Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

24 września. W 1922 roku odbyły się pierwsze wybory do Sejmu Śląskiego

Najważniejsze rocznice

Sejm Śląski I kadencji obradował w latach 1922-1929. Budowę jego siedziby ukończono dopiero pod koniec tego okresu.

fot.Lestat (Jan Mehlich)/CC BY-SA 2.5 Sejm Śląski I kadencji obradował w latach 1922-1929. Budowę jego siedziby ukończono dopiero pod koniec tego okresu.

24 września 1922 roku odbyły się pierwsze wybory do Sejmu Śląskiego. Organ wyłoniony w ich wyniku obradował do 1929 roku.

Województwo śląskie było jedyną jednostką administracyjną w II Rzeczpospolitej, która cieszyła się pewną autonomią. Została ona przyznana dzielnicy przez Statut Organiczny Województwa Śląskiego z 15 lipca 1920 roku. Obliczony na to, by zachęcić niezdecydowanych mieszkańców regionu do opowiedzenia się w zaplanowanym na 1921 rok plebiscycie po stronie Polski, zakreślał on dość szerokie kompetencje lokalnego samorządu i powoływał 48-osobowy Sejm.

Pierwsze wybory zorganizowano już po podziale dzielnicy między Polskę i Niemcy. Linię graniczną ustalono w październiku 1921 roku, a uroczystości przyłączenia przyznanej II Rzeczpospolitej części Śląska odbyły się 16 sierpnia 1922 roku. Już wcześniej, 29 lipca 1922 roku, dekret Naczelnika Państwa ustalił termin wyborów na 24 września.

Wybory wygrał Blok Narodowy, obejmujący partie Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej. Zdobył on około jednej trzeciej głosów i 18 mandatów poselskich. Na drugim miejscu uplasował się PPS z 17 % głosów, które przełożyły się na 8 mandatów. 7 miejsc zdobyła Narodowa Partia Robotnicza, 14 – partie niemieckie (Deutsche Partei, Katolische Volkspartei i socjaliści). W sejmie zasiadł również jeden poseł PSL „Piast”.