Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

21 września. W 1780 roku zdrajca Benedict Arnold przekazał Brytyjczykom plany West Point

Najważniejsze rocznice

Benedict Arnold stał się dla Amerykanów symbolem narodowego zdrajcy.

fot.Thomas Hart/domena publiczna Benedict Arnold stał się dla Amerykanów symbolem narodowego zdrajcy.

21 września 1780 roku generał armii amerykańskiej Benedict Arnold przekazał Brytyjczykom plany West Point. Do dzisiaj jest uważany za jednego z największych zdrajców w historii USA.

Arnold przejął dowództwo nad twierdzą West Point w sierpniu 1780 roku. Do tego momentu cieszył się powszechnym poważaniem, a prezydent Jerzy Waszyngton obdarzał go pełnym zaufaniem. W czasie trwania wojny o niepodległość USA wyróżniał się walecznością. Brał udział między innymi w inwazji na brytyjską Kanadę i w bitwie pod Saratogą. Mimo zasług wciąż pomijano go jednak przy awansach, a rozrzutny tryb życia sprawiał, że generał coraz bardziej potrzebował pieniędzy.

W lecie 1780 roku wojskowy uznał, że przejście na stronę Brytyjczyków rozwiąże jego problemy. Zgodnie z wynegocjowanym przez niego układem za przekazanie planów West Point miał otrzymać 20 tysięcy funtów. Ostatecznie 21 września 1781 roku dokumenty trafiły w ręce brytyjskiego majora Johna André. Niestety już kilka dni później wpadł on w ręce Amerykanów, a zdrada Arnolda wyszła na jaw. Ten zdążył jednak w ostatniej chwili zbiec do Wielkiej Brytanii. Brał później udział w działaniach wojennych po stronie Brytyjczyków.

W liście, opublikowanym 7 października 1780 roku w Nowym Jorku, generał próbował uzasadnić swoje działania. Atakował tyranię Kongresu Kontynentalnego i sprzeciwiał się sojuszowi Amerykanów z katolicką Francją, opowiadając się za powrotem na łono imperium brytyjskiego.