Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Kompromitacja szkockich archeologów. Opisywany przez nich „prehistoryczny” kamienny krąg ma w rzeczywistości 20 lat

Kamienny krąg, który wzbudził tyle kontrowersji (fot. Neil Ackerman, Aberdeenshire Council Archaeology Service)

fot.Neil Ackerman, Aberdeenshire Council Archaeology Service Kamienny krąg, który wzbudził tyle kontrowersji (fot. Neil Ackerman, Aberdeenshire Council Archaeology Service)

Do niedawna badacze w Aberdeenshire byli przekonani, że te kamienie to jeden ze starożytnych leżących kamiennych kręgów, charakterystycznych dla tego regionu. Właśnie się okazało, że to żaden zabytek, tylko rekonstrukcja, jaką były właściciel pola… zbudował sobie w latach dziewięćdziesiątych.

Adam Welfare z Historic Environment Scotland and Aberdeenshire Council’s Archaeology Service nie zaczął tego roku najlepiej. Jakiś czas temu właściciel farmy leżącej w Aberdeenshire zgłosił we właściwym urzędzie informację o tym, że na jego ziemi znajduje się kamienny krąg. Na tych terenach to nie pierwszyzna i badacze zidentyfikowali już niejedną tego rodzaju budowlę.

Ten krąg nie był jednak typowy. Choć pomiędzy innymi przykładami tego rodzaju dawnej architektury występują spore rozbieżności, w czasie dokumentowania tego zauważono sporo specyficznych szczegółów. Jak możemy przeczytać w oświadczeniu opublikowanym przez Aberdeene Council, przede wszystkim krąg był niewielki, kamienie użyte do jego budowy były stosunkowo małe i brak było powiązanego kopca lub kamieni krawężnikowych. Mimo to wspomniany archeolog Adam Welfare zdecydował się zidentyfikować go jako jeden z leżących kamiennych kręgów, jakie wznoszono na północnym wschodzie Szkocji około 3500-4500 lat temu.

Lokalna społeczność nie cieszyła się odkryciem długo. Gdy informacja o badaniach nad kamiennym kręgiem rozniosła się po okolicy odezwał się były właściciel gruntu. Poinformował on naukowców, że pochopnie ocenili wiek konstrukcji. W rzeczywistości krąg zbudowali nie prehistoryczni mieszkańcy tych ziem, a on sam w latach dziewięćdziesiątych.

Jak podaje serwis livescience.com, wczoraj archeolog z Aberdeenshire Council Neil Ackerman poinformował na Twitterze, że dalsze badania zostaną wstrzymane. Warto podkreślić, że wczoraj wypadał także tak zwany „Blue Monday”, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Doskonale pasuje do niego komentarz Ackermana, którym skwitował on oświadczenie Aberdeenshire Council:

Jeśli masz w pracy zły dzień, to przynajmniej nie jesteś tym gościem, który dla prasy zidentyfikował nowy prehistoryczny kamienny krąg, który jak się teraz okazuje ma jakieś 20 lat.

Źródła informacji:

  1. ‚Ancient’ Stone Circle Actually Built in 1990s by Scottish Farmer, livescience.com [dostęp 22.01.2019].
  2. Aberdeenshire stone circle initially thought to be thousands of years old identified as modern replica, online.aberdeenshire.gov.uk [dostęp 22.01.2019].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.