Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Arnhem (21–26 września 1944)

Lądowanie spadochroniarzy brytyjskich w okolicach Arnhem.

fot.domena publiczna Lądowanie spadochroniarzy brytyjskich w okolicach Arnhem.

Bitwa pod Arnhem (21–26 września 1944) – bitwa stoczona w trakcie operacji „Market Garden” na terenie Holandii.

17 września rozpoczęła się anglo-amerykańska operacja desantowa (kryptonim „Market Garden”), której celem było uchwycenie przez sprzymierzonych mostów na Mozie, Waalu oraz dolnym Renie, okrążenie wojsk niemieckich, broniących się na terenie Holandii oraz stworzenie bazy wypadowej w głąb Niemiec. Od 21 września w operacji tej brała udział część (1067 żołnierzy) 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej (dowódca – generał brygady Stanisław Sosabowski) podporządkowanej brytyjskiej 1 Dywizji Powietrznodesantowej (dowódca – generał Robert Urquhart), której zadaniem było opanowanie mostów na rzece Lek (dolny Ren) w holenderskiej miejscowości Arnhem.

Oddziały polskie zostały zrzucone na wschód od miejscowości Driel na lewym brzegu Renu. Ich zadaniem było dotarcie z pomocą do broniących się na prawym brzegu rzeki, w rejonie miejscowości Oosterbeek, pozostałych oddziałów 1 Dywizji Powietrznodesantowej, atakowanych przez II Korpus Pancerny SS. Po nieudanej próbie przeprawy przez Ren w nocy z 21 na 22 września w miejscowości Heveadorp Brygada skierowała się ku Driel, zdobyła to miasto i przeszła do obrony. Drugą próbę przeprawy podjęto w nocy z 22 na 23 września. Udało się wówczas przerzucić zaledwie 56 żołnierzy. Bardziej owocna okazała się trzecia operacja, w nocy z 23 na 24 września. Pod silnym ogniem nieprzyjaciela zdołano przetransportować 256 żołnierzy z III batalionu (1/4 stanu Brygady), następnie jednak akcję przerwano ze względu na duże straty własne oraz utratę łodzi desantowych, zniszczonych przez artylerię niemiecką. Dołączone do głównych sił 1 Dywizji Powietrznodesantowej pododdziały polskie uczestniczyły następnie w obronie północno- wschodniej części przyczółka.

W obliczu klęski operacji pod Arnhem resztki III batalionu wycofały się na rozkaz Brytyjczyków na południowy brzeg Renu w nocy z 25 na 26 września. Straty 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej wyniosły ok. 740 żołnierzy (blisko 34% stanu osobowego).

Autor hasła:

Dr hab. Zdzisław Zblewski – historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Wykładowca Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalista z zakresu dziejów Polski Ludowej i ruchów opozycyjnych tego okresu. Autor takich prac jak „Między wolną Polską a siedemnastą republiką” czy „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu”.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Nasze publikacje o bitwie pod Arnhem (1944):

Montgomery był kreowanych przez Brytyjczyków na wielkiego wodza. Ale czy słusznie?

Druga wojna światowa | 18.12.2018 | Autor:

Megaloman, przez innych generałów nazywany „żałosnym pierdołą”. Jak bardzo złym dowódcą był Bernard L. Montgomery?

Z największym rywalem łączyły go megalomania i ambicja. Wychwalali się wzajemnie, by ich własne wiktorie nabrały większego blasku. Ile jednak jest słuszności w świetlistych ocenach brytyjskiego marszałka?

Anglicy chcieli zrobić ze Stanisława Sosabowskiego kozła ofiarnego.

Druga wojna światowa | 04.12.2018 | Autor:

Anglicy zrobili z niego kozła ofiarnego. Dlaczego generała Sosabowskiego obarczono winą za fiasko operacji „Market Garden”?

Lądowanie aliantów pod Arnhem miało skrócić wojnę. Niestety, operacja „Market Garden” skończyła się kompletną klapą. Odpowiedzialni za jej zaplanowanie i przeprowadzenie dowódcy popełnili szereg błędów. Jednak gdy przyszło co do czego, winą obarczono generała Stanisława Sosabowskiego. Dlaczego?

Dlaczego operacja Market Garden zakończyła się porażką? Na zdjęciu amerykańscy spadochroniarze ze 101 Dywizji Powietrznodesantowej.

Druga wojna światowa | 26.11.2018 | Autor:

Dlaczego operacja „Market Garden” zakończyła się tak spektakularną, kompromitującą klęską?

Alianci myśleli, że odniosą miażdżące zwycięstwo. Przygotowana z ogromnym rozmachem operacja „Market Garden” miała pogrążyć Niemców i przyspieszyć zakończenie wojny w Europie. Tymczasem walki pod Arnhem do dzisiaj są uznawane za jedną z największych klęsk antyhitlerowskiej koalicji. Co…

Polskie bitwy na froncie zachodnim po lądowaniu w Normandii: