!!!!! Mieszko I księciem był nazywany przez chrześcijańskich kronikarzy. Na monecie Chrobrego jest nazwa „Princez Poloniae”. Pronceps był tytułem używanym przez pierwszych cesarzy rzymskich… Inne pytanie – Mieszko, czy jego dziadek lub pradziadek zbudowali Gniezno, Poznań Szczecin, Kalisz, Wolin, Jomsborg, Wismar, Wołogoszcz, Przemyśl, Brześć, Sandomierz, Wrocław, Lublin… itd. Ziemomysł to zbudował, Siemowit, Leszek a może Dąbrówka???? Na braku pamięci o Związku Lechickim ktoś skorzystał, ktoś wymordował gospodarzy i zagarnął ich terytoria i miasta i przyjął ich miana np. Prusy. Poczytajcie kroniki Helmonda i Saxo Gramatyka, polecam zwłaszcza zdobycie Arkony i ostateczny koniec tej cywilizacji …
  Arcybiskup Jakub Świnka podjął działania by temu zaradzić.
  I jeszcze jedno – przed rozbiorami datą powstania państwa polskiego był rok 550 ne.
  Taką samą datę podają niemieckie podręczniki z XIX w. Na kolumnie Zygmunta stoi, że był to 44 król – proszę sprawdzić i policzyć do Mieszka. Polecam również pozycje Tadeusza Wolańskiego – żołnierza wojen napoleońskich, który posiadał i opisywał wiele starożytnych monet itd. itp..
  Tu nie chodzi o żadną megalomanię ani tym bardziej o żadną wiarę w jakieś imperia – tylko o ustalenie faktów, o rzetelne rozpoznanie i opisanie naszej historii oraz o wskazanie jej fałszerstw!!! Pytania można mnożyć i jeśli ten młody autor bez uprzedzeń zacznie na nie znajdować rzetelne odpowiedzi z pewnością napisze świetne książki. Pzdr.

 13. Wojtek Odpowiedz

  sprawa jest dość ciekawa ale jedynie mentalnie. Kiedyś na rosyjskich stronach trafiłem na ciekawe stwierdzenie: „historie opisują księża, Żydzi – a źródła są sortowane i znajdywane przez Niemców, Anglików”. Bardzo istotne dla tzw. „dowodów pisanych” jest to kto był ich autorem i do czego miały mu służyć. Dlatego wszelkiej maści „misjonarze” nie zachwycają się pogańskimi obyczajami czy kulturą, podobnie kupcy bardziej zainteresowani są opisem zasad handlu lub wymiany a nie ustrojem, nawet szpiedzy opisują jedynie ich interesujący aspekt. Podobnie współcześni nam badacze szukają i analizują jedynie pod względem potrzeb lub posiadanej wiedzy. W dodatku dostęp do map i wiedzy o dalekich „krainach” był kiedyś bardzo elitarny.
  Źródła archeologiczne też mało są wiarygodne – bo obarczone XIX wiecznymi wyobrażeniami „co do czego służyło”. Historia i archeologia zawsze były obciążone polityką i propagandą …
  Wyniki badań genetycznych też nie są jednoznaczne … Zostaje więc chciejstwo i gdybanie …
  Co do niewolnictwa to wiele publikacji przecenia jego znaczenie dla gospodarki Euro-azji …

 14. Rob Odpowiedz

  Biblia też jest wymyślają księgą. Nie ma żadnego potwierdzenia e faktach. Co do Wielkiej Lechii to prosze sie zagłębić bardziej w temat ( kroniki perskie, frakońskie). Tam jest opisane dość szczegółowo nasze mocarstwo przed 966r.
  Ostatnio były badania genetyczne i stwierdzono, że my Słowianie mamy ponad 10 000 lat. Historie można zmieniać wielokrotnie lecz genetyki się nie zmieni.
  Kronika Prokosza jest jedną z wielu kronik świadczących o tym, że na naszych ziemiach była cywilizacja niepodbita przez żadna inną.

