Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Sześć milionów głodujących. Jak wyglądało życie zwykłych Polaków w II Rzeczpospolitej?

Kuchnia dla bezrobotnych w Katowicach. Dzieci podczas posiłku (zdj. domena publiczna).

Kuchnia dla bezrobotnych w Katowicach. Dzieci podczas posiłku (fot. domena publiczna).

Na wsi bez pracy pozostawały trzy miliony ludzi. W mieście o kolejne trzy miliony obywateli już głodowały. Nędza pustoszyła robotnicze dzielnice, dewastowała życie miasteczek, niszczyła i tak wątłą klasę średnią. A to wszystko w pięknej Drugiej Rzeczpospolitej.

W powiecie brasławskim panowała bieda. Gorzej. We wsiach i w miasteczkach szerzyła się prawdziwa nędza. Taka, która uczciwych ludzi pozbawia dachu nad głową, a nawet najbardziej pracowitych doprowadza do bankructwa, zwieńczonego licytacjami resztek dobytku. Osadniczka Zofia Pujszowa każdego dnia obserwowała, jak jej sąsiedzi tracą dorobek życia. Wszyscy toną w pożyczkach, które wzięli parę lat temu, gdy koniunktura zdawała się zwyżkować. Myśleli, że dzięki zastrzykowi gotówki unowocześnią swoje gospodarstwa, wybiją się, dorobią. Kredyty brali, gdy za jedną krowę dostawali kilkaset złotych. Teraz ta sama krasula była warta ledwie kilkadziesiąt. Skąd wziąć wobec tego pieniądze na kolejną ratę, gdy komornik łomocze do drzwi?

Gdyby Piłsudski wiedział, nigdy by na to nie pozwolił?

7 stycznia 1933 Zofia usiadła, wzięła głęboki oddech i zaczęła dyktować. „Najukochańszy Nasz Wodzu” – brzmiały pierwsze słowa jej listu. Zdesperowana kobieta, nie widząc innej nadziei, postanowiła błagać o pomoc najważniejszą osobę w państwie – Józefa Piłsudskiego. W głowie jej się nie mieściło, że Marszałek mógłby wiedzieć o nadużyciach aparatu państwowego i o sytuacji wsi polskiej. Przecież nie pozwoliłby na traktowanie chłopów w ten sposób! Biedna mieszkanka Brasławszczyzny uznała, że gdy wytłumaczy Wodzowi, co się dzieje, ten z pewnością zareaguje. I przebędzie z pomocą, zupełnie jak w roku 1918, gdy ważyły się losy polskiej niepodległości.

Kobieta z powiatu sarneńskiego obok swojego walącego się domu. Choć dziś nie chcemy o tym pamiętać, ogromne rzesze ludności żyły w skrajnej biedzie. (fot. domena publiczna)

Kobieta z powiatu sarneńskiego obok swojego walącego się domu. Choć dziś nie chcemy o tym pamiętać, ogromne rzesze ludności żyły w skrajnej biedzie. (fot. domena publiczna)

W liście opowiadała o tym, że rolnicy, chcąc sprzedać płody swojej ziemi, muszą uiszczać bandyckie opłaty za wjazd na plac targowy. Państwo wydzierżawiało rynki, a najemcy nie mieli litości – czy ktoś wiózł 300 kilogramów, czy 13 musiał wysupłać taką samą opłatę. Agronomowie jeździli na wieś, uczyć chłopów nowoczesnego prowadzenia gospodarstwa, a ci prości ludzie nie mieli za co utrzymać tego, które już posiadali. Nawet jeśli hodowali i sprzedawali zwierzęta, to za doskonale odchowane dostawali śmieszne pieniądze, w żaden sposób nie rekompensujące nakładu sił i środków.

Zofia Pujszowa przytaczała własny przykład. Porządnie utuczyła wieprza i sprzedała. W międzyczasie zdążył on pożreć paszy za 100 złotych, jako prosię kosztował 5, za możliwość sprzedania go na rynku gospodyni musiała zapłacić 50 groszy i jeszcze drugie tyle za świadectwo pochodzenia… Za dorosłego wieprza dostała tymczasem śmieszne 35 złotych, czyli równowartość sześciu litrowych butelek wódki! Za dużo, by od razu szykować się na konanie z głodu, za mało by normalnie żyć. Chyba zostawało tylko wziąć te sześć butelek wódki i zapić się na śmierć.

Zofia nie należała jednak do osób, które tak łatwo kapitulują. Podążała za wiedzą i bliskim dopomagała w tym samym. Trzy córki należały do Koła Młodych Polek, ojciec do Koła Rolniczego, a synowie do Związku Strzeleckiego. Każda z tych organizacji wiele dawała od siebie, jednak wymagała niemałych, jak na możliwości wiejskiej kobiety, składek.

