Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

„Lewactwo zabija” – w kontrowersyjnym wpisie konserwatywna partia próbowała powiązać Holokaust z lewicą

Hitler z członkami NSDAP. Wbrew temu, co twierdzą niektórzy przedstawiciele prawicy, nazistowska partia nie była lewicowa.

fot.Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de Hitler z członkami NSDAP. Wbrew temu, co twierdzą niektórzy przedstawiciele prawicy, nazistowska partia nie była lewicowa.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzonego na całym świecie 27 stycznia, wiele osób i instytucji zabrało głos, by upamiętnić miliony Żydów pomordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Wypowiedzieć się na ten temat postanowiła również amerykańska konserwatywna Partia Republikańska Hrabstwa Harris w Teksasie – i zrobiła to w najgorszy możliwy sposób.

We wpisie opublikowanym na portalu Facebook umieszczono ilustrację przedstawiającą zapaloną świecę, heksagram (czyli Gwiazdę Dawida, do której noszenia podczas wojny Niemcy zmuszali Żydów, by dodatkowo ich upokorzyć i napiętnować) oraz hasło: „Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Nigdy nie zapomnimy”. O ile sam obrazek nie wzbudzał kontrowersji, to towarzyszący mu komentarz – już tak.

„Lewactwo zabija. Ku pamięci 6 milionów Żydów zgubionych przez nazistowską nienawiść w imię narodowego socjalizmu. Nigdy nie zapomnimy” – głosiła notatka, obecnie już usunięta z fanpage’a Partii Republikańskiej Hrabstwa Harris. Jak skomentował użytkownik portalu John Chappelle, który nagłośnił całą sprawę: „«Porywanie» Holokaustu i wykorzystywanie go do celów politycznych jest obrzydliwe”.

Nie jest to pierwszy przypadek podejmowania prób upolitycznienia tej zbrodni – już kilka lat temu różni przedstawiciele ugrupowań konserwatywnych (między innymi wyrażający skrajnie prawicowe poglądy komentator polityczny Dinesh D’Souza) szukali powiązań między nazistami a lewicą, argumentując, że partia Hitlera miała charakter socjalistyczny (na co wskazuje – ich zdaniem– sama nazwa NSDAP, Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników) – a więc lewicowy.

Na kontrowersyjny post (screen powyżej) zwrócił uwagę użytkownik Facebooka John Chappelle.

fot.John Chappelle/Facebook Na kontrowersyjny post (screen powyżej) zwrócił uwagę użytkownik Facebooka John Chappelle.

Historycy są jednak zgodni, że skrajnie nacjonalistyczne, faszystowskie poglądy Hitlera i jego zwolenników plasowały ich raczej po stronie prawicy. „Holokaust zrodził się z niczego innego, tylko z nienawiści do Żydów. Twierdzenie, że polityczne «lewactwo» doprowadziło do śmierci milionów ludzi podczas Holokaustu jest dziwaczne i fałszywe” – komentuje Jonathan Greenblatt, wnuk jednego z ocalałych, przewodniczący Ligi Przeciwko Zniesławieniu, amerykańskiej organizacji zwalczającej uprzedzenia wobec Żydów.

„Występujące w początkowej wersji niedorzeczne sformułowanie «lewactwo zabija» miało na celu jedynie przypomnienie o niebezpieczeństwach związanych z socjalizmem we wszystkich formach. Post nie był antysemicki” – bronił notatki Paul Simpson stojący na czele Partii Republikańskiej Hrabstwa Harris. Post na Facebooku – zanim został ostatecznie usunięty – edytowano, wycinając kontrowersyjny fragment o powiązaniach między Holokaustem a lewicą. W końcu jednak zniknął, co może być związane z groźbami śmierci, które podobno zaczęto wysyłać do biura partii.

O powiązaniach wywodzących się z socjalizmu komunistów rosyjskich z Holokaustem mówił swego czasu również były minister Antoni Macierewicz. Obwiniał on ZSRR za rozpętanie wojny i obarczył go odpowiedzialnością za wszystkie popełnione w jej trakcie zbrodnie – w tym również mordowanie ludności żydowskiej.

Źródła informacji:

  1. Amy B. Wang, Texas Republicans criticized for their Holocaust Remembrance Day message: ‘Leftism kills’The Washington Post (dostęp: 1.02.2019).
  2. Texas Republicans criticized for their Holocaust Remembrance Day message: ‘Leftism kills’History News Network (dostęp: 1.02.2019).

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.