Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy Peru zamknie Machu Picchu dla turystów?

Machu Picchu (fot. Diego Delso, lic. CC BY-SA 4.0)

fot.Diego Delso, lic. CC BY-SA 4.0 Machu Picchu (fot. Diego Delso, lic. CC BY-SA 4.0)

Machu Picchu to najlepiej zachowane inkaskie miasto. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych Ameryki Południowej. 7 lipca 2007 roku obiekt ogłoszony został jednym z nowych siedmiu cudów świata. Czy teraz zostanie zamknięty dla zwiedzających?

Jak podaje „Archaeology News Network”, każdego dnia zbudowane w drugiej połowie XV wieku miasto zadeptuje około sześciu tysięcy turystów. Peruwiańskie władze w celu zachowania tego niezwykłego zabytku zdecydowały się ograniczyć ruch na jego terenie. W dniach 1528 maja w Świątyni Słońca, Świątyni Kondora i najwyżej położonym obserwatorium astronomicznym Intihuatana turyści będą mogli przebywać tylko trzy godziny dziennie.

W tym czasie w obiekcie wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO będą prowadzone prace konserwatorskie. Jak zauważają osoby opiekujące się Machu Picchu, w ruinach inkaskiego miasta coraz bardziej widoczne są ślady zniszczeń spowodowane przez dużą ilość zwiedzających. Peruwiańskie władze mają zamiar zbadać wpływ ruchu turystycznego na stan obiektu i na podstawie tych obserwacji wydać decyzję odnośnie ewentualnych dalszych restrykcji.

Machu Picchu, będące jednym z symboli Ameryki Południowej, znajduje się około 80 kilometrów na południe od stolicy Inków Cusco. Mimo tej bliskości, hiszpańscy konkwistadorzy nigdy do niego nie dotarli. Miasto ponownie odkrył w 1911 roku amerykański uczony Hiram Bingham z Uniwersytetu Yale. Machu Picchu użytkowane było przez 80 lat. Istnieją dwie teorie na temat tego, dlaczego zostało opuszczone. Jedna z nich mówi o tym, że Inkowie odeszli stamtąd w związku z ogromnymi zniszczeniami, jakich konkwistadorzy dokonali w innych częściach ich imperium. Druga stwierdza, iż mieszkańcy miasta wymarli, chorując na przywleczoną przez Europejczyków ospę.

Źródło informacji:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.