 15. ekos Odpowiedz

  Myślę, że nazwisko i pochodzenie, religia, status społeczna mają znaczenie. Proszę mi wytłumaczyć skąd się wzięły języki lechickie, które plemiona się nimi posługiwały oraz ich zasięg terytorialny. I coś mi się widzi, że pominąłeś te fakty historyczne. No synek nie przyłożyłeś się. W internetach jesteś już na liście obciachu. Wstydź się! I proszę pamiętać ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. hiii haa hee heyye!

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @ekos: Szanowny Panie, a od kiedy przeszedł Pan na „Ty” z autorem książki „Narodziny potęgi”? Pana „synkiem” Pan Morys-Twarowski również chyba nie jest.

   P.S. komentarz niezwykle bogaty w merytoryczne argumenty. Pozdrawiamy.

   • sifoj Odpowiedz

    Za to wasze komentarze ukazują wasze pełne uwiązanie do niepopartych niczym teorii o germańskim dziedzictwie ziem Polskich. Jeśli nie umiecie z szacunkiem do rozmówców odpowiadać na ich argumenty, które według was są „stekami bzdur”, to lepiej za polemikę z czytelnikami się nie bierzcie, bo się tylko ośmieszacie, germanofile.

 16. leliwa Odpowiedz

  Widać coraz większe naciski polityczno-kościelne na powstawanie artykułów atakujących historię przed chrześcijańską.
  Zdaję sobie z tego sprawę, że bardzo to boli wielu historyków, że historia Słowian, Lechitów, Polaków zaczyna się setki lat przed tzw. chrztem i jest coraz lepiej poznawana przez wielu Polaków szukających swoich korzeni, historii swoich przodków ich wierzeń , kultury i tradycji.
  Nie jest to na rękę opcji kościelnej a nawet rządzącej , które to bez sensu chcą wciskać jedną słuszną koncepcję swoich idei.
  To , że nazwa Lechia istniała przed obecną nazwą jest bezsprzeczne i zapisane jest w wielu starych kronikach ( nie tylko Prokosza).
  Nie tylko badania genetyczne , czy historyczne to potwierdzają ale coraz bardziej wykopaliska archeologiczne ( nie mówiąc już o etymologii czy lingwinistyce).
  Nagonka na termin „Lechia” wynika ze strachu przed odkrywaniem prawdy.
  Coś musi być na rzeczy bo coraz więcej osób w tym historyków zabiera głos w tej sprawie na siłę chcąc odwieść od poszukiwania prawd historycznych.
  Gdy historia Lechii zaczęła pojawiać się coraz częściej na początku nikt tego nie zauważał, następnie były próby wyśmiewania a obecnie widać ataki ( jak choćby Michalkiewicz twierdzący , że Lechia to wymysł UB- czyżby dawni kronikarze byli ubekami ?.
  Turbo Słowianie, Turbo Lechici – ciekawe porównania. Turbo to moc. Moc Słowian.

  • Mła Odpowiedz

   Widzę że zidiocenie narodu pogłębia się a szarlatani pokroju Biauczyńskiego, Bieszka Szydłowskiego and Co na tym żerują.

 17. Sławoj Odpowiedz

  No Ale przecież w polityce, ekonomii, technologii, medycynie jest spisek, to czemu w historii i archeologii (zakazana archeologia) miało by być inaczej ?

 18. Dareczek Odpowiedz

  Czytałem „Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą” bardzo słabiutkie merytorycznie a artykuł raczej nie zachęca do dania jeszcze jednej szansy autorowi :(

 19. Pajac Wojskowy Odpowiedz

  od lat pisał o POCZĄTKACH SŁOWIAN na profilu WANDALUZJA.PL prof Prawdzic a ostatnio UJ i inni archeologowie potwierdzaja np wzgórze Zyndrama czy kieleckie Dumarki czy Kopalnie Prusacy napracowali się aby histroie Słowian usunąć więc nie powinniśmy im bezkrytycznie ułatwiać

 20. Antidot Odpowiedz

  1/ „Wielka Historia Polski” tom 1 „najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w)”. Autorzy:dr hab. Piotr Kaczanowski i prof.Janusz Krzysztof Kozłowski. Komitet redakcyjny Prof. dr hab. Stanisław Grodzicki, Prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski, prof. dr hab. Marian Zagórniak. Panowie reprezentują Uniwersytet Jagielloński.
  2/ „History of Poland” M. Ross z 1835 roku. opisuje Polskę zakładając, że pierwsi władcy byli od ok V w n.e.

