Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zrekonstruowano twarz nastolatki sprzed 9 tysięcy lat. Minę ma taką, że nie chciałbyś jej wejść w drogę

Zrekonstruowany wygląd Avgi (fot. Oskar Nilsson)

Zrekonstruowany wygląd Avgi (fot. Oskar Nilsson)

W 1993 roku w greckiej jaskini znaleziono kości dziewczyny, których wiek oszacowano na 9 tysięcy lat. Jako, że żyła w okresie, który uważany jest za świt cywilizacji, nadano jej imię Avgi, co po grecku oznacza właśnie świt. Teraz wreszcie możemy zobaczyć, jak wyglądała.

Avgi żyła w Tesalii, w centralnej Grecji, w epoce mezolitu, około 7 tysięcy lat p.n.e. W tym okresie społeczność łowców i zbieraczy zaczynała się przekształcać w ludność osiadłą, własnoręcznie uprawiającą swoją żywność. Właśnie z tym wiąże się jej imię, oznaczające świt i nawiązujące do narodzin cywilizacji.

O samej Avgi nie wiadomo zbyt wiele. Szczegółowa analiza jej kości i zębów wskazuje na to, że zmarła ona w wieku od 15 do 18 lat. Dalsze badania wykazały jeszcze, że nastolatka cierpiała na anemię oraz prawdopodobnie szkorbut. Naukowcy zauważyli także ślady na kościach wskazujące na problemy z biodrem i stawami. Były one na tyle poważne, że mogły sprawiać jej kłopot przy poruszaniu się i pośrednio przyczynić się do jej śmierci.

Rekonstrukcją jej twarzy na podstawie czaszki zajęła się cała grupa ekspertów medycyny, wśród których byli na przykład endokrynolog, ortopeda, neurolog, patolog i radiolog. Pracom przewodził ortodonta Manolis Papagrigorakis.

Szkielety pochodzące z podobnego okresu co Avgi (fot. Didier Descouens, lic. CCA-SA 4.0)

fot.Didier Descouens, lic. CCA-SA 4.0 Szkielety pochodzące z podobnego okresu co Avgi (fot. Didier Descouens, lic. CCA-SA 4.0)

Oprócz lekarzy w pracach wziął udział znany szwedzki archeolog i rzeźbiarz Oscar Nilsson, który rekonstruował wcześniej na przykład wygląd znalezionej przez polsko-peruwiańską ekspedycję królowej z ludu Wari. Rekonstrukcje twarzy ludzi z dawnych epok są jego specjalnością, a epoka kamienia, w której żyła Avgi jest jego ulubioną.

Po starannym zeskanowaniu bezcennej czaszki wykonany został jej doskonały model 3D, odpowiadający wszystkim wymiarom. Doklejając później mięsień po mięśniu i fragment po fragmencie, Nilsson budował obraz, który możemy teraz zobaczyć. Na podstawie innych rekonstrukcji twarzy z późniejszych epok, wraz z upływem kolejnych tysiącleci rysy twarzy zaczęły łagodnieć. Avgi ma mocno wysuniętą szczękę i układ kostny nadający jej twarzy nachmurzony wyraz. Kilka dni temu na Akropolu naukowcy z University of Athens pokazali ją światu po raz pierwszy.

Źródła informacji:

 1. Face of 9,000-year-old ancient Greek teen reconstructed, dailysabah.com.
 2. Face of 9,000-Year-Old Teenager Reconstructed, ationalgeographic.com.
 3. Feature: Neolithic woman’s reconstructed face unveiled in Athens, xinhuanet.com.

Komentarze (10)

  • yani Odpowiedz

   Twarz typowej współczesnej Albanki. Albańczycy właśnie są potomkami pierwotnych mieszkańców płw. Bałkańskiego – Ilirów…

 1. Bałuty Odpowiedz

  Musze przyznać że u nas w Łodzi, w szczególności na Bałutach to widujemy takie egzemplarze nadal żywe…

 2. poznaniak Odpowiedz

  Głupota. Kości nie mówią nic o minie, jaką miał człowiek. Mówią o tym mięśnie, które w gołym szkielecie nie są nigdy zachowane.

 3. bzyko24 Odpowiedz

  nie ma bata, to musi być krewna Krzysztofa „diablo” Włodarczyka :) – zerknijcie na google fotki i sami oceńcie

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.