Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Piwo, wszędzie piwo. Archeolodzy nie mają wątpliwości – starożytne imperium zbudowało swoją kulturę wokół tego napoju

Cerro Baúl (fot. simon_chara, lic. CC0)

fot.simon_chara, lic. CC0 Cerro Baúl (fot. simon_chara, lic. CC0)

O tym państwie wiadomo niewiele. Nie pozostał po nim żaden model pisma, jaki zdołalibyśmy zidentyfikować, ani nie utrzymywało ono kontaktów ze znanymi nam cywilizacjami. A mimo to było jednym z najprężniejszych imperiów. Naukowcy zastanawiają się, czy to dzięki warzeniu piwa.

Imperium Wari powstało około V-VII w. n.e. na terenie dzisiejszych Peru, Boliwii i Chile. Ważne ośrodki tej preinkaskiej cywilizacji łączyła rozbudowana sieć dróg, występowała w nich także podobna architektura. Państwo Wari kwitło dzięki ekspansji oraz pokojowemu przyłączaniu się do niego słabszych ludów. Stanowiło potęgę ekonomiczną, między innymi dzięki zastosowaniu tarasów rolnych pozwalających na uprawę pól niezależnie od powodzi pojawiających się w regionie. Cywilizacja Wari miała także spore osiągnięcia w dziedzinie sztuki oraz wojskowości. Zdaniem Ryana Williamsa, archeologa z Field Museum w Chicago, ludy żyjące w ramach imperium jednoczyło… piwo.

Waryjczycy uwielbiali chicha, podobny do piwa fermentowany napój z kukurydzy. Po dziś dzień jest on popularny w Ameryce Południowej. W zależności od długości procesu fermentacji jest słodszy (młody), lub mocniejszy (jeśli fermentował długo).

Za czasów imperium Wari warzono go powoli, w dużych browarach, którymi kierowały głównie kobiety. Williams badał wytwórnię piwa w Cerro Baúl. Jak wynika z dokonanych przez niego analiz, przetrwała ona aż cztery stulecia. Oparła się zmianom środowiskowym oraz niepokojom społecznym. Ten najlepiej zachowany spośród odnalezionych browarów Wari produkował 1500-2000 litrów napoju jednocześnie. Oznaczało to wiele dni picia dla całej społeczności.

Zdaniem badaczy na trwałość tego browaru wpłynęło to, że produkował on wyłącznie z wykorzystaniem lokalnych materiałów i surowców. Jak podaje portal „Popoular Science”, analizy chemiczne dowodzą, że naczynia używane przez piwowarów wytworzone zostały z lokalnej gliny, choć zgodnie z ogólną stylistyką kultury Wari.

Warzenie piwa i wspólne picie według Williamsa było czynnikiem, który pozwolił utrzymać imperium Wari w całości tak długo. Wzmacniało ono więzy społeczne i było wykorzystywane w rytuałach. Do tej pory archeologom nie udało się znaleźć dużych browarów, podobnych do Cerro Baúl, które działałby także po upadku państwa Wari (około 1100 roku).

Źródła:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.