Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

22 października. W 1947 roku wybuchła wojna o Kaszmir

Najważniejsze rocznice

Indyjskie wojska trafiły do Kaszmiru po tym, jak maharadża Hari Singh ogłosił akcesję do państwa indyjskiego.

fot.domena publiczna Indyjskie wojska trafiły do Kaszmiru po tym, jak maharadża Hari Singh ogłosił akcesję do państwa indyjskiego.

22 października 1947 roku wybuchła wojna o Kaszmir. Był to pierwszy z czterech konfliktów między Indiami i Pakistanem o sporny region.

Konflikt rozpoczął się wkrótce po podziale Indii Brytyjskich na dwa niezależne państwa: Pakistan, który ogłosił niepodległość 14 sierpnia 1947 roku, oraz Indie, które zadeklarowały niezależność dzień później. Terytoria między nimi dzielono według klucza religijnego. Sporne stany Dżammu i Kaszmir stanowiły mieszankę kulturowo-religijną. Ich władca, maharadża Hari Singh, zwlekał z decyzją, do którego z nowo powstałych państw powinien przystąpić.

Wojnę rozpoczęły wspierane przez Pakistan plemiona pasztuńskie, które 22 października wkroczyły do Kaszmiru. W następstwie tego aktu agresji Hari Singh ogłosił 26 października przystąpienie jego państwa do Indii. Wkrótce metropolia przysłała na terytorium swoje wojska. Od 1948 roku w konflikt zaangażowały się także bezpośrednio oddziały pakistańskie.

W ciągu ponad roku zmagań żadnej ze stron nie udało się zyskać wyraźnej przewagi, choć Indiom udało się utrzymać kontrolę nad około dwiema trzecimi spornych terenów. Front ustabilizował się na tak zwanej linii kontrolnej, która stanowi de facto granicę między państwami. Zawieszenie broni nastąpiło w nocy z 31 grudnia 1948 roku na 1 stycznia 1949 roku. Względny spokój w regionie utrzymał się do 1965 roku, kiedy wybuchła druga wojna o Kaszmir.