 21. Gniewko Borysławski Odpowiedz

  Kim byli sławianie? Nie jestem historykiem ale zastanawia mnie dlaczego z takim uporem walczy sie z Lechią mówiąc o merytorycznych dowodach przeciw jednocześnie nie podając ich. Moze ktoś sie pokusi i takiemu niezorientowanemu w temacie jak ja laikowi wytłumaczy jak to sie stało ze tak nic nieznacząca grupa ludzi jaką ponoć byli Słowianie, sprawiła ze najwyższa kasta w Indii, to sławianie? Jak to możliwe że podporządkowali sobie tamtejszą ludność? Jak to możliwe że nasz język jest tożsamy z sanskrytem? Jednym z najstarszych języków świata? Jak to możliwe że mimo ze z Niemcami dzieli nas miedza i nasz język nie przypomina niemieckiego a Indie są od nas oddalone o tysiące kilometrów? Skoro na terenach Polski nie było nic tylko lasy to kto budował przed 5 000 lat w tych lasach kamienne grobowce? Komu zależy na niewyjaśnieniu tych faktów? Niemcom? Przecież do dziś nie ma takiego narodu nie mówiąc o państwie.

  • Daray Odpowiedz

   Co za brednie…. Najwyższą kastą w Indiach, byli i są bramini. Nie ma takiej kasty jak sławianie. Większość języków europejskich to tzw języki indoeuropejskie. Zamiast czytać słowiańskich Danikenów, lepiej sięgać po fakty.

 22. Maciej Odpowiedz

  Drodzy Państwo. Wielka Lechia to nie tyle polityczny obszar wpływów co raczej twór geograficzny, a to widać od zamierzchłych czasów aż do dziś na mapach. Podlasie, Polesie, Wielkopolska (wielkie po lesie), Małopolska (małe po lesie), i im pokrewne nazwy mają wspólny mianownik od nazwy – las. . Jeszcze 1000 lat temu Polska była jednym wielkim, nie do zdobycia lasem (co wytyczało naturalną granicę), a plemiona tu mieszkające utożsamiały się z nim nazywając siebie ludźmi lasu, „Leszkami”, „Lesianami”, „Polesianami” i ci ostatni mieli najprawdopodobniej największy wpływ na ukształtowanie się nazwy obecnej – Polska (nie od żadnych pali do grodzenia, czy pola). Nikt tutaj nikogo nie przeganiał, każdy kto chciał się zagospodarować, miał pole do popisu, nikt nie zabraniał, wszystkiego pod dostatkiem, a nawet osady cieszyły się z kolejnego „miecza” do obrony przed złodziejami, no i ta świeża krew. Poniekąd nasza ojczyzna posiada największą procentowo spójność R1A1, ale też jesteśmy najbardziej na świecie wymieszaną nacją, stąd nasza moc, siła, upór, mądrość. A Lach, to łaciński zapis staropolskiej nazwy LASZ. (%

  • Gniewko Borysławski Odpowiedz

   To brzmi rozsądnie. Ciekawe jednak jakim językiem posługiwali sie ci mieszkańcy lasów? A co wspólnego mają z Wikingami?

   • Maciej Odpowiedz

    Kujawscy Bramini rozpoczęli swoją wędrówkę z Wedami ok. 3 tysięcy lat tamu, więc pierwotnym językiem na terenach Polski mógł być sanskryt, jednakże na przestrzeni wieków… mówimy jak mówimy.

    PS. Pochodzę z Podlasia, gdzie na wielu wsiach rozmawia się bardzo starymi dialektami. Dzięki jednemu z nich, szwagier będąc w Chorwacji mógł się normalnie porozumieć z tubylcami. Nasz język jest już strasznie „zanieczyszczony”

    • Maciej

     Ponieważ na tym portalu działa cenzura i wypowiedzi są przycinane, rezygnuję z odwiedzania i subskrybowania na FB.

