Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nie żyje Danuta Rossman „Danka”, łączniczka „Zośki” z „Kamieni na szaniec”

Maciej Aleksy Dawidowski, "Alek" z "Kamieni na szaniec", z koleżankami (Danuta Zdanowiczówna w środku) (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Maciej Aleksy Dawidowski, „Alek” z „Kamieni na szaniec”, z koleżankami (Danuta Zdanowiczówna w środku) (fot. domena publiczna)

W piątek 28 września, na trzy dni przed swoimi 96. urodzinami, odeszła Danuta „Danka” Rossman, członkini Szarych Szeregów i uczestniczka powstania warszawskiego. Pełniła funkcję komendantki kobiet w batalionie „Iwo”.

Danuta Rossman, z domu Zdanowicz, urodziła się 2 września 1922 roku. W 1935 roku wstąpiła do harcerstwa i trafiła do szkolnej drużyny w Gimnazjum i Liceum Królowej Jadwigi.

Jej drużynową była Hanka Zawadzka, siostra Tadeusza Zawadzkiego – słynnego „Zośki” z „Kamieni na szaniec”. Danuta w środowisku harcerskim poznała wielu bohaterów opisanych później przez Aleksandra Kamińskiego, między innymi Aleksego Dwidowskiego „Alka”, czy Janka Bytnara „Rudego”, i szczerze się z nimi zaprzyjaźniła.

Gdy Niemcy w wyniku wsypy aresztowali jej ojca i brata, pomogli jej właśnie harcerze. „Danka” roznosiła ulotki propagandowe dla Niemców, brała też udział w małym sabotażu. Ostatecznie została łączniczką Tadeusza Zawadzkiego, który pełnił funkcję komendanta warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Organizowała dla niego między innymi odbiór przyrzeczeń harcerskich.

W powstaniu warszawskim dowodziła kobietami w batalionie „Iwo”. Walczyła w Śródmieściu Południowym. Uczestniczyła w budowaniu barykad. Ze swoimi podkomendnymi organizowała zaplecze, dostarczała uzbrojenie oraz przenosiła rozkazy. Za wybitne zasługi została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródła informacji:

  1. Danuta Rossman „Danka” dla Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
  2. Nie żyje Danuta Rossman „Danka”, łączniczka „Zośki” z Szarych Szeregów, wyborcza.pl [dostęp 01.10.2018].
  3. Nie żyje Danuta Rossman ps. „Danka”, onet.pl [dostęp 01.10.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.