Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nie żyje Anna Borkiewicz-Celińska. Uczestniczka powstania, sanitariuszka i historyczka miała 97 lat

Znicz (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Znicz (fot. domena publiczna)

Jak na Twitterze poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego, odeszła Anna Borkiewicz-Celińska, ps. „Hanka Skrzynkowa”, „Iza”. W konspiracji służyła już od 1939 roku; uczestniczyła w powstaniu warszawskim, a po wojnie znalazła się w gronie osób represjonowanych przez nowe władze. Wielokrotnie ją odznaczano.

Anna Borkiewicz przyszła na świat 11 listopada 1921 roku w rodzinie wojskowego, pułkownika Adama Borkiewicza, żołnierza Legionów i pułkownika Wojska Polskiego, a w czasie wojny członka Komendy Głównej AK. W 1942 roku przystąpiła do dywersyjno-sabotażowego kobiecego oddziału „Dysk”. Związana była także z Grupami Szturmowymi Szarych Szeregów. W 1944 roku ukończyła szkolenie wojskowe w konspiracyjnej Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty.

Po wybuchu powstania początkowo walczyła w „Dysku”, później przeszła do słynnego batalionu „Zośka”.  Trzydziestego dnia powstania została ciężko ranna w głowę i krzyż. Nie wróciła już do walki. Warszawę opuściła wraz z ludnością cywilną. Po wojnie studiowała historię, jednak w 1949 roku została aresztowana przez bezpiekę i trafiła do więzienia. Zwolnienie dla niej rodzina załatwiła, zwracając się do samego Bieruta.

Po wyjściu z więzienia kontynuowała studia, a później podjęła pracę w Oddziale Kartograficznym AGAD. W 1950 roku ponownie została aresztowana, po czym skazano ją na 7 lat więzienia. Wyszła na wolność w 1953 roku z powodu złego stanu zdrowia. W 1956 roku wzięła ślub z kolegą z „Zośki”, Bogdanem Celińskim.

Tweet Muzeum Powstania Warszawskiego informujący o śmierci uczestniczki powstania.

Tweet Muzeum Powstania Warszawskiego informujący o śmierci uczestniczki powstania.

Pracowała w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN i w Instytucie Historii PAN. W 1981 roku odeszła na emeryturę. Została odznaczona Krzyżem Walecznych (1944 r.), Medalem za Warszawę 1939-45 (1973 r.) oraz Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945 (1973 r.). Otrzymała również Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1980 r.), Warszawski Krzyż Powstańczy (1982 r.) oraz Krzyż Armii Krajowej (1983 r.).

Jak informuje TVP.info, Anna Borkiewicz-Celińska zmarła 25 kwietnia. Nabożeństwo żałobne odbędzie się 8 maja o godzinie 12 w kościele św. Jozafata w Warszawie. Później nastąpi odprowadzenie do grobu na Powązkach Wojskowych.

Źródła informacji:

  1. ​Zmarła „Hanka”, łączniczka Armii Krajowej. Miała 97 lat, rmf.24.pl [dostęp 01.05.2019].
  2. Zmarła Anna Borkiewicz-Celińska „Hanka”, „Iza”, uczestniczka powstania warszawskiego, tvp.info [dostęp 01.05.2019].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.