    • Anonim

     tak, dogadał się tak jak każdy Polak się dogada i zrozumie kontekst w Słowenii, Chorwacji, Słowacji czy Białorusi… jakby nie było to ta sama grupa językowa jezyków słowiańskich.

  • Daray Odpowiedz

   no proszę jedna osoba rozwiązała wszystkie spory naukowe… w tym dominujące znaczenia jako ludzi pustkowia. A w łacinie „ch” nie wymawia sie jako „sz”.

 23. Earth Odpowiedz

  Dajcie spokój z tymi hinduistycznym i bredniami. Nie było żadnych slowiano-aryjskich wed! Jak tak bardzo chcecie się bratać z hindusami i robić kupie na ulicy, to jedźcie do Indii i tam zamieszkajcie!

  • sifoj Odpowiedz

   Earth, ty germanofilska świnio. Zamiast siać germańsko-żydowską propagandę, to byś się wziął za uczciwą robotę.

 24. Pol Odpowiedz

  Pseudonaukowcy, którzy swoją wiedzę nabyli ze źródeł, które im podano na tacy, ograniczeni na wszelkie informacje wymykające się poza ich ramy, nie zdają sobie sprawy, że powielają tylko wiedzę, którą żydokomuna im wpoiła. Nie patrzą na oczywiste fakty, zupełnie jakby np. nie odkryto na terenie Polski najstarszych obrazów świadczących, ze koło odkryli Sławianie. Jeszcze jakby to był wynik ich niewiedzy to ok, ale jesli piszą takie rzeczy na zlecenie żydokomuny to ich mi żal.

  • Jurys Odpowiedz

   „Koło odkryli Słowianie”… Co tak słabo? Słowianie stworzyli świat! Bóg jest Słowianinem! Jezus też. A wszyscy, którzy tego nie widzą są ograniczeni.
   I jeszcze jedno: koło zostało wynalezione, a nie odkryte.

 25. joe Odpowiedz

  Byłoby śmiesznie, gdyby nie było strasznie. ???? Równie dobrze można odwrócić tę tezę i powiedzieć na jakich naukowych podstawach opiera szanowny autor swe wywody? Na spisanych oficjalnych naukowych żartach ? Przecież przyjęcie narzuconego chrześcijaństwa przewróciło porządek społeczny naszych przodków. Nie ujmując niczego późniejszym księżom katolickich chcącym zachować polskość … Negowanie faktów, hipotez i fantazji to tu początek dyletanctwa historycznego. Nie zgadzam się z tym artykułem.

 26. arianrod Odpowiedz

  Najlepszym argumentem przeciwko istnieniu Wielkiej Lechii są sami turbolechici. Na litość, ludzie, których potomkami są tego rodzaju idioci, nie mogliby nie tylko zbudować imperium, ale nawet budowa sławojki wydaje się być poza ich możliwościami umysłowymi.

 27. Andrzej Odpowiedz

  A moim zdaniem powód rozrostu w internecie tych lechickich bredni jest trywialnie prosty: szkoła nie uczy oddzielania informacji prawdziwej od informacji fałszywej nawet na poziomie elementarnym – młodzi ludzie są wyjałowieni z umiejętności samodzielnego myślenia i sprawdzania informacji – szkoły po prostu już tego nie uczą… i tyle…

 28. jurek Odpowiedz

  jezeli badania genetyczne potwierdzają obecnosc slowian na tych ziemiach min.od 10tys. lat to dlaczego o tym nie uczy sie w szkolach? dlaczego faktycznie w wedach indyjskich jest tyle podobienstw do naszego jezyka? dlaczego pasztuni maja tak podobny jezyk do naszego. dlaczego od baltyku po adriatyk mowimy podobnym jezykiem? dlaczego od czasu chrystianizacji wmawia sie ze przed mieszkiem bylismy dzikusami? dlaczego nie uczymy sie o tych wszystkich odkryciach na ziemiach polskich i obecnie niemieckich.mozna przeciez steorzyc mape wszystkich starozytnych grodow z wolinem ns czele. i na koniec. Ktory z zacnych historykow i archeologow zajmuje sie badaniem Lysej Gory? gdzie sa wyniki badan kopca Wandy i Kraka? no gdzie?

  • Sattivasa Odpowiedz

   Widzisz, drogi Jurku, nijakie badania genetyczne nie potwierdzają obecności Słowian na tych ziemiach min. 10 tysięcy lat, wspomniane języki są podobne, bo to języki indoeuropejskie (tak, jak np. albański, ormiański, greka, łacina, a także niemiecki, angielski itd.), dzikusami byli kiedyś wszyscy, a przed Mieszkiem (i jeszcze długo po nim) byliśmy cokolwiek mniej cywilizowani, niż np.
   mieszkańcy zachodniej czy południowej Europy. Ciężko będzie stworzyć mapę starożytnych grodów z Wolinem na czele, albowiem tenże Wolin to się stał grodem dopiero we wczesnym średniowieczu. Łysa Góra była już badana kilkakrotnie, a to jeszcze nie koniec, wykopaliska na kopcu Krakusa przeprowadzone zostały po raz pierwszy ponad 80 lat temu, a efekt mizerny. Wstępne badania kopca Wandy na kolana nie rzucają. Wyniki wspomnianych badań (z wyjątkiem kopca Wandy) zostały opublikowane.

 29. KM Odpowiedz

  Tak wszystko jasne – Lechia to wymysł… Czyżby tylko wymysł? A poczet królów naszych władców który jest w Częstochowie? To wymysł średniowiecznego autora po to, żeby nas dzisiaj oszukać? Odnalezione w różnych kronikach zagranicznych zapiski i mapy o imperium „Polonorum”, Lechii czy Lechistan to fałszywka??? To raczej twardy i niepodważalny dowód na to. Dlaczego oficjalna nauka i historia nadal kroniki m.in. Długosza, Kadłubka uznają za nieważne, nieistotne??? To są kroniki, zapiski z tamtych czasów, opisują także historię naszego narodu przed nimi – czy też są sfałszowane??? Dziwnym trafem to co może podnieść rangę i dokonania naszego narodu, jego znaczenie jest nadal w naszym kraju negowane, ośmieszane i okłamywane nawet, przez ośmieszanie i pozbawianie wiarygodności zapisów w starożytnych kronikach… Niestety, w naszych czasach tylko obecna „nauka” i „historia” mają rację a prawda zawarta w kronikarskich zapisach to oszustwo. Na zakończenie dodam jedno – autorzy starych kronik żyli w czasach bliższych omawianemu tutaj tematowi i z pewnością mieli o wiele lepsze i bliższe prawdy wiadomości na ten temat. Tym bardziej bezstronni przecież kronikarze zagraniczni, w tym także niemieccy.
  Pozdrawiam – wyznawca Wielkiej Lechii :)

 30. RB Odpowiedz

  Zastanówmy się spokojnie cofnijmy się do X wieku, większość uważa polska nie istniała przed 900 rokiem , a inni że pamięta czasy sprzed 44 władców ALE nikt nie zastanowi się na tym , że rzeczywiście Polska powstała w X wieku gdyż chrześcijaństwo narzuciło nam nie tylko wiarę ale nazwę państwa, także pisownie to znaczy cały alfabet bo nie mogli nas zrozumieć . Jak udowodnili naukowcy mieszkańcy naszych terenów pisali nieznanym językiem czytało się go od prawej do lewej strony. Pierwsi którzy chcieli go przetłumaczyć byli biskupi Cyryl i Metody. Nie chce się wiele rozpisywać ale jak ktoś chce komentować jakiś temat to niech zapozna się z historią krajów arabskich i Egipcie w których historii jesteśmy ujęci , Naszymi najeźdźcami było Cesarstwo Rzymskie. Czyż prawdą jest to, że historie piszą zwycięscy bo przecież zostaliśmy przez niego podbici.Polecam lektury historyczne tych krajów z którymi nie byliśmy w konflikcie.

