Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Trzecia bitwa o Mińsk Litewski (7–15 października 1920)

Pułkownik Gustaw Paszkiewicz, zdjęcie z lat 20.

fot.domena publiczna Pułkownik Gustaw Paszkiewicz, zdjęcie z lat 20.

Trzecia bitwa o Mińsk Litewski, walki o Mińsk (7–15 października 1920) – w końcowej fazie wojny polsko-bolszewickiej oddziały 3 i 4 Armii, kontynuując pościg za rozbitymi w bitwie niemeńskiej sowieckimi dywizjami spływającymi w stronę Mińska Litewskiego, zajęły miasto.

Wobec zawieszenia broni na całym froncie grupa płk. Gustawa Paszkiewicza, która tego dokonała (55 i 56 pułk piechoty, 15 pułk ułanów), wycofała się na linię rozejmową. Miasto zostało po stronie sowieckiej.

Miasto zostało wcześniej zajęte przez Polaków na przełomie lipca i sierpnia 1919 i utracone w lipcu 1920 roku.

Autor hasła:

Dr hab. Zdzisław Zblewski – historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Wykładowca Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalista z zakresu dziejów Polski Ludowej i ruchów opozycyjnych tego okresu. Autor takich prac jak „Między wolną Polską a siedemnastą republiką” czy „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu”.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Ostatnie bitwy wojny polsko-bolszewickiej (wrzesień-październik 1920):