Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nie żyje Anna Borkiewicz-Celińska. Uczestniczka powstania, sanitariuszka i historyczka miała 97 lat

Znicz (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Znicz (fot. domena publiczna)

Jak na Twitterze poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego, odeszła Anna Borkiewicz-Celińska, ps. „Hanka Skrzynkowa”, „Iza”. W konspiracji służyła już od 1939 roku; uczestniczyła w powstaniu warszawskim, a po wojnie znalazła się w gronie osób represjonowanych przez nowe władze. Wielokrotnie ją odznaczano.

Anna Borkiewicz przyszła na świat 11 listopada 1921 roku w rodzinie wojskowego, pułkownika Adama Borkiewicza, żołnierza Legionów i pułkownika Wojska Polskiego, a w czasie wojny członka Komendy Głównej AK. W 1942 roku przystąpiła do dywersyjno-sabotażowego kobiecego oddziału „Dysk”. Związana była także z Grupami Szturmowymi Szarych Szeregów. W 1944 roku ukończyła szkolenie wojskowe w konspiracyjnej Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty.

Po wybuchu powstania początkowo walczyła w „Dysku”, później przeszła do słynnego batalionu „Zośka”.  Trzydziestego dnia powstania została ciężko ranna w głowę i krzyż. Nie wróciła już do walki. Warszawę opuściła wraz z ludnością cywilną. Po wojnie studiowała historię, jednak w 1949 roku została aresztowana przez bezpiekę i trafiła do więzienia. Zwolnienie dla niej rodzina załatwiła, zwracając się do samego Bieruta.

Po wyjściu z więzienia kontynuowała studia, a później podjęła pracę w Oddziale Kartograficznym AGAD. W 1950 roku ponownie została aresztowana, po czym skazano ją na 7 lat więzienia. Wyszła na wolność w 1953 roku z powodu złego stanu zdrowia. W 1956 roku wzięła ślub z kolegą z „Zośki”, Bogdanem Celińskim.

Tweet Muzeum Powstania Warszawskiego informujący o śmierci uczestniczki powstania.

Tweet Muzeum Powstania Warszawskiego informujący o śmierci uczestniczki powstania.

Pracowała w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN i w Instytucie Historii PAN. W 1981 roku odeszła na emeryturę. Została odznaczona Krzyżem Walecznych (1944 r.), Medalem za Warszawę 1939-45 (1973 r.) oraz Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945 (1973 r.). Otrzymała również Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1980 r.), Warszawski Krzyż Powstańczy (1982 r.) oraz Krzyż Armii Krajowej (1983 r.).

Jak informuje TVP.info, Anna Borkiewicz-Celińska zmarła 25 kwietnia. Nabożeństwo żałobne odbędzie się 8 maja o godzinie 12 w kościele św. Jozafata w Warszawie. Później nastąpi odprowadzenie do grobu na Powązkach Wojskowych.

Źródła informacji:

  1. ​Zmarła „Hanka”, łączniczka Armii Krajowej. Miała 97 lat, rmf.24.pl [dostęp 01.05.2019].
  2. Zmarła Anna Borkiewicz-Celińska „Hanka”, „Iza”, uczestniczka powstania warszawskiego, tvp.info [dostęp 01.05.2019].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.