 31. PrawicaPolska Odpowiedz

  Turboantylechita watykańsko-teutoński Michael Maorys-Twarowski i wszystko w temacie. Nic już wam turbowatykaniści teutońscy nie pozostało jak tylko iść w zaparte i przeczyć wszelkim faktom. Ale to wasz wybór, bo prawdy nie da się zdławić.

 32. Taeda Odpowiedz

  Jest kilka faktów sprawdzonych . Badania sprzed wojny (uniwersytet Jagielloński) wskazują na to,że:
  1)– wykopaliska z rejonu Ukrainy to grobowce Scytów lub Sarmatów. Znaki rodowe tych grup ludności są IDENTYCZNE ze znakami herbowymi polskiej szlachty z wieku X–XII . To wskazuje na podbój ziem obecnie polskich przez grupy ze wschodu. Datowanie ==około 4-5 wiek naszej ery.
  Wielkie podobieństwo cech polskich Sarmatów do perskich plemion dowodzi , że szlachta to grupa najeźców ze wschodu.
  2)–Nie może więc być prawdą tożsamość genetyczna chłopstwa i szlachty. Chłopi to potomkowie niewolników germańskich i tatarskich i jako rasa zostali stworzeni sztucznie w ramach osadnictwa kontrolowanego.
  3)–nie wiadomo skąd brał się incydent norweski==skład wojska Mieszka I, małżeństwa księżniczek polskich z norwegami itp. Prawdopodobnie jest to okres dominacji władzy skandynawskiej z okresu ocieplenia (wiek VII—X).
  4) Wojny w Wielkopolsce to raczej okres podboju ziem Polan czy Łużyczan przez Sarmatów którzy tutaj napotkali mocny opór w swej wędrówce.

  5)—czyli nie było wielkiej Lechii ale był okres rozwoju cywilizacji szlacheckiej , która wyparta z ziem czarnomorskich stworzyła silne imperium wracające stale do wojen =konfliktów na stepach Ukrainy aż do brzegów Morza Czarnego.
  A więc potęga Tzw. Lechii to potęga plemion o pochodzeniu perskim, co trwało do czasu utrzymania władzy przez szlachtę. Nie ma w tym nic słowiańskiego.

  • pjp Odpowiedz

   Prroszę podać jakieś żródła naukowe tych rewelacji. Jakich Pan Norwegów ma na myśli? Taka identyfikacja to kilka wieków później. Jakiego pojęcia „szlachty” i „cywilizacji” Pan używa? Rozumiem, że wyłącznie niematerialnego, bo nie ma pozostałości „rozkwitu” z 1 tys. po Chr. A ci sarmaci (raczej neolityczny poziom rozwoju …) zajmowali ziemie zbyt na południe i zachód, poza tym nie wsławili się zbytnio. O ile pamiętam wszyscy ich lali….

 33. Anonim Odpowiedz

  historia Polski to jedno, a historia Słowiaństwa jako organu … państwowego czy federacyjnego – to nie to samo. W tej mierze prosze autora o zapoznanie sie z opisem geograficznym, religijnym jak i kulturowym tychże ziem z zapisów Chińskich, czy arabskich

 34. Wenden Wrocław Odpowiedz

  Wielkiej Lechia niebylo ale na 100 proc że slowianie żyją na terenach polski parę tys lat a Germania to nie Niemcy tylko teren między renem a Wisła