Do tego dochodziły podatki, spłata kolejnych rat pożyczek, odzież, żywność… Autorka listu do Marszałka wcale nie prosiła o jałmużnę ani o jakąkolwiek pomoc. Zamiast tego – bez owijania w bawełnę – opisywała sytuację, szczerze wierząc, że to nieuczciwi aparatczycy najniższego szczebla odpowiadają za tragiczną sytuację ludzi na wsi.

Ufając Piłsudskiemu niczym Bogu, podkreślała, że choć jest „tylko kobietą”, widzi krzywdę wyrządzaną jej i jej podobnym i obawia się, że bez interwencji z samej góry czeka ich niechybny koniec. Swój list zakańczała słowami: „Piszę list i proszę Najwielmożniejszego Pana Marszałka odpisać listownie z łaski swojej, z prośby mojej. Czy wie o tym wszystkim rząd?”.

Rząd wiedział i to doskonale. Niewiele jednak ze swą świadomością robił.

Komentarze (29)

 1. Tree Odpowiedz

  Ale antypolski artykuł ??? w tamtym czasie nawet w Ameryce panował taki kryzys np … cena za wieprzowine była tak niska że nie opłacało się transport do rzeźni … więc farmerzy zabijali Setki świń i zakopywali ….

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Aleksandra Zaprutko-Janicka Odpowiedz

   Nazywanie artykułu „antypolskim” tylko dlatego, że przedstawia fakty, które nam się nie podobają jest po prostu słabe. Stan polskiej gospodarki był dramatyczny, a Polacy byli nawet w gorszej sytuacji niż Amerykanie. Przez terytorium USA nie przetoczyły się w końcu wyniszczające działania wojenne.

 2. gosc Odpowiedz

  To wszystko prawda.opowieści mojej mamy są zbieżne z faktami z artykułu. Moja matka jadła mięso dwa razy w roku,na święta.na codzień zalewajka,kopytak ,ziemniaki ,trochę pokraszone słoniną, a i to nie zawsze.mieszkali w maleńkim miasteczku pod Łodzią.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @gosc: Dobrze, że mamy czytelników, którzy nie boją się dzielić z nami doświadczeniami. Prawda jednak nie dla wszystkich jest wygodna. Dziękujemy za ten komentarz.

   • niestety Odpowiedz

    Prawda niewygodna to jest o obecnej rzeczywistości i Polskiej biedzie, gdzie 40% pracujących ludzi nie stać by wyjechać na urlop, gdzie płace po 20 kilku latach zaciskania pasa są na poziomie niemożności utrzymania się jeśli nie ma się mieszkania po babci z niskim czynszem lub własnego domu.

    Nie bez powodu pojawiło się określenie „pracujący biedni” i podtrzymywanie niewolnictwa trwa.

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     @niestety: Słusznie, taka jest jedna ze stron naszej obecnej rzeczywistości. I dobrze, że Pan/ Pani głośno o tym mówi.

    • szechter

     Macie swoją UE lewackie *** co sprzedaliście Polskę żydostwu. O tym się nie mówi.

   • gość 12 Odpowiedz

    Wieś podłódzka była wyjątkowo biedna i długo biedna, bo poza złą gospodarką państwa były bardzo słabe gleby. Moi dziadkowie musieli emigrować do Francji w poszukiwaniu lepszego życia. Oczywiście wrócili ze względu na kryzys ogólnoświatowy i łatwej było przeżyć wśród swoich. Ale bieda była duża i na wsi i w mieście.

  • Kowalska Ania Odpowiedz

   Moja rodzina spod Starego Sącza zywila się fasola, kasza, bobem i kapustą. To samo było w Święta a z okazji pierwszej komunii mojej babci i jej brata prababcia upiekła placek drożdżowy, który zjedli w trójkę wracając z dalekiego kościoła ale to już było po wojnie.

 3. DawidS Odpowiedz

  Bardzo pouczająca, odkłamująca twierdzenie jakoby problemy gospodarcze II RP wynikały z jej kapitalistycznego charakteru, jest broszura prof. Adama Heydla pt. „Etatyzm po polsku”. Pracę tę można pobrać za darmo: mises.pl/pliki/upload/heydel-etatyzm.pdf .

  • Nasz publicysta |Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

   Dziękujemy za zauważenie tego niedociągnięcia, zostało poprawione. Na przyszłość prosimy o korzystanie w takich sytuacjach z formularza do zgłaszania literówek, który znajduje się u dołu strony.

