Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Kleczewem (10 czerwca 1863)

Armat używano już w trakcie powstania listopadowego. Na ilustracji obraz J. Rosena „Bitwa pod Stoczkiem”

fot.Jan Rosen/ domena publiczna Armat używano już w trakcie powstania listopadowego. Na ilustracji obraz J. Rosena „Bitwa pod Stoczkiem”

Bitwa pod Kleczewem, Kleczew (10 czerwca 1863) – bitwa pomiędzy oddziałami polskimi a wojskami rosyjskimi podczas powstania styczniowego.

Partie Edmunda Calliera i Wincentego Raczkowskiego, wymykające się przeważającym siłom Rosjan (12 rot piechoty i 7 armat), zajęły pozycję obronną na lesistym wzgórzu (powiat koniński). W trwającym do zmroku boju powstańcy utrzymali pozycje, skutecznie stawiając czoło kolejnym natarciom rosyjskich oddziałów. W nocy wycofali się w porządku w głąb lasów.

Autor hasła:

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Powstanie styczniowe. Bitwy w czerwcu 1863 roku: