Bitwa pod Komarowem, Komarów (31 sierpnia 1920) – bitwa stoczona w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.
Wezwana ponaglającymi rozkazami dowódcy Armii Czerwonej Siergieja Kamieniewa „Konarmia” Siemiona Budionnego (ok. 5 tys. szabel) pędziła spod Lwowa w kierunku Warszawy dla wsparcia wojsk Michaiła Tuchaczewskiego i umożliwienia im odzyskania inicjatywy operacyjnej. Odparta pod Zamościem, została zagrożona okrążeniem i musiała otworzyć sobie drogę odwrotu. W tej sytuacji w pobliżu wsi Komarów (występującej też pod nazwą Komorów, pow. zamojski) doszło do bitwy kawaleryjskiej między 2 dywizjami „czerwonych kozaków” Budionnego a polskimi pułkami ułanów i szwoleżerów z 2 dywizji jazdy płk. Juliusza Rómmla.
Toczona przez cały dzień na znacznej przestrzeni i słabo tylko koordynowana z obu stron, mająca skutkiem tego postać szeregu mniejszych starć, szarż, ucieczek i pościgów, zakończyła się taktycznym sukcesem polskiej jazdy. „Konarmia”, której marsz ku Warszawie był i tak spóźniony, cofnęła się na Wołyń.
Starcie pod Komarowem, choć z pewnością nie najważniejsze w wojnie polsko-bolszewickiej, stanowiło jej najbardziej malowniczy epizod. Była to równocześnie ostatnia wielka bitwa kawaleryjska w dziejach wojskowości.
Autor hasła:
Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.
Materiały portalu CiekawostkiHistoryczne.pl poświęcone bitwie pod Komarowem (1920):
artykuł | 26.08.2024 | Autor:
Przebieg wojny polsko-bolszewickiej krok po kroku [KALENDARIUM]
Ledwie Polska wróciła na mapy Europy po okresie zaborów, a jej niepodległość znów była zagrożona. Jak przebiegała wojna polsko-bolszewicka w latach 1919–1921?
artykuł | 09.07.2018 | Autor:
Bitwa pod Komarowem. Największe starcie polskiej kawalerii w XX wieku
Mimo zwycięstwa nad bolszewikami, odniesionego w bitwie warszawskiej, na froncie południowym walka wciąż trwała. Moment zwrotny naszedł 31 sierpnia 1920 roku, kiedy pod Komarowem starło się około ośmiu tysięcy kawalerzystów. Jak garstce Polaków udało się pokonać siejącą postrach Armię Konną Siemiona Budionnego?
Wybrane bitwy ostatniej fazy wojny polsko-bolszewickiej. Starcia z sierpnia i września 1920 roku:
-
Bitwa pod Ostrowią Mazowiecką (19–25 sierpnia 1920)
-
Bitwa o Mławę (20–22 sierpnia 1920)
-
Bitwa białostocka (20–23 sierpnia 1920)
-
Bitwa nad Orlanką (28 lipca–2 sierpnia 1920)
-
Obrona twierdzy brzeskiej (28 lipca–2 sierpnia 1920)
-
Obrona Łomży (29 lipca–3 sierpnia 1920)
-
Bitwa pod Brodami i Beresteczkiem (29 lipca–4 sierpnia 1920)
-
Bitwa pod Komarowem, Komarów (31 sierpnia 1920)
-
Druga bitwa pod Hrubieszowem (2-7 września 1920)
-
Bitwa o Suwałki (2–7 września 1920)
-
Bitwa nad Dniestrem (14–16 września 1920)
-
Bitwa pod Dydiatynem (16 września 1920)