 35. Krzysztof Wosik. Odpowiedz

  Jedyną Lechię jaką znam to Lechia Gdańsk, a i tej daleko do wielkości.
  😁😁😁😁😁😁😁

 36. Mieczysław Odpowiedz

  Drodzy Panowie, zupełnie nie znam się na archeologii, przekazach i kronikach. Ale wierze w Wielką Lechię, nie tyle Wielką terytorialnie co Duchowo choć jedno nie wyklucza drugiego. Dlaczego? Bo czuje ją w sobie, bo czuję się spadkobiercą jej wartości moralnych, społecznych i duchowych. Bo te wartości są nam dzisiaj potrzebne jak rybie woda. Lechia choć we mgle jest naszą brzytwą, która choć rani słowami i piórem pseudo naukowców, którzy dla zaspokojenia swojego EGO gotowi są poświęcić, swój(albo nie swój) naród, swoją rodzinę, swoją wolność. Panie Radku z całym szacunkiem dla Pana profesji, proszę przedzielić kartkę na dwie kolumny i w jednej wypisać cechy Narodu, który ma poczucie wartości historycznej dorównującej sąsiadom a w drugiej cechy Narody tłamszonego, sprowadzonego do podmiotowości na obrzeżach Wielkich Cesarstw a na końcu Wszechmocnego Chrześcijaństwa. Która wersja stworzy mocniejszy, bogatszy Naród? W tej chwili nie chodzi o prawdę ale o być albo nie Polaków (Lechitów) jako Narodu. Na pewno wie Pan o czym mówię, Obecnie w całej Polsce ok. połowa to czyści genetycznie potomkowie pierwotnych Ludów zamieszkujących te ziemie. Łatwo ich poznać bo ich wiedza na tema Lechii nie pochodzi z pism i artefaktów, które były niszczone lub fałszowane na potęgę a wszyscy naukowcy w oparciu o nie wydają swoje naukowe rozprawy i rewelacje. Proszę zwrócić uwagę, że w IX wieku chrześcijaństwo opanowało już niemal całą Europę przekupując jej Elity rządzące i na diametralne sfałszowanie historii wysłało tysiące misjonarzy i inkwizytorów właśnie w tym celu, usunięcia wszelkich śladów niewygodnej historii wystarczyły 2-4 pokolenia. Czy Pan wie, że współcześni, bodajże angielscy archeolodzy chcąc zbadać pozostałości po pierwszej świątyni Jerozolimskiej nie mogli się doszukać jej fundamentów a po zbadaniu istniejących fragmentów wydali oświadczenie, że powstały one 200 lat temu a nie 3000, że opisywane otoczenia wydarzeń biblijnych jak zachowane freski i obrazy opisują i pokazują Jerozolimę na tle dużej zatoki morskiej z pływającymi dużymi statkami a Jordan przeżuci Pan kamieniem a woda sięga ledwie pasa? A więc coraz śmielej umieszcza się Jerozolimę i Jezusa (Isusa) nad Bosfor (XI w.), gdzie krajobraz idealnie pasuje do biblijnych opisów. Są też ślady po ukrzyżowaniu. Czy Pan wie, że do kalendarz a dodano 298 lat między VI a VIII w. A więc właściwie mamy dopiero rok 1717! I wiele, wiele innych fałszerstw. Nic Pan nie wie, nie wyczytał, nie wykopał? Jak to możliwe? Widać fałszerze musieli być mistrzami nad mistrze, że tak dociekliwych, wyposażonych w nowoczesne przyrządy wciąż wodzą za nos. Powiem Panu dlaczego. Nie jest Pan potomkiem przodków tej ziemi. Nie ma w Panu jej wibracji, jej historii, ducha wolności. Zdziwiłbym się gdyby miał Pan chociaż jeden procent R1a. W sumie to nie Pana wina, po prostu Pan z tym nie rezonuje. Zawsze może Pan to sprawdzić robiąc badania genetyczne ale Pan chyba o tym wie?!

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Informujemy, że nasza strona może dostosowywać treści reklamowe do Twoich zainteresowań i preferencji. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przechowywanie plików cookies oraz podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym poprzez profilowanie przez Lubimyczytać.pl sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (61-885), ul. Półwiejska 17/15 oraz naszych zaufanych partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i innych podobnych technologiach stosowanych w serwisie przez Lubimyczytać.pl sp. z o.o. i zaufanych partnerów w celu marketingowym, obejmującym w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w tym serwisie oraz w Internecie.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w ustawieniach.

Informujemy także, że poprzez korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień prywatności w Twojej przeglądarce wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu końcowym plików cookies i innych podobnych technologii służących do dopasowywania treści marketingowych i reklam.

Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych, w tym o Twoich uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.