Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nie żyje Danuta Rossman „Danka”, łączniczka „Zośki” z „Kamieni na szaniec”

Maciej Aleksy Dawidowski, "Alek" z "Kamieni na szaniec", z koleżankami (Danuta Zdanowiczówna w środku) (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Maciej Aleksy Dawidowski, „Alek” z „Kamieni na szaniec”, z koleżankami (Danuta Zdanowiczówna w środku) (fot. domena publiczna)

W piątek 28 września, na trzy dni przed swoimi 96. urodzinami, odeszła Danuta „Danka” Rossman, członkini Szarych Szeregów i uczestniczka powstania warszawskiego. Pełniła funkcję komendantki kobiet w batalionie „Iwo”.

Danuta Rossman, z domu Zdanowicz, urodziła się 2 września 1922 roku. W 1935 roku wstąpiła do harcerstwa i trafiła do szkolnej drużyny w Gimnazjum i Liceum Królowej Jadwigi.

Jej drużynową była Hanka Zawadzka, siostra Tadeusza Zawadzkiego – słynnego „Zośki” z „Kamieni na szaniec”. Danuta w środowisku harcerskim poznała wielu bohaterów opisanych później przez Aleksandra Kamińskiego, między innymi Aleksego Dwidowskiego „Alka”, czy Janka Bytnara „Rudego”, i szczerze się z nimi zaprzyjaźniła.

Gdy Niemcy w wyniku wsypy aresztowali jej ojca i brata, pomogli jej właśnie harcerze. „Danka” roznosiła ulotki propagandowe dla Niemców, brała też udział w małym sabotażu. Ostatecznie została łączniczką Tadeusza Zawadzkiego, który pełnił funkcję komendanta warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Organizowała dla niego między innymi odbiór przyrzeczeń harcerskich.

W powstaniu warszawskim dowodziła kobietami w batalionie „Iwo”. Walczyła w Śródmieściu Południowym. Uczestniczyła w budowaniu barykad. Ze swoimi podkomendnymi organizowała zaplecze, dostarczała uzbrojenie oraz przenosiła rozkazy. Za wybitne zasługi została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródła informacji:

  1. Danuta Rossman „Danka” dla Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
  2. Nie żyje Danuta Rossman „Danka”, łączniczka „Zośki” z Szarych Szeregów, wyborcza.pl [dostęp 01.10.2018].
  3. Nie żyje Danuta Rossman ps. „Danka”, onet.pl [dostęp 01.10.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.