 4. Kasia Odpowiedz

  „Szef resortu rolnictwa w swoim przemówieniu przytaczał dramatyczne dane. 3,2 miliona rodzin wiejskich żyje na gospodarstwach wielkości zaledwie 2 hektarów” – chyba brakuje tu „że”…
  „jest 3 miliony” – nie: SĄ 3 miliony…

 5. bombacjusz Odpowiedz

  Do tego pamiętać należy (a jakimś cudem prawie nikt tego problemu nie porusza) to fakt przepadnięcia ogromnych kapitałów zainwestowanych przez Polaków w Donbasie czy na Syberii. To były dosłownie miliardy rubli w złocie. Łączny majątek polskich kupców z Nerczyńska w 1910 obliczano na 160 milionów rubli w złocie, wartość jednej ze spółek inwestującej w kopalnie i huty Donbasu w tym samym roku oceniano na przeszło 400 milionów rubli w złocie, do tego majątki szlifierzy diamentów i jubilerów z Warszawy, która w początkach XX wieku zaczęła rywalizować z Amsterdamem, wymieniać można by baaardzo długo. To były niesamowite fortuny, które przepadły wraz z bolszewicką rewolucją, a których brak spowodował chroniczny brak kapitałów inwestycyjnych na jakie cierpiała II RP podczas całego swojego żywota.

 6. Kowalska Ania Odpowiedz

  Oczywiście, ze to prawda. Moja babcia i jej rodzeństwo żyli w straszliwych warunkach w Centrali. Ona i jej koleżanki do dziś wspominają nieustanny glod i biedę, jaką dziś trudno sobie wyobrazić. Ciężka praca ponad siły, zimno, pusty brzuch, opieka piecioletniej dziewczynki nad młodszym rodzeństwem, surowe kary od sfrustrowanych przybitych bieda rodzicow- taka była rzeczywistość przedwojennego dziecka czy nam się to podoba czy nie. I jednocześnie walka o zachowanie człowieczeństwa – prababcia czytając dzieciom najpiękniejsze utwory polskiego romantyzmu i dziadek ze strony ojca – sierota na wychowaniu wuja pochłonięty po kryjomu książkami Londona. Po kryjomu, bo „książka ci jeść nie da”. Do dziś pamiętam opowieść sąsiadki babci o kozie, która wyjadla jej rodzinie resztke mąki, o tym jak była wtedy głodna ona, jej mama i rodzeństwo i jak bardzo wtedy plakali. Warto aby nasze dzieci znaly taka prawdziwa historię i pamietaly o tym, ze tak naprawdę tworzą ja także zwykli prości ludzie.

 7. Anonim Odpowiedz

  Faktem jest że po wojnie światowej większość krajów miała kryzys gospodarczy nawet bogate niemcy. To co piszecie pachnie mi tutaj starą dobrą komunistyczną propagandą, jak to za sanacyjnej burżuazji ludzie głodowali natomiast wyzwoliciele zza wshodu przynieśli nam wolność itd. Była bida ale istniały instytucję które pomagały ubogim itd. Temat rzeka…

 8. europejski43 Odpowiedz

  Po wojnie znikal analfabetyzm, prawie kazdy mial prace, prawie nikt nie umieral z glodu – to wielkie plusy komuny. Niestety miusy komuny ja wykonczyly. Obecna gra polityczna jest bardzo niebezpieczna, a szkoda.

  • sysy Odpowiedz

   To jakim cudem w 1986 w wojsku miałem podwładnych którzy nie umieli przeczytać i przepisać regulaminu służby wartowniczej.
   A co do „prawie kazdy mial prace” ale nie każdy pracował, ilu udawało że pracuje.

 9. Edek Odpowiedz

  Wazne zeby Polska byla nadal katolicka. Przed wojna Kosciol pomagal biednum. A arcybiskupi byli w Sejmie. Teraz tez powinno byc.

 10. Martyna 07 Odpowiedz

  czytałam artykuł i komentarze i uważam że każdy ma prawo do swojego zdania ale nie musi przy tym obrażać innych.Artykuł mi się podoba bo lubię wiedzieć jak żyli ludzie w okresie międzywojennym podejrzewam że ci ludzie którzy nic nie robią poza narzekaniem mogliby poczytać takie artykuły to może by coś zrozumieli.Dzisiaj możemy dużo trzeba tylko chcieć.Doceńmy to co mamy zdrowie ciepło w domu jedzenie ubranie pracę mniej lub więcej płatną ale mamy .Świat jest kolorowy .Przeszłam w życiu wiele ale to co było kiedyś nie mieści się w mojej głowie chwała tym którzy umieli przeżyć w tamtych czasach

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Informujemy, że nasza strona może dostosowywać treści reklamowe do Twoich zainteresowań i preferencji. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przechowywanie plików cookies oraz podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym poprzez profilowanie przez Lubimyczytać.pl sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (61-885), ul. Półwiejska 17/15 oraz naszych zaufanych partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i innych podobnych technologiach stosowanych w serwisie przez Lubimyczytać.pl sp. z o.o. i zaufanych partnerów w celu marketingowym, obejmującym w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w tym serwisie oraz w Internecie.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w ustawieniach.

Informujemy także, że poprzez korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień prywatności w Twojej przeglądarce wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu końcowym plików cookies i innych podobnych technologii służących do dopasowywania treści marketingowych i reklam.

Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych, w tym o Twoich uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.