Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Wezwania do „walki z żydostwem” pod murami Auschwitz w rocznicę wyzwolenia obozu. Prokuratura wszczyna śledztwo

Brama wejściowa do obozu Auschwitz (fot. Andrea Tosatto, lic. CC BY 2.0)

fot.Andrea Tosatto, lic. CC BY 2.0 Brama wejściowa do obozu Auschwitz (fot. Andrea Tosatto, lic. CC BY 2.0)

„Czas walczyć z żydostwem i uwolnić od niego Polskę!”. Takie słowa padły na ulicach Oświęcimia z ust człowieka, który ma na koncie wyrok za spalenie kukły Żyda. Działo się to w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Prokuratura w Oświęcimiu właśnie wszczęła śledztwo w tej sprawie.

27. stycznia przypada rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Tego dnia obchodzimy też Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym roku na obchody 74. rocznicy wyzwolenia obozu przyjechało kilkudziesięciu ocalałych, byłych więźniów obozu. Jak możemy przeczytać w materiale opublikowanym na stronie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda, a na miejscu obecni byli premier, wicepremier, przedstawiciele władz państwowych, goście z Niemiec, dyplomaci, ambasadorowie, władze regionalne, duchowieństwo oraz pracownicy muzeów i miejsc pamięci.

Wszyscy zebrali się z zamiarem godnego uczczenia ogromnej liczby ofiar wielu narodowości, które straciły życie w tym miejscu. Poza oficjalnymi przemówieniami odbyła się także druga uroczystość – pod Pomnikiem Ofiar Obozu na terenie dawnego Auschwitz II Birkenau rabini oraz duchowni chrześcijańscy razem odmówili modlitwy. Uczestnicy ceremonii zapalili przy pomniku znicze na znak upamiętnienia ofiar.

Antysemityzm pod flagą biało-czerwoną?

Ten sam dzień na swoje wystąpienie wybrali także skrajni nacjonaliści pod wodzą Piotra Rybaka, który – jak donosi tvn24.pl – twierdził, że polscy patrioci, narodowcy i nacjonaliści upominają się o najwyższe wartości: Boga, Honor, Ojczyznę. Manifestanci przeszli od dworca kolejowego w Oświęcimiu do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Mieli ze sobą wieńce, polskie flagi i transparenty. Według oficjalnych informacji zgromadzenie chciało upamiętnić polskie ofiary niemieckiego obozu śmierci. Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez „Wyborczą”:

Na miejsce zbiórki narodowcy przyjechali z biało-czerwonymi flagami na drzewcach, w kibicowskich szalikach na szyjach i z opaskami Polski Walczącej na przedramionach.

Początkowo marsz na prośbę organizatorów szedł w ciszy, jednak w pewnym momencie Piotr Rybak, o którym po raz pierwszy zrobiło się głośno, gdy w 2015 roku spalił na wrocławskim rynku kukłę Żyda (za co został skazany prawomocnym wyrokiem sądu) wziął do ręki mikrofon i wygłosił krótkie przemówienie:

Trzeba było 74 lata żeby w końcu upomnieć się o pamięć narodu polskiego, o pamięć poległych za wolność naszej Ojczyzny. Czas powstać z kolan i powiedzieć tym najeźdźcom żydowskim dosyć tego wszystkiego! My jesteśmy panami w tym kraju! To jest nasza Ojczyzna! Dlatego kochani rodacy to jest początek walki o polskość w Polsce. Zobaczcie, to jest naród. A gdzie jesteś ci rządzący? Gdzie są senatorowie? Gdzie są posłowie? Pilnują swojego koryta. Bo to nie jest polityczne, bo nie można pokazać się z narodem i z tą flagą biało-czerwoną.

Manifestację narodowców zabezpieczała policja. Dziś rano materiał wideo po analizach z ich przemarszu przekazała ona prokuraturze. Prokurator Mariusz Słomka, zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu, powiedział „Wyborczej”:

Jesteśmy już po wstępnej analizie tych nagrań. Dały one podstawy do uznania, że niektóre wypowiedzi uczestników tego przemarszu mogą wyczerpywać znamiona mowy nienawiści. Dlatego w tej sprawie wszczęliśmy właśnie postępowanie pod kątem nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych czy rasowych.

Tweet Joachmia Brudzińskiego w sprawie marszu nacjonalistów.

Tweet Joachmia Brudzińskiego w sprawie marszu nacjonalistów.

Wczoraj szef Resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji, poseł PiS Joachim Brudziński, całą sprawę zbagatelizował. Na Twitterze nazwał uczestników marszu nacjonalistów zdrowo szurniętymi głupkami.

Sprawę skomentowała także profesor Aleksandra Leliwa-Kopystyńska, przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holokaustu”, która sama jest jedną z ocalałych. Jak powiedziała serwisowi „natemat.pl”:

To są hasła takie jak u Hitlera. Pozwalanie na takie ekscesy, dopuszczanie do nich, to jest jak gdyby kalka z tego, co się działo w Niemczej w latach 30. Jak tak można… W Polsce jest bardzo duży antysemityzm. Takich ludzi coraz częściej dopuszcza się do głosu. Mam na myśli to, że władza przechodzi obok tego obojętnie, udając, że nie widzi. To napuszczanie społeczeństwa […].

