Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Kłeckiem (7 maja 1656)

Bitwa pod Kłeckiem

fot.Johann Philipp Lemke Bitwa pod Kłeckiem

Bitwa pod Kłeckiem (7 maja 1656) – Podczas „potopu” armia dowodzona przez brata króla szwedzkiego ks. Adolfa Jana dogoniła wycofujące się oddziały polskie pod Kłeckiem (15 km od Gniewa). Dowódcy polscy, regimentarz Stefan Czarniecki i marszałek wielki koronny Jerzy Lubomirski, postanowili zorganizować zasadzkę i rozbić Szwedów jednoczesnym natarciem z kilku stron.

Podczas przeprawy wojsk szwedzkich przez Wełniankę chorągwie Czarnieckiego zaatakowały przeciwnika, ale wojska Lubomirskiego pozostały bierne. W rezultacie ukryte w zasadzce pułki jazdy polskiej zostały rozbite przez Szwedów. Straty polskie były dość znaczne i wynosiły ok. tysiąca ludzi.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Materiały na temat bitwy pod Kłeckiem z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:

husaria potop 1

artykuł | 27.02.2017 | Autor:

Dlaczego husaria nie obroniła nas przed szwedzkim potopem?

Jeszcze na początku XVII stulecia za jej sprawa gromiliśmy Szwedów. Pół wieku później husaria na nic nam się jednak nie przydała. Kraj padł łupem wroga, a król był zmuszony salwować się ucieczką. Dlaczego skrzydlaci rycerze nas nie ochronili?

Atak husarii na obrazie Aleksandra Orłowskiego (źródło: domena publiczna).

artykuł | 23.02.2016 | Autor:

Jak pokonać husarza? Pięć (prawie) niezawodnych sposobów

Gdy poseł angielskiego króla Karola II zobaczył po raz pierwszy polskich husarzy, nie mógł wyjść z podziwu. Zapisał w diariuszu: To wojsko jest najświetniejszą rzeczą, jaką widziano. I nie była to odosobniona opinia. Czy to znaczy, że na husarię nie było sposobu? Jak się okazuje, kilka by się znalazło.

Najważniejsze bitwy w trakcie potopu szwedzkiego: