Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

26 października. W 1640 roku skończyła się druga wojna biskupia

Najważniejsze rocznice

Szkoci w 1638 roku uchwalili Narodowe Przymierze, sprzeciwiając się nowinkom liturgicznym narzucanym przez Anglię.

fot.William Allan/domena publiczna Szkoci w 1638 roku uchwalili Narodowe Przymierze, sprzeciwiając się nowinkom liturgicznym narzucanym przez Anglię.

26 października 1640 roku w Ripon podpisano traktat kończący II wojnę biskupią. Niekorzystne dla Anglii rozwiązanie konfliktu o zwierzchnictwo nad szkockim kościołem było jednym z wydarzeń prowadzących do serii wojen domowych na Wyspach Brytyjskich.

Dwie wojny biskupie, toczące się w 1639 i 1640 roku, były konsekwencją podjętej przez króla Anglii, Karola I Stuarta próby narzucenia jednolitego ustroju kościołom angielskiemu i szkockiemu. Monarcha optował za hierarchicznym systemem, w którym dużą rolę odgrywaliby biskupi. Szkoci byli przywiązani do kościoła prezbiteriańskiego, bez hierarchów wyższego stopnia.

Zbrojny konflikt zakończył się dwukrotnie zwycięstwem Szkocji, co znalazło odzwierciedlenie w podpisanym w Ripon układzie. Na jego mocy Anglia zrzekła się na rzecz triumfatorów dwóch hrabstw, Northampton i Durham. W rękach Szkotów pozostało też Newcastle, a Karol obiecał płacić im dziennie 850 funtów, przeznaczonych na utrzymanie szkockiej armii.

Aby uzyskać potrzebne pieniądze, król zwołał w 1640 roku parlament, który przeszedł do historii jako Długi Parlament. Zgromadzenie szybko popadło konflikt z monarchą, którego ostro krytykowano. Spór ten doprowadził do wybuchu wojny domowej w Anglii w 1642 roku.