Źródła informacji:

 1. „Czas uwolnić Polskę od żydostwa”. Piotr Rybak i narodowcy przeszli pod bramę Auschwitz, newsweek.com [dostęp 28.01.2018].
 2. Jest śledztwo ws. marszu Rybaka i nacjonalistów w Oświęcimiu. „Nawoływanie do nienawiści”, wyborcza.pl [dostęp 28.01.2018].
 3. Marsz narodowców w Oświęcimiu, na czele Piotr Rybak. Brudziński: zdrowo szurnięci, www.tvn24.pl [dostęp 28.01.2018].
 4. Słowa nienawiści zatruwają wyobraźnię i otępiają sumienia. 74. rocznica wyzwolenia Auschwitz, auschwitz.org [dostęp 28.01.2018].

Komentarze (8)

 1. Charlie Odpowiedz

  zawsze jak na temacie jest Izrael, Żydzi to pierwsza myśl jaka mi przychodzi do głowy to tragedia palestyńskiej Gazy.

 2. Anonim Odpowiedz

  O jakim antysemityzmie mowi pani profesor ? To ze jeden czlowiek dolaczyl do grupy ktora przyjechala tam uczcic swoich bliskich to robi sie z tego rejwach nawet w niemieckiej prasie ? Rybak to taki sam showman z parciem na popularnosc jak Miedlar . Spoleczenstwo samo ich marginalizuje . Wiec te histeryczne wrzaski zewszad o faszyzmie i nacjonalizmie wydaja sie byc mocno podejrzane. To jest zbyt przerysowane !

 3. Leopatriot Odpowiedz

  Ze strony zydowskiej są ciągłe akcje antypolskie i jest OK . Ze strony polskiej jakiś iberpatriota z parciem na szkło, zebrał w prawie 40milionowym kraju grupke 50 osób , z czego kilku krzykneło hasła podobne do tych żydowskich nt. Polski i zrobił się wielki szum , ponowne szczucie jednego narodu na drugi . Poza tym jest to portal zajmujący się historią , czy druga GW ????

 4. Anonim Odpowiedz

  A CZY TAKIE NA SILE SZUKANIE WIN WYSZUKIWANIE NIE PZEMYSLANE WYPOWIEDZI LUDZI CO BYLI UPAMIETNIC RODZINY Z FLAGAMI POLSKI CO KAZANO IM ROZKOMPLETOWAC OD DRZEWCA ABY DUMNIE NIE POWIEWALY JAK MIALY PRAWO WYSOKO NA MASZTACH TYLKO JEDNEGO NARODU SZEREG FLAG NIEBIESKO BIALYCH LOPOTACI TRZYMANIE POLSKICH RODZIN Z DALA ODGRODZONYCH OD UROCZYSTOSCI ORAZ NAZWANIE ICH SZURNIETYMI GLUPKAMI TO JAK MOZNA NAZWAC CZY NIE JEST TO DYSKRYMINACJA UBLIRZANIE CZY ANTY POLONIZM A WLASNIE CI LUDZIE PRZEZ MINISTRA NAZWANI GLUPKAMI GLOSOWALI NA NIEGO I TEN ZAD I SA CZESCIA PODATNIKOW UTRZYMUJACYCH MINISTRWW I ZADZACYCH

 5. Witold Wilgusiak Odpowiedz

  widze,ze hece oswiecimskie wywoluja sami zydzi. komu sluzy separowaniu polakow od uroczystosci majacych tam miejsce,nawet bylych polskich wiezniow,zacieranie pamieci o pileckim i jego bezprzykladnym,szlachetnym czynie. dlaczego nie tepi sie antypolskich wystapien,ze strony zydow i czesto ,bezszczeszczenia przez nich tego miejsca. kto przyzwala na szczanie pod pomnikiem,tego,tak waznego miejsca dla obu narodow?! w czyim interesie lezy odpedzanie polakow i frymarczeniem przez zydostwo,tym swietym miejscem?! wreszcie kto zajmie sie holokaustem palestynczykow i dzialaniami na wzgorzach golan. czym rozni sie mur getta w warszawie od plotu w israelu? wreszcie,kiedy opamietaja sie obydwie strony w utrzymywaniu stalego napiecia i nienawisci? ps. rotmistrz witold pilecki,winien byc glowna postacia w zydowskiej pamieci narodowej i historii zydow,drugiego tysiaclecia! hanba!

 6. Anonim Odpowiedz

  Gdzie jest prawo do wolnego słowa. KAŻDA DYKTATURA ZACZYNA SIĘ OD MANIPULOWANIA PRAWEM I ZAKAZEM WYRAŻANIA PROTESTU DRUGIEJ STRONY, OBRAŻANIA I POGARDY DLA ODMIENNIE MYŚLĄCYCH. Dokąd zmierzasz Polsko, że nie pozwalasz demonstrować różnych poglądów, które tobie się nie podobają. WOLNE SŁOWO, TO PODSTAWA WOLNOŚCI, czy to się komu podoba czy nie. WOLNE SŁOWO!!!!!!!!!!!!!!!!! to jest prawo każdego.

  • Anonim Odpowiedz

   Święta racja, najważniejsze jest jasne i rozumne myślenie. Nie dajmy się wkręcać, w mowę nienawiści, jest to pierwszy krok, do ograniczenia naszej wolności i pierwszy krok do cenzury.

 7. leszczyn Odpowiedz

  W Słupcy, w województwie wielkopolskim przebywał z nazwiska, z rodziny kierowcy Hitlera. Straszył młodzież niemieckojęzycznymi. W Słupcy są także nazwiska nazistów, trochę zmienione.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.