Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Ilu Żydów zginęło podczas Holokaustu? Nowe szacunki mówią o 15 tysiącach ofiar dziennie w szczytowym momencie

Kobiety wsiadające do wagonu na warszawskim Umschlagplatzu, sierpień 1942 roku.

fot.domena publiczna Kobiety wsiadające do wagonu na warszawskim Umschlagplatzu, sierpień 1942 roku.

Uwzględniając nieanalizowane dotąd dane, biomatematyk z Uniwersytetu w Tel Avivie zrewidował dotychczasowe szacunki liczby ofiar akcji Reinhardt. Wyniki, które otrzymał są zatrważające. Według jego wyliczeń od sierpnia do października 1942 roku Niemcy mordowali po 15 tysięcy Żydów dziennie.

Akcja zagłady Żydów pod kryptonimem Reinhardt, prowadzona przez Niemców od marca 1942 do listopada 1943 roku na terenie Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego, w ramach tak zwanego ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, była jedną z najmroczniejszych kart historii II wojny światowej. W czasie tych kilkunastu miesięcy naziści wymordowali nawet ponad 1,8 miliona Żydów – w większości obywateli II RP.

Z najnowszych wyliczeń profesora Lewiego Stone’a z Uniwerstytetu w Tel Avivie wynika, że ofiar mogło być nawet więcej, a mordowanie prowadzono na niespotykaną nigdy wcześniej ani później skalę. Do takich wniosków naukowiec doszedł, analizując dane dotyczące ruchu kolejowego w trzech kluczowych dla akcji Reinhardt obozach koncentracyjnych: w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Co więcej, uzyskane przez biomatematyka wyniki rzucają nowe światło na dynamikę niemieckich zbrodni popełnionych w ramach Holokaustu.

Kierownikiem akcji Reinhardt był SS-Brigadeführer Odilo Globocnik.

fot.Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de Kierownikiem akcji Reinhardt był SS-Brigadeführer Odilo Globocnik.

„Mimo że Holokaust pod względem historycznym jest jednym z najlepiej udokumentowanych aktów ludobójstwa, istnieje zaskakująco mało danych ilościowych na ten temat” – tłumaczy autor badania. – „Z uwagi na fakt, że naziści zniszczyli wiele dowodów tej masakry, istotne jest, by starać się ujawnić, co naprawdę wtedy zaszło” – dodaje.

Według szacunków profesora Stone’a tylko w ciągu stu dni w okresie od sierpnia do października 1942 roku Niemcy wymordowali 1,47 miliona Żydów. Do takiego natężenia zbrodni nie dochodziło nawet podczas ludobójstwa w Rwandzie, dotychczas uważanego za najbardziej krwawe (według obliczeń w szczytowym momencie miesięcznie ginęło tam 243 300 ofiar).

reklama

Do tej pory uważano, że wskaźnik zabójstw (tak zwany kill rate) w czasie trwania Holokaustu był do pięciu razy niższy niż podczas ludobójstwa w Rwandzie, jednak z analiz izraelskiego naukowca wynika, że w kluczowym okresie akcji Reinhardt liczba ofiar nazistów sięgała nawet pół miliona na miesiąc.

Holokaust często stanowi punkt odniesienia dla badaczy analizujących współczesne akty ludobójstwa – wyjaśnia profesor Stone. Stąd ilościowe spojrzenie na tę zbrodnię jest niezbędne dla zrozumienia, na ile prowadzone w ciągu ostatniego ćwierćwiecza operacje mordowania na dużą skalę (między innymi w Bośni, Rwandzie, Darfurze czy Syrii) są podobne, a w jakim stopniu różnią się od Zagłady dokonanej przez nazistów podczas II wojny światowej.

Operacja Reinhardt została przeprowadzona nie tylko z myślą o rasowej czystości, ale także o przejęciu bogactwa ofiar. O tym, jak dokładnie ją przeprowadzano pisaliśmy szerzej TUTAJ.

Źródła informacji:

  1. P. Dockrill, Enormous ‚Pulse of Death’ in The Holocaust Was Far Worse Than We Feared, New Study Finds, Science Alert (dostęp: 5.01.2018).
  2. L. Stone, Quantifying the Holocaust: Hyperintense kill rates during the Nazi genocide, Science Advances (dostęp: 5.01.2018).

reklama

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.