Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Powstanka reaguje na krytyczne słowa o LGBT+: „Walczyliśmy, by każdy człowiek był godnym szacunku”

Wanda Traczyk-Stawska w Sejmie (fot. Adrian Grycuk, lic. CCA SA 3.0)

fot.Adrian Grycuk, lic. CCA SA 3.0 Wanda Traczyk-Stawska w Sejmie (fot. Adrian Grycuk, lic. CCA SA 3.0)

Brązowa medalistka letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie Zofia Klepacka zaatakowała deklarację LGBT podpisaną przez prezydenta stolicy, stwierdzając między innymi, że nie o taką Warszawę walczył jej dziadek w powstaniu. Właśnie odpowiedziała jej uczestniczka zrywu 1944 roku.

Prezydent Rafał Trzaskowski podpisał deklarację, która zakłada między innymi pomoc uczniom prześladowanym ze względu na orientację seksualną oraz wzrost nacisku na edukację seksualną i antydyskryminacyjną. W reakcji na pomysł prezydenta stolicy olimpijka Zofia Klepacka stwierdziła:

Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski. Czy mój dziadek walczył o taką Warszawę w Powstaniu? Nie wydaje mi się… Panie prezydencie, może się Pan lepiej weźmie za sport w Warszawie, który kuleje.

Wiele osób przyklasnęło w komentarzach jej wypowiedzi, nazywając ją odważną i stwierdzając, że to głos w obronie wartości. Do sprawy odniosła się także faktyczna uczestniczka powstania Wanda Traczyk-Stawska, psycholożka, działaczka podziemia niepodległościowego z czasów II wojny światowej i żołnierka Armii Krajowej.

Bohaterka powstania: to absurdalne

W czasie powstania było strzelczynią i łączniczką w oddziale dyspozycyjnym Antoniego Chruściela „Montera” – dowódcy całości sił powstańczych. Jej oddział przerzucany był jako wsparcie dla powstańców walczących w Śródmieściu. 6 września 1944 roku została ciężko ranna. Po kapitulacji trafiła do niewoli niemieckiej. Obecnie znana jest z opieki nad cmentarzem Powstańców Warszawy. Była współinicjatorką ustanowienia przez Sejm 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

Wanda Traczyk-Stawska w rozmowie z Wirtualną Polską stwierdziła, że mieszanie powstania warszawskiego ze sprawą warszawskiej deklaracji LGBT jest po prostu absurdalne:

My w Powstaniu walczyliśmy przede wszystkim o odzyskanie niepodległości naszej ojczyzny, ale także o to, co było dla nad najważniejsze. O to, żebyśmy byli traktowani nie jak podludzie, tylko żeby każdy z nas był człowiekiem godnym szacunku. O naszą godność ludzką. I każdy, kto wie czym jest godność, musi pamiętać, że jej podstawą jest wolność. Że nie wolno nikogo nie szanować dlatego, że ma inny kolor skóry, inne poglądy czy orientację seksualną. O ile nie wyrządza nikomu krzywdy ma prawo taki być.

Źródła informacji:

 1. Uczestniczka Powstania reaguje na homofobię Klepackiej: Walczyliśmy o to, by nikogo nie traktowano jak podludzi, wiadomosci.dziennik.pl [dostęp 08.03.2019].
 2. Walczyła w Powstaniu Warszawskim. Traczyk-Stawska komentuje wpis Klepackiej, wiadomosci.wp.pl [dostęp 08.03.2019].
 3. Zofia Klepacka podburza rodziców. Mocna reakcja wiceprezydenta Warszawy, kobieta.wp.pl [dostęp 08.03.2019].

Komentarze (16)

 1. Jacek Odpowiedz

  Pani Redaktor myli się tolerancja: „że nie wolno nikogo nie szanować dlatego, że ma inny kolor skóry, inne poglądy czy orientację seksualną. O ile nie wyrządza nikomu krzywdy ma prawo taki być” z nachalną, czasem wręcz chamską, PROMOCJĄ. To chyba jednak „cóś” innego, prawda? Nie przeszkadza mi to, że ktoś kocha nawet kozę. Jego sprawa dopóki, dopóty nie zacznie włazić mi z buciorami w moje codzienne życie i promować pożycie z kozą.

 2. Piotr Odpowiedz

  Nie manipulujcie biedną starowinką, której wmówiono, że wynaturzeńcy walczą o swoją godność, a nie o możliwość deprawowania dzieci i młodzieży. To ohydne. Nie ma zgody na otwieranie furtek pedofilii i terror LGBTQWERTY!

  • Evii Odpowiedz

   Dlaczego deprecjonujesz p. Wandę nazywając „biedną starowinką”? Bo powiedziała coś z czym się nie zgadzasz? Kto Ci otwiera „furtkę pedofilii”? O jakim terrorze piszesz? (podaj przykłady). Co ma niby deprawowac młodzież i dzieci? (przeczytaj ze zrozumieniem deklarację której sprawa dotyczy – po tym zabierz głos – tak robią ludzie wykształceni. Jeśli ktoś powołuje się na cudze zasłyszane opinie to znaczy, że sam żadnych poglądów nie ma.)

   • Piotr Odpowiedz

    Biedna jest ta pani Wanda, bo spotkało ją na starość to, że zgraja cyników niecnie posługuje się nią jak transparentem w swoich ideologicznych awanturach, dla usprawiedliwienia swoich niegodziwości, tymczasem z kontekstu jej wypowiedzi nie wynika, by rozumiała rzeczywiste intencje wynaturzeńców.
    Szczerze jej tego współczuję.

    Taktyka salami, gotowanie żaby… Człeku -nie jesteśmy naiwni i jaśnie widzimy co się dzieje w Niemczech, czy na Wyspach, do czego wynaturzeńcy zmuszają dzieci za pośrednictwem systemu edukacji, czy raczej deprawacji. Jakie ma to tragiczne skutki społeczne i kulturowe. Dobrze wiemy jakiej sztuczki użyto dla wykreślenia homoseksualizmu z DSM, to zaś, że jeden z autorów tego procesu, psychiatra Richard Green, okazał się być także rzecznikiem wykreślenia z klasyfikacji zaburzeń psychicznych pedofilii, jest nader znamienne. Poza tym jakim prawem dąży się do uprzywilejowania wybranych kategorii społecznych i to li tylko w oparciu o ich własne deklaracje? To już nie jest potrzeba tolerancji, żądanie afirmacji, to jest czelność uprzywilejowania aktywistów LGBTQWERTY(ilość literek, podobnie jak dewiacji jest praktycznie nieskończona)

    Nie da się ludziom w ordynarny sposób mydlić oczu, a wyciąganie brudnych łap po dzieci źle się skończy.

 3. PS Odpowiedz

  Martwi, mnie że kobieta zasłużona dla tego kraju, dla Warszawy, dla wolności i niepodległości musi zajmować się tak idiotycznymi kwestiami jak podziały społeczne, które są tak wyraziste w ostatnich latach. Tylko dlatego, że Pani Klepacka chciała aby było o niej głośno. Chwała Pani Wandzie Traczyk-Stawskiej, ona doskonale wie o co walczyli powstańcy.
  Apel do Pani Klepackiej, udowodniła Pani że jest Pani stworzona do windsurfingu i tym proszę się zająć a nie politykowaniem.
  Z poważaniem

  • Nemo Odpowiedz

   PS jakie podziały społeczne? Większość tj. 90% nie życzy sobie propagandy LGBT. Tolerancja polega na akceptacji innych nie narzucaniu im swojej woli czy wizji lub poglądów! Niech spróbują tego w Turcji czy Arabii Saudyjskiej. Wracając do meritum jestem przeciwnikiem wszelkiej propagandy także tej kościelnej i „prolife”. Tworzenie problemów gdzie ich nie było nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość dla p. prezydenta Warszawy.

  • Piotr Odpowiedz

   I tak oto feministyczne zapędy prowadzą, paradoksalnie, do skrajnego uprzedmiotowienia kobiet. I, szczerze mówiąc, jakoś mnie te językowe gierki i harce nie bawią, bo powyższa refleksja jest zupełnie poważna.

 4. jan Odpowiedz

  Lgbt to patologiczni kłamcy. Cała historia homoseksualizmu , począwqszy od lat 60’ XX wieku w USA, to pasmo kłamstw, przemocy, cenzury, prześladowań krytyków. A Zosi Klepackiej biję brawo za heroiczną postawę w obronie dzieci przed pedofilami w tęczowej skórze, bo lgbt stanowią zaledwie 2% społeczeństwa, ale aż 40 % pedofili to homoseksualiści. Łatwo można zmanipulować 90-letnią kobietę, ze broni wartości uniwersalnych, gdy tymczasem została postawiona w roli obrońcy pedofili

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.