Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Powstanka reaguje na krytyczne słowa o LGBT+: „Walczyliśmy, by każdy człowiek był godnym szacunku”

Wanda Traczyk-Stawska w Sejmie (fot. Adrian Grycuk, lic. CCA SA 3.0)

fot.Adrian Grycuk, lic. CCA SA 3.0 Wanda Traczyk-Stawska w Sejmie (fot. Adrian Grycuk, lic. CCA SA 3.0)

Brązowa medalistka letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie Zofia Klepacka zaatakowała deklarację LGBT podpisaną przez prezydenta stolicy, stwierdzając między innymi, że nie o taką Warszawę walczył jej dziadek w powstaniu. Właśnie odpowiedziała jej uczestniczka zrywu 1944 roku.

Prezydent Rafał Trzaskowski podpisał deklarację, która zakłada między innymi pomoc uczniom prześladowanym ze względu na orientację seksualną oraz wzrost nacisku na edukację seksualną i antydyskryminacyjną. W reakcji na pomysł prezydenta stolicy olimpijka Zofia Klepacka stwierdziła:

Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski. Czy mój dziadek walczył o taką Warszawę w Powstaniu? Nie wydaje mi się… Panie prezydencie, może się Pan lepiej weźmie za sport w Warszawie, który kuleje.

Wiele osób przyklasnęło w komentarzach jej wypowiedzi, nazywając ją odważną i stwierdzając, że to głos w obronie wartości. Do sprawy odniosła się także faktyczna uczestniczka powstania Wanda Traczyk-Stawska, psycholożka, działaczka podziemia niepodległościowego z czasów II wojny światowej i żołnierka Armii Krajowej.

Bohaterka powstania: to absurdalne

W czasie powstania było strzelczynią i łączniczką w oddziale dyspozycyjnym Antoniego Chruściela „Montera” – dowódcy całości sił powstańczych. Jej oddział przerzucany był jako wsparcie dla powstańców walczących w Śródmieściu. 6 września 1944 roku została ciężko ranna. Po kapitulacji trafiła do niewoli niemieckiej. Obecnie znana jest z opieki nad cmentarzem Powstańców Warszawy. Była współinicjatorką ustanowienia przez Sejm 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

Wanda Traczyk-Stawska w rozmowie z Wirtualną Polską stwierdziła, że mieszanie powstania warszawskiego ze sprawą warszawskiej deklaracji LGBT jest po prostu absurdalne:

My w Powstaniu walczyliśmy przede wszystkim o odzyskanie niepodległości naszej ojczyzny, ale także o to, co było dla nad najważniejsze. O to, żebyśmy byli traktowani nie jak podludzie, tylko żeby każdy z nas był człowiekiem godnym szacunku. O naszą godność ludzką. I każdy, kto wie czym jest godność, musi pamiętać, że jej podstawą jest wolność. Że nie wolno nikogo nie szanować dlatego, że ma inny kolor skóry, inne poglądy czy orientację seksualną. O ile nie wyrządza nikomu krzywdy ma prawo taki być.

Źródła informacji:

 1. Uczestniczka Powstania reaguje na homofobię Klepackiej: Walczyliśmy o to, by nikogo nie traktowano jak podludzi, wiadomosci.dziennik.pl [dostęp 08.03.2019].
 2. Walczyła w Powstaniu Warszawskim. Traczyk-Stawska komentuje wpis Klepackiej, wiadomosci.wp.pl [dostęp 08.03.2019].
 3. Zofia Klepacka podburza rodziców. Mocna reakcja wiceprezydenta Warszawy, kobieta.wp.pl [dostęp 08.03.2019].

Komentarze (15)

 1. Jacek Odpowiedz

  Pani Redaktor myli się tolerancja: „że nie wolno nikogo nie szanować dlatego, że ma inny kolor skóry, inne poglądy czy orientację seksualną. O ile nie wyrządza nikomu krzywdy ma prawo taki być” z nachalną, czasem wręcz chamską, PROMOCJĄ. To chyba jednak „cóś” innego, prawda? Nie przeszkadza mi to, że ktoś kocha nawet kozę. Jego sprawa dopóki, dopóty nie zacznie włazić mi z buciorami w moje codzienne życie i promować pożycie z kozą.

 2. Piotr Odpowiedz

  Nie manipulujcie biedną starowinką, której wmówiono, że wynaturzeńcy walczą o swoją godność, a nie o możliwość deprawowania dzieci i młodzieży. To ohydne. Nie ma zgody na otwieranie furtek pedofilii i terror LGBTQWERTY!

  • Evii Odpowiedz

   Dlaczego deprecjonujesz p. Wandę nazywając „biedną starowinką”? Bo powiedziała coś z czym się nie zgadzasz? Kto Ci otwiera „furtkę pedofilii”? O jakim terrorze piszesz? (podaj przykłady). Co ma niby deprawowac młodzież i dzieci? (przeczytaj ze zrozumieniem deklarację której sprawa dotyczy – po tym zabierz głos – tak robią ludzie wykształceni. Jeśli ktoś powołuje się na cudze zasłyszane opinie to znaczy, że sam żadnych poglądów nie ma.)

   • Piotr Odpowiedz

    Biedna jest ta pani Wanda, bo spotkało ją na starość to, że zgraja cyników niecnie posługuje się nią jak transparentem w swoich ideologicznych awanturach, dla usprawiedliwienia swoich niegodziwości, tymczasem z kontekstu jej wypowiedzi nie wynika, by rozumiała rzeczywiste intencje wynaturzeńców.
    Szczerze jej tego współczuję.

    Taktyka salami, gotowanie żaby… Człeku -nie jesteśmy naiwni i jaśnie widzimy co się dzieje w Niemczech, czy na Wyspach, do czego wynaturzeńcy zmuszają dzieci za pośrednictwem systemu edukacji, czy raczej deprawacji. Jakie ma to tragiczne skutki społeczne i kulturowe. Dobrze wiemy jakiej sztuczki użyto dla wykreślenia homoseksualizmu z DSM, to zaś, że jeden z autorów tego procesu, psychiatra Richard Green, okazał się być także rzecznikiem wykreślenia z klasyfikacji zaburzeń psychicznych pedofilii, jest nader znamienne. Poza tym jakim prawem dąży się do uprzywilejowania wybranych kategorii społecznych i to li tylko w oparciu o ich własne deklaracje? To już nie jest potrzeba tolerancji, żądanie afirmacji, to jest czelność uprzywilejowania aktywistów LGBTQWERTY(ilość literek, podobnie jak dewiacji jest praktycznie nieskończona)

    Nie da się ludziom w ordynarny sposób mydlić oczu, a wyciąganie brudnych łap po dzieci źle się skończy.

 3. PS Odpowiedz

  Martwi, mnie że kobieta zasłużona dla tego kraju, dla Warszawy, dla wolności i niepodległości musi zajmować się tak idiotycznymi kwestiami jak podziały społeczne, które są tak wyraziste w ostatnich latach. Tylko dlatego, że Pani Klepacka chciała aby było o niej głośno. Chwała Pani Wandzie Traczyk-Stawskiej, ona doskonale wie o co walczyli powstańcy.
  Apel do Pani Klepackiej, udowodniła Pani że jest Pani stworzona do windsurfingu i tym proszę się zająć a nie politykowaniem.
  Z poważaniem

  • Nemo Odpowiedz

   PS jakie podziały społeczne? Większość tj. 90% nie życzy sobie propagandy LGBT. Tolerancja polega na akceptacji innych nie narzucaniu im swojej woli czy wizji lub poglądów! Niech spróbują tego w Turcji czy Arabii Saudyjskiej. Wracając do meritum jestem przeciwnikiem wszelkiej propagandy także tej kościelnej i „prolife”. Tworzenie problemów gdzie ich nie było nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość dla p. prezydenta Warszawy.

  • Piotr Odpowiedz

   I tak oto feministyczne zapędy prowadzą, paradoksalnie, do skrajnego uprzedmiotowienia kobiet. I, szczerze mówiąc, jakoś mnie te językowe gierki i harce nie bawią, bo powyższa refleksja jest zupełnie poważna.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.