Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

UNESCO sklasyfikowało dokumentację z procesów norymberskich jako część „Pamięci Świata”

Procesy norymberskie (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Procesy norymberskie (fot. domena publiczna)

Dokumentacja z procesów norymberskich została uznana za wspólne dziedzictwo ludzkości. Jak podkreśla minister spraw zagranicznych Niemiec, Heiko Maas, procesy utorowały niemieckiemu społeczeństwu drogę do spojrzenia na rolę swoich współobywateli jako uczestników zbrodni.  

Pamięć Świata to międzynarodowy projekt UNESCO, zapoczątkowany w 1992 roku. Jego celem jest działalność na rzecz zachowania, ratowania i udostępniania dokumentów (rękopisów, druków, inskrypcji, dokumentów audiowizualnych) posiadających globalne znaczenie historyczne lub cywilizacyjne. W ramach tego projektu tworzona jest od 1997 roku lista, na którą wpisywane są kolejne obiekty.

Teraz znalazły się na niej także dokumenty pozostałe z procesów norymberskich. Materiał składa się z 454 tomów akt, przechowywanych w archiwach państwowych Hesji. Zawierają one między innymi 430 godzin nagrań ze świadectw 319 osób, w tym 181 osób, które przeżyły Auschwitz-Birkenau, a także 80 członków obozowego personelu, SS i policji. Bezcenne archiwalia dokumentują zbrodnie Trzeciej Rzeszy i ogrom bestialstwa osób jej służących.

Procesy norymberskie to postępowania prowadzone w latach 1945-1949 przeciwko głównym zbrodniarzom III Rzeszy przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze oraz przed amerykańskimi sądami wojskowymi.

O konieczności ich wszczęcia zadecydowano w czasie spotkań wielkiej trójki (Stalina, Roosevelta i Churchilla). Stanowiły one precedens prawny, ponieważ po raz pierwszy pociągnięto przywódców państw do odpowiedzialności za międzynarodowe zbrodnie. Co ciekawe, na miejsce rozpraw wybrano Norymbergę, która była miejscem zjazdów NSDAP.

Źródła informacji:

  1. Auschwitz trial documents added to UNESCO world memory register, irishlegal.com.
  2. Auschwitz trial files classed UNESCO heritage, dailysabah.com/

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.