Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa na wyspie Alsen (14 grudnia 1658)

Stefan Czarniecki

Stefan Czarniecki

Bitwa na wyspie Alsen (14 grudnia 1658) – W listopadzie 1657 licząca 4,5 tys. żołnierzy dywizja jazdy polskiej pod dowództwem regimentarza Stefana Czarnieckiego wyruszyła na pomoc Danii, która toczyła wojnę ze Szwecją. Wojska sprzymierzone (polsko-cesarsko-brandenburskie) kierowały się na Zelandię, zdobywając po drodze inne mniejsze wyspy. Gdy 14 XII wojska sojusznicze miały lądować na wyspie Alsen, Szwedzi prawie bez walki wycofali się w stronę zamku Sondenburg.

Aby dogonić nieprzyjaciela, Czarniecki przeprawił swoją dywizję wpław przez cieśninę morską. Po opanowaniu wyspy Alsen, wojska sprzymierzone zmusiły załogę zamku Sondenburg do ewakuacji drogą morską.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Najważniejsze bitwy w trakcie potopu szwedzkiego: