Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Muzeum kiełbasy w byłym obozie koncentracyjnym? Rada miasta Mühlhausen popełniła blamaż historyczny roku

Przymusowi robotnicy w obozie Buchenwald (fot. Private H. Miller., lic. domena publiczna)

fot.Private H. Miller., lic. domena publiczna Przymusowi robotnicy w obozie Buchenwald (fot. Private H. Miller., lic. domena publiczna)

Władze miasta Mühlhausen w Turyngii zapewne nie spodziewały się, że plany przenosin lokalnego muzeum mogą wywołać międzynarodowe oburzenie. A jednak się udało – ludzie są wściekli. I trudno się dziwić, skoro pomysł dotyczy ulokowania muzeum kiełbasy w miejscu, gdzie w czasach III Rzeszy przetrzymywano więźniarki kacetu.

W mieście Mühlhausen niedawno zatwierdzony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jak donosi „gazeta.pl”, potwierdziła to 1 lutego rzeczniczka władz miejskich. Z uchwalonego studium wynikało, że na terenie filii słynnego obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie powstanie… muzeum kiełbasy, a tuż obok niego – miejsce pamięci.

Obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie założony został przez niemieckich nazistów już w 1937 roku i funkcjonował do końca wojny. W 1940 roku otwarto w nim pierwsze krematorium. Zarówno w obozie głównym, jak i w podobozach więźniów dręczono, głodzono, prowadzono na nich eksperymenty medyczne i zmuszano do katorżniczej pracy. Według różnych szacunków w Buchenwaldzie zginęło blisko 60 000 więźniów. Zabijano ich zastrzykami z fenolu, wieszano, rozstrzeliwano, gazowano, a ogromna rzesza zmarła z wyczerpania. Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez polską redakcję „Deutsche Welle”:

W odległej o 3 km od głównego obozu filii w latach 1944-1945 więziono około 700 kobiet z Węgier i Polski. Wykonywały one pracą niewolniczą w znajdujących się tu zakładach zbrojeniowych.

Po fali krytyki, jaka spadła na lokalne władze, burmistrz Johannes Bruns zapowiedział, że podjęte zostaną rozmowy w sprawie nowej lokalizacji muzeum kiełbasy. Do podjęcia dialogu mają zostać zaproszeni między innymi przedstawiciele gminy żydowskiej i muzeum obozu w Buchenwaldzie.

Warto dodać, że działka, na której mieściła się filia obozu, jak podaje „Deutsche Welle”, od 2008 roku znajduje się w prywatnych rękach.

Źródła informacji:

  1. Kontrowersyjne plany. Muzeum kiełbasy na terenie byłego KL, dw.com/pl [dostęp 04.02.2019].
  2. Nie do wiary! Na terenie byłego obozu koncentracyjnego Niemcy chcą zbudować… muzeum kiełbasy! Rada miasta zatwierdziła już plan, wpolityce.pl [dostęp 04.02.2019].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.