Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

IPN bierze się za komunistycznych sędziów i prokuratorów. Złożono wnioski o uchylenie siedmiu immunitetów

Zbigniew Ziobro (fot. Adrian Grycuk, lic. CCA SA 3.0)

fot.Adrian Grycuk, lic. CCA SA 3.0 Zbigniew Ziobro (fot. Adrian Grycuk, lic. CCA SA 3.0)

Instytut Pamięci Narodowej właśnie ogłosił, że na wniosek Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie zwrócił się do właściwych jednostek o uchylenie immunitetu siedmiu byłym sędziom i prokuratorom stanu wojennego.

Jak możemy przeczytać w oświadczeniu opublikowanym na stronach Instytutu, do właściwych sądów dyscyplinarnych zostało skierowanych siedem wniosków o odebranie immunitetu. Sprawa dotyczy byłych sędziów i prokuratorów, którzy w trakcie stanu wojennego bezprawnie skazali działaczy opozycji antykomunistycznej.

Ferowane wówczas wyroki były surowe, a kary spotykały nawet bardzo młodych ludzi, m.in. licealistów ze Słupska, którzy malowali na murach napisy „Precz z WRON” i „WRON-a Orła nie pokona”. Skazany na rok więzienia młody robotnik miał na sumieniu „lżenie ustroju PRL i jej naczelnych organów”, a także „nawoływanie do obalenia władzy” (za nabazgranie na murze „Precz z Juntą”, „Solidarność”, „Precz z komunizmem”, „Śmierć PZPR”).

Jak skomentował to minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro:

Przekleństwem polskich przemian była naiwna wiara w to, że wymiar sprawiedliwości sam pozbędzie się ludzi, którzy byli zakałą sądownictwa i prokuratury i wsławili się tym, że w służbie władzy komunistycznej byli gotowi dokonywać najgorszych podłości przy użyciu prawa. Włącznie z sądowymi zabójstwami.

Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i zastępca prokuratora generalnego Andrzej Pozorski dodał, że śledztwo dotyczy tak zwanych zbrodni sądowych i jest najobszerniejszym postępowaniem, jakie było prowadzone w historii IPN. Czynności prowadzone są od roku 2016. W tym czasie śledczy instytutu szczegółowo przeanalizowali 20 postępowań karnych z lat 1981-1982. Wniosek o wszczęcie śledztwa złożyło Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym – Oddział w Koszalinie.

Źródła informacji:

 1. IPN bierze się za sędziów i prokuratorów. Są pierwsze wnioski o uchylenie immunitetu, wp.pl [dostęp 19.03.2019].
 2. IPN chce uchylenia immunitetów byłym prokuratorom i śledczym. Za stan wojenny, polsatnews.pl [dostęp 19.03.2019].
 3. Odpowiedzialność sędziów i prokuratorów stanu wojennego, ipn.gov.pl [dostęp 19.03.2019].

Komentarze (6)

 1. Witold Wilgusiak Odpowiedz

  od zawsze czekalem na ten krok,ze strony tej najwazniejszej organizacji w polsce. zdesperowany puscilem pod adresem ipn wiele gorzkich slow,nawet malo cenzuralnych. pracownicy ipn winni byac chronieni immunitetami,jak poslowie,niezawisli i znacznie lepiej oplacani.w tej chwili postrzegani sa,przez ex-komunistow i ich bekartow,jak pariasi! samo domaganie sie likwidacji ipn jest swietokradztwem i winno byc karane, zydo-komunisci z platformy!

 2. mepps Odpowiedz

  nie przyjeto mojego komentaqrzaq przez rb. to swinswtwo! ipn,jest najwazniejsza instytucja w polsce. domaganie sie jej likwidacji,jest swietokradztwem i winno byc karane. nalezy to wbic we lbyzydo-komunietom,ich pomiotom do dzis funkcjonujacym w zyciu spolecznym.pracownicy ipn winni byc chronieni immunitetem,niezawisli i znacznie lepiej oplacani! to nie pariasi…

  • Kryniu Odpowiedz

   Parę lat temu byłem tylko za tym by odebrać ipn-nowi jedynie pion śledczy Ale po tym co teraz się tam wyprawia to co raz bardziej przychylam się do tego by ta instytucję rozpędzić na 4 wiatry.

   • Józef Kowalski Odpowiedz

    Widac jak niektórzy boją się,żeby ich parszywe uczynki nie ujrzały światła dziennego.Tak,bójcie się,bo nie znacie dnia i